banner126

Türkiye’de robotlar en çok taşıma uygulamalarında kullanılıyor

Uluslararası Robot Federasyonu 2018 Raporu verilerine göre, yeni robot kurulumlarının en çok yüzde 54 ile taşıma uygulamalarında gerçekleşiyor.

Türkiye’de robotlar en çok taşıma uygulamalarında kullanılıyor
banner95

Robotik Endüstriler Birliği'ne (RIA) göre kolaboratif robotların endüstriyel otomasyonun en hızlı büyüyen segmenti olduğunu ve 2025 yılına kadar tüm endüstriyel robot satışlarının yüzde 34'ünü karşılayacağını belirten Universal Robots’un Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, kolaboratif robotlarda yüzde 60’lık pazar payıyla dünya liderliğine ve geliştirdiği ileri teknolojiye devam edeceklerini ifade etti. Şu ana kadar 34 bini aşkın kolaboratif robot satışı yapan Universal Robots’un ürün ailesi taşıma, alma ve bırakma, montaj, yapıştırma, makine besleme, çapak alma ve polisaj, paketleme, paletleme, cıvata sıkma, kaynak, kalite kontrol gibi birçok alanda kullanılıyor.

Türkiye’nin robot kurulumunda dünyada 20. olduğunu belirten Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, gelişen otomasyon süreçlerinde nitelikli çalışanların, Ar-Ge’ye yatırım yapan şirketlerin, kamu-özel sektör iş birliklerini güçlendirmenin ve ihracatı artırmanın önemli olduğunu ifade etti. Gök, “Otomasyon trenini kolaboratif robot teknolojisi ile yakalabiliriz. Robot yoğunluğunun sadece büyük ölçekli şirketlerde değil KOBİ’lerde de etkin şekilde kullanılmasıyla dünyada rekabet edebilir ve kalitede sürelilik sağlayabiliriz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER