Ticaret Gazetesi'nden Seza Nur Alpdundar'ın haberine göre Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Kadın Lojistikçiler Odak Grubu, yılın ilk toplantısını, İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdi.  Tuncer, grubunun amacını “Derneğin örgütsel gücünü sektörel unsurlara kullandırırken kadın odaklı ışık tutmak, bu çerçevede derneğin network yapısını güçlendirmek ve bu networkü kullanmak, örgütlenebileceğimiz bu sistemi ülke çapında etkin hale getirirken kırmızı ojelerimizden vazgeçmemek, kadının sektörde karar mekanizmasında yer aldığı, etkin bir STK yapılanmasında ilk adımları atmak, UTİKAD’ın örgütsel amaçlarından sapmadan kadınlar maskülenleştirilmeden, objeleştirilmeden sektörel varoluşuna destek olmak” şeklinde açıkladı.

Kadın, kadının en büyük dostu olmalı.

Horoz Lojistik'ten devir açıklaması Horoz Lojistik'ten devir açıklaması

Lojistik sektöründe faaliyet gösteren kadınların ulaştığı noktada tek kadın olarak var olduğunu dile getiren Tuncer, “Sektörde, kadın bulunduğu noktaya gelene kadar çok badire atlatıyor. O noktaya tek başına geldiği için yanında kimseyi istemiyor. Kadınların en büyük problemi bu. Bu algının yıkılması gerekiyor. Birbirimize el vermeliyiz. Etki raporundan da bu çıktı. Herkes birbirine örnek olmalı. Kadın, kadının en büyük dostu olmalı. Kadınlar, ‘Ben bu konuma tek başıma geldim’ diyerek tek başına kalmak istememeli, hemcinslerine yardım etmeli” ifadelerini kullandı.

UTİKAD tarafından 2023 yılında hazırlanan Lojistik Sektöründe Kadın Etki Raporu’nun 2024’te de yapılacağını aktaran Tuncer, bu yıl anketin 450 kişinin katılımı ile gerçekleştirileceğini, raporun 8 Mart 2024’te açıklanmasının planlandığını söyledi.

Editör: Hasan Karakurt