21 Aralık'ta (bugün) yapılan MAN 2023 yılı değerlendirme toplantısına; MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, Müşteri Hizmetleri Direktörü Aydın Yumrukçal ile Hafif Ticari Araç ve İkinci El Satış Direktörü Cumhur Kutlubay katıldı.

2023'TE ÖTELENMİŞ YATIRIMLAR YAPILDI

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, 2023 yılının dünyada tedarik sorunuyla başladığını ancak yılın ikinci yarısında, sorunun hafiflediğini, Türkiye'de bunun yanında seçim sürecinin yaşandığını belirterek, "Mayıs'a kadar devam eden dönemde biz dünyadan ekonomik politika olarak ayrıldık. Dünyada faizler artarken biz faizleri düşürdük. Bu sayede müşterilerimiz araçlarını yenileme şansını buldu" dedi.

2023 yılında yapılan araç alımlarının yenilenme yatırımı olduğunun altını çizen Sara, özetle şunları söyledi: "Seçimlerden sonra tekrar faizler yüzde 45 seviyelerine kadar artırıldı, döviz serbest bırakıldı ve aynı zamanda birçok sektörde kredi kısıtlamalarına gidildi. Mayıs ayından sonra araç ihtiyacı olan müşterilerimiz kredi imkanına ulaşamadıkları için yatırım yapamadılar. Bütün bu gelişmelere rağmen, pandemi ve  yaşanan tedarik sıkıntıları nedeniyle, ertelenmiş talepler mayıs öncesi yapıldı."

12 TON ÜZERİ PAZAR 40 BİNE ULAŞTI

12 ton üzerindeki pazarın 40 bin adetle kapanacağını belirten Sara, son 10 yılın en büyük pazarının yaşandığını söyledi. MAN olarak başarılı bir yıl geçirdiklerini aktaran Sara, "2024 yılında da ithal pazardaki liderliğimiz devam edecek" dedi. 

MAN'IN EN İYİ ÜLKE ÖDÜLÜNÜ 3 YIL ÜST ÜSTE KAZANDIK

"MAN olarak, tedarik krizleri nedeniyle 2021 yılında teslim edemediğimiz araçlar vardı, bunların hepsini teslim ettik" diyerek 2023 yılı performanslarına dikkat çeken Sara, önemli bir gelişme olarak duyurduğu MAN'ın Yılın Ülkesi Ödülünün önemine vurgu yaptı. Sara, "Bu ödülü üst üste 3 kez kazandık. 2024 yılında da kazanacağımızı düşünüyorum" dedi. 

100 MİLYON EURO'LUK YATIRIMLA ELEKTRİKLİ KAMYONLARIN SERİ ÜRETİMİ 2024'TE BAŞLIYOR

"Üretim sıkıntılarına, nakit akışındaki bozulmalara rağmen Ar-Ge yatırımlarımızı kesmedik" diyen Serkan Sara şöyle devam etti: "Elektrikli araçlarla ilgili bütün planlarımızı bitirdik. 100 milyon Euro'luk yatırımla elektrikli araçların seri üretimine başlıyoruz. ilk etapta Avrupa'da satmayı planlıyoruz. Emisyon şartlarından dolayı ilk tercihimiz Avrupa olacak. Türkiye'de müşterilerimiz isterse onlara da vereceğiz. Ancak Türkiye altyapı olarak buna çok hazır değil."

2023 yılında İnovasyon ödülünü kazandıklarını, bunu da pandemiye rağmen kesmedikleri Ar-Ge yatırımları sayesinde elde ettiklerini söyleyen Sara, otonom sürüş ile ilgili geliştirdikleri projelerinin bu ödülü kendilerine getirdiğini ifade etti. 

2024'TE PAZAR 32 BİN ADETLERE DÜŞECEK

Sara, 2024 yılında pazarda yüzde 20 daralma yaşanmasanı, pazarın 32 bin dolaylarında olmasını beklediklerini söyledi. Sara, "2024 yılı yine seçim yılı olacak. Mart ayında yerel seçimler yapılacak ve seçimler sonrasında ilave sıkılaştırma önlemlerinin alınmasını bekliyoruz. Böylelikle araç yatırımı yapmak daha zor hale gelecek. Araç satışında düşüş bekliyoruz." şeklinde konuştu.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, da yaptığı değerlendirmede, otobüs ürün grubunun da kamyondaki gibi başarılı geçtiğini belirterek,"Hem yılın ülkesi olmamızda, hem de maceralı dönemi atlatmamızda, üretim ekibimizin, Ar-Ge ekibimizin yanında en büyük desteği müşterilerimizden aldık" dedi.

200'ün üzerinde seyahat otobüsü sattıklarını 70'in üzerinde kurumsal firmayla çalıştıklarını aktaran Cansu, "Yaptığımız adetlerden memnunuz ve müşterilerimiz de aldığı üründen memnun. Neoplan Turliner 20 sene önce en üst segmente yer alan Starliner ve  Citiyliner'ın ardından piyasaya sunulmuştu ve şu anda hala en üst marka olarak devam ediyor. Bu ürünü ilk yılından itibaren Ankara'da yapıyoruz." ifadelerini kullandı. 

İLK ELEKTRİKLİ OTOBÜSÜMÜZÜ SATIYORUZ

Can Cansu, elektrikli otobüsteki başarılarına değinerek şunları anlattı: "Elektrikli otobüs birinci öncelikli konu. 2020 yılında tasarım ödülü aldık, 12 metre elektrikli otobüsümüz 2023 yılında yılın otobüsü seçildi. 2021 yılından beri seçkin belediyelere hiybrid otobüslerimizi satıyoruz. Önümüzdeki yıl ilk elektrikli otobüsleri satmayı planlıyoruz. MAN elektrikli belediye otobüslerinde Avrupa'da ikinci sırada ve ilk sıradaki markayla sadece 50 adet fark var. 2023 yılında 1.000 adet elektrikli otobüs sattık. Belediye otobüslerinde hızlı gidiyoruz, önümüzdeki yıl 2 bin adetlik satış hedefliyoruz."

Can Cansu, 2024 yılında da aynı zorlukların ve maceraların yaşanacağını söyledi ve 2024 yılında da yüksek pazar paylarını devam ettirmeyi hedeflediklerini belirtti. 

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Müşteri Hizmetleri Direktörü Aydın Yumrukçal, da yaptığı değerlendirmede, servis yapılanması, bakım ve garanti kontratları, teknisyen eğitimleri ile müşteri memnuniyetini artırdıkları bir yılı geride bıraktıklarını belirterek özetle şunları söyledi: 

Mercedes 19 Mayıs'ı Yıldız Kızlarla kutladı Mercedes 19 Mayıs'ı Yıldız Kızlarla kutladı

"İstanbul Asya yakasında, Antalya ve Kayseri'de 3 yeni servis noktasını açtık ve bayi sayımızı 33'e çıktık. Yenileme faaliyetlerimiz devam ediyor. Bu yıl İzmir, Erzurum ve Çorlu'yu yeni lokasyonlarına taşıyacağız. Eğitimli teknisyen personelimizi yetiştiriyoruz. Eleman sayımızı bir önceki yıla oranla yüzde 25 artırdık. Teknisyen eğitimimizin yanında servis danışmanı, servis müdürü ve yedek parça danışmanı yetiştiriyoruz. Bunlarla müşteri memnuniyetini üst seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz. 

BAKIM PAKETLERİNDE SEKTÖRÜN ÖNCÜSÜYÜZ

Bakım paketlerine 20 yıl önce başladık ve sektör öncüsüyüz. Otobüste 2 milyon kilometreye, kamyonda 1 milyon 200 bin kilometreye kadar uzatılmış bakım paketi veren sektördeki tek üreticiyiz. Servislere girişleri ve orijinal yedek parça kullanımını artırmayı hedefliyoruz. Yedek parçalarımıza 2 yıl garanti veriyoruz. 2023 yılında servislerimize ve nihai müşteriliremize yönelik 30'un üzerinde kampanya yaptık. Servis girişlerimiz bir önceki yıla oranla yüzde 22 oranında arttı. Ciromuz da yüzde 38 oranında arttı. Yedek parca satışlarımız son 2 yılda yüzde 98 oranında arttı."

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Hafif Ticari Araç ve İkinci El Satış Direktörü Cumhur Kutlubay, da yaptığı değerlendirmede, beklentilerin üzerinde büyüme gösterdiklerini belirterek, şöyle devam etti: 

"2023 yılı çok hızlı başladı. Bunda düşük faizli kolay kredi  imkanı ve ötelenmiş talebin olması etkili oldu. Bu satışlarımızı hızlı şekilde artırmamıza neden oldu. Beklentilerimizin üzerinde talep oldu. Son çeyrekte stoklarımızı artırdık ve MAN olarak iyi bir iş çıkararak daha önceki bağlantılarımızla satışlarımızı yaptık. 

Bu sene ürün protföyümüzde 1,5 yıldır minibüsümüz yoktu. Bu homologosyan nedeniyle araç bulamamaktan kaynaknıyordu. Ağustos ayında minibümüzü getirdik. Ürün portföyümüzü genişlettik. Önemli satışlar yapabildik. Yakıt, konfor ve sürüş anlamında çok olumlu geri dönüşler aldık.

Bundan önce kısıtlı adedimizin olmasından dolayı bireysel müşteriler tarafında güçlüydük. Bu sene çok değerli filolara araç satışı yaptık. 2024 yılının kontrollü başlayacağını, daha sonra hareketleneceğini düşünüyorum. 

Kurumsal bir ikinci el işletmecisi olarak sattığımız araçlarla ilgili problemler yaşandığında müşterilirimize destek verdik. Bu da müşteri memnuniyetimizi artırdı. Bakım paketi ve uzatılmış paketlerimiz var. İkinci ele garanti vermek yürek ister. Biz bunu yaptık. Bu da müşterilerimizin bize duyduğu güveni artırıyor."