Borusan Lojistik artık dijital platformdan hizmet verecek

Sektörün köklü firmalarından ve en büyük oyuncularından Borusan Lojistik artık dijital platformdan hizmet sunacak. 2011 yılında kurulan eTA ile yola devam edecek şirket, “Borusan Lojistik eTA Platformu” üzerinden hizmet sunacak. Platformaa Borusan Holding de dahil olmak üzere 7 bin şirket ve 150 bin kamyon kayıtlı.

Borusan Lojistik artık dijital platformdan hizmet verecek
banner95

Borusan Lojistik, 2011 yılında kurduğu kamyoncuları ve müşterileri aynı platformda buluşturan eTA ile hizmet verecek. Bu büyük dönüşümü anlatmak için Borusan Lojistik Genel Müdürü Mehmet Kalay’ın ev sahipliğinde bir basın toplantısı düzenlendi. Kalay, Türkiye’nin ilk ve tek dijital lojistik llatformu “Borusan Lojistik I eTA”nın 2019 yılının ilk 8 ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre 5 kat büyüyerek, Avrupa’nın 3. büyük lojistik platformu haline geldiğini söyledi. Kalay dijital platformların dünya ticaretinden daha fazla pay aldığını belirterek, bu dönüşümü görerek eTA’yı 2011 yılında hizmete sunduklarını kaydetti.

Gelişen teknolojilerin ve eğilimlerin sonucu olarak, tüketici alışkanlıklarının ve iş yapma biçimlerinin değiştiği bir dünyada her geçen gün dijital platformların toplam ticaretten aldıkları pay artmakta. TUBİSAD verileri; son 3 yılda Türkiye’deki e-ticaret sektörünün her yıl ortalama %41 büyüdüğünü ve Türkiye’deki tüketicilerin yüzde 67’sinin en az bir kez online alışveriş yaptığını gösteriyor.

Bu dönüşümün, B2B dünyasında da etkili olacağını öngören Borusan Lojistik 2011 yılında Ar-Ge merkezini kurarak dijital platform tasarımını başlattı ve lojistik alanındaki uzmanlığını, dijital teknoloji yatırımları ile birleştirerek kendi mühendisleri ile eTA’yı geliştirdi.

Yapılan araştırmalar, Türkiye lojistik sektörü paydaşlarının iş süreçlerini kendi köşesinde yalnızlık ve endişe içinde yönettiğini gösteriyor. Aynı gemide olan müşteri, şoför ve lojistik yetkilisi arasında entegre bir süreç yönetimi olmadığı için paydaşların memnuniyeti ve sektörün verimliliği düşüyor.

Borusan Lojistik Genel Müdürü Mehmet Kalay, eTA’nın bu endişeleri nasıl giderdiğini şöyle açıkladı: “Lojistik sektöründeki paydaşların endişelerinin çözümü, sektörü daha dijital, daha entegre ve daha insan odaklı bir hale getirmekten geçiyor. Müşteri, kamyoncu ve lojistik firmalarından oluşan tüm paydaşları bir dijital platformda buluşturduğunuz zaman, problemlerin büyük bir kısmı otomatik olarak eTA platformu ile çözülmüş oluyor. eTA ile, hızlı tedarik, doğru fiyat, hızlı teklif, anında ödeme, 7/24 araç takibi, zamanında teslimat ve anında raporlama sunuyoruz.

eTA’nın kamyonculara akaryakıtta önemli avantajlar sunduğunu da aktaran Kalay, Türkiye’de en fazla mazot alımı yapan şirket olduklarını söyledi. İDO’nun da en büyük bayisi olduklarını belirten Kalay, önümüzdeki dönemde farklı avantajlarla kamyoncuların yanında olacaklarını söyledi. Platforma üye 7 bin müşterinin bulunduğunu bunlardan birinin de Borusan Holding olduğunu aktaran Kalay, “100 taşımanın 17’si Borusan Holding’e ait” dedi.

SİSTEMDE 150 BİN TIR VAR

eTA Platformuna’na 150 binden fazla kamyon ve TIR kayıtlı. Bu sisteme dahil olurken tüm belgelerini Borusan Lojistik ile paylaşan şoförler yük sahiplerinin beklentisini eksiksiz karşılayan bir tedarikçi havuzu oluşturuyor. Araçların başlangıç ve uğrak noktalarına varışlarını takip imkanı sağlayan eTA üzerinden, yük ve sevkiyatların tümü teslim noktasına Borusan Lojistik güvencesi ile ulaştırılıyor. Microsoft.net ve Microsoft Azure altyapısıyla kurulan platform hem günlük operasyonları hem de uygulama güncellemelerini çok kolay bir şekilde yönetmeyi sağlayan bulut ortamında hizmet veriyor.

Ağustos 2019 itibari ile eTA platformunda 156 bin 51 kamyon kayıtlı ve eTA mobil uygulaması 36 bin 434 kamyoncunun telefonunda yüklü. Bu kamyoncuların 6 bin 218’i Ağustos ayında ihalelere katılarak 38 bin 83 sefer gerçekleştirdi.

Öte yandan; Borusan Lojistik’in kamyon ve TIR şoförleri için kurguladığı yeni ödeme sistemi eTA Kart da hayata geçti. eTA Kart ile eTA Platformu’nda gerçekleştirilen seferlerin bedelleri anında kamyon ve TIR şoförlerine aktarılıyor. eTA Kart güvenli ve zamanında ödeme yapma imkanı sunarken, aynı zamanda kamyon ve TIR şoförlerinin, akaryakıt, lastik ve feribot bileti gibi önemli ürün ve hizmetlerin avantajlı alışverişini sağlayacak bir ‘dijital pazaryeri’ haline geldi.

Kalay sözlerini şöyle tamamladı: Avrupa’nın 3. büyük dijital platformu haline getirdiğimiz eTA Platformunu paydaşlarımızın endişelerini dağıtan, umutlarını çoğaltan “yol arkadaşı” olarak büyütmeye devam edeceğiz. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71