banner201

Rusya'dan BAE'ye yeni karayolu rotası

Rusya'dan Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) yeni bir intermodal TIR rotası, geleneksel rotalara kıyasla nakliye sürelerinde en az yüzde 50 ve maliyetlerde yüzde 15 azalma ile ticareti artıracak. Süveyş Kanalı'nı kapanınca söz konusu yeni hata olan ilgi artacağa benziyor.

banner179
banner95


Yeni rota, Rusya'dan Hindistan'a uzanan ve Azerbaycan ve İran'ın Bandar Abbas limanından geçen Uluslararası Kuzey-Güney Ulaşım Koridorunun (INSTC) önemli bir bölümünü kapsıyor.

Pakistanlı nakliye şirketi Crown 3PL Services, artık bu rotayı kullanarak düzenli olarak TIR altında mal taşıyor ve 20 güne varan zaman indirimlerinden yararlanıyor. Pakistan'a mal taşımak için bu rotayı kullanmayı planlayan Crown Logistics CEO'su Fazal Hussain Yousofzai, "Kapıdan kapıya, bu rota zaman ve maliyet açısından en iyi değeri sunuyor" dedi.

TIR sistemi, sınır geçişini ve transit prosedürlerini kolaylaştırdığı için bu koridorun aktivasyonunun ayrılmaz bir parçasıdır. Bölgede ulaşımın dijitalleşmesinin büyümesiyle, operatörler kağıtsız sınır geçişlerine ve gümrük prosedürlerine geçerken daha da fazla zaman tasarrufundan yararlanabilecekler.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2021, 15:51

Hasan Karakurt

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner174

banner178