30 Ekim 2023 tarihinde kurulan LOJİDER ilk basın toplantısını gerçekleştirdi. Derneğin kuruluş tarihi olarak Cumhuriyetin kuruluşundan sonraki ilk gün olarak belirlendi. Lojistik yetki belgesi olan herkes tüm işletmeler derneğe üye olabilecek. Toplantıda diğer derneklere alternatif olunmadığına vurgu yapılarak, lojistiği üst kavram olarak kabul eden bir anlayışla çalışılacağı belirtildi. 

HİÇBİR DERNEĞİN ALTERNATİFİ DEĞİLİZ

Lojider'in kurucu üyelerinden Kayıhan Özdemir Turan, "Biliyoruz ki 81 ilimizde hem ulusal hem uluslararası boyutuyla lojistik hizmet üretiliyor. Çok kısa zamanda ülkemizin yedi bölgesinden üyemiz var. Daha üye kaydına başlamadan bu yola çıktığımızı duyan birçok meslektaşımız üyelik işlemlerini başlattı. Çok yakın zamanda umarım 81 ilimizden üyemiz var diyebileceğiz. Bu heyecanla yola çıkıyoruz, hiç kimsenin veya hiç bir STK'nm alternatifi veya rakibi değiliz. 81 ilde üyelerimizin sesi olmayı hedefliyoruz. Sesimizin güçlü olması için de üye sayımızın güçlü olması lazım. 81 ilden üyemizin olacağı bir yapıya kısa zamanda ulaşmamız lazım" dedi. "Tartışarak doğruya ulaşmak hedefimiz " UND'nin 40 yılı aşkın ve UTİKAD'ın da 40 yıla yakın zamandır sektöre hizmet veren değerler olduğunu belirten Kayıhan Özdemir Turan, "Lojistik sektöründe veyaloj istik sektörünün alt başlıklarında yer alan hizmetleri üreten insanların sıkıntısı neyse onu anlamak ve onların bize söyleyeceği çözüm önerilerini geliştirmek bizim misyonumuz. Lojider olarak sektörde yaşanan sorunları ilgili kurumlarla ve sektörümüzdeki diğer STK' larla da biraraya gelerek tartışıp doğruyu bulmak ve hayata geçirmek istiyoruz" diye konuştu. Kurucu üyelerinden Şerife Türünç de Lojider'in ulusal ve uluslararası lojistik hizmet sağlayan ve taşımacılık, depolama, katmadeğerlihizmetler, sipariş ve stok yönetimi, destekleyici hizmetler, gümrükleme ve lojistik hizmet sigortası alanlarında iştigal eden firmaları aynı çatı altında bir araya getirmek amacıyla, lojistik sektöründe yeni ve güçlü bir ses olma vizyonu ile yola çıktıklarını anlattı.

SEKTÖR BİR BÜTÜN OLARAK GÜÇ OLUŞTURACAK

Kurucu üyelerden Yeditepe  Kargo Taşımacılık CEO'su Alp Tuğhan da İzmirli bir firma olarak derneğe üye olduklarını belirterek, lojistiğin içindeki tüm işletmelerin bir araya gelerek güç oluşturacağına vurgu yaparak, "Örneğin İzmir'de sigortada birkaç acente ile çalışıyorum. Dernek vasıtasıyla 81 ilde diğer meslektaşlarla bir araya gelerek ortak güçle hareket edebiliriz ve ortak yol haritası oluşturabiliriz" dedi. 

Horoz Lojistik'ten devir açıklaması Horoz Lojistik'ten devir açıklaması

LOJİDER MANİFESTOSU:

100 yıl önce, Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş Savaşı'nda lojistiğin önemini "Gözüm Sakarya'da, kulağım İnebolu'da" sözleriyle vurgulamıştı. Bir asır sonra, Türkiye Cumhuriyeti'nin ikinci yüzyılına girdiğimiz ve "Türkiye Yüzyılı" olarak adlandırdığımız bugünlerde, ülkemizin ekonomik kalkınmasında lojistik hizmetlerin değeri tartışılmazdır.

Aralık 2019'da başlayan ve günlük hayatımızı büyük ölçüde etkileyen küresel salgın ve 6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizi yasa boğan asrın felaketi Kahramanmaraş depreminde lojistik hizmetlerin toplum yaşamındaki önemi ve değeri bir kez daha net bir şekilde görülmüştür.

Sürdürülebilir bir tedarik zinciri tesisinde lojistik hizmetlerin önemi, teknolojinin gelişmesine paralel olarak yaygınlaşan dijitalleşme, çevre kirliliği sonrası artan yeşil lojistik bilinci ve çevreye duyarlı sürdürülebilir taşımacılık modellerine talep vb. süreçlere uyum sağlamak adına proaktif hareket eden Türk Lojistik Sektörü, ülkemizin iç ve dış ticaretine ve gündelik yaşam kalitemizin korunmasına geçmişte olduğu gibi gelecekte de önemli katkılar vermeye devam edecektir. Ülkemizin gerek yurtiçi gerekse yurtdışı ekonomik kalkınmasına ve hizmet ihracatına katkı sağlayan ve her ilimize yayılan güçlü bir lojistik ordusu bulunmaktadır.

Lojistik Hizmet Sağlayıcılar Derneği, Türkiye Cumhuriyeti'nin 2. yüzyılının ilk günü olan 30 Ekim 2023 tarihinde ülkemizde ulusal ve uluslararası lojistiği temsil eden ve taşımacılık (karayolu, denizyolu, havayolu, demiryolu), depolama, katma değerli hizmetler (paketleme, etiketleme, barkodlama, paletleme vb.), sipariş ve stok yönetimi, destekleyici hizmetler (muayene, ekspertiz, gözetim, bağlama ve emniyete alma, konteyner astarı serimi, fumigasyon uygulaması), gümrükleme ve lojistik hizmet sigortası alanlarında iştigal eden firmaları aynı çatı altında bir araya getirmek amacıyla, lojistik sektöründe yeni ve güçlü bir ses olma vizyonu ile kurulmuştur.

Derneğimizin kuruluş tarihinden bugüne geçen kısa zamanda üye sayımız 150 olmuştur. Meslektaşlarımızın bu desteği ile ülkemizin 7 bölgesinden üyelerimiz bulunmaktadır. Lojistik Hizmet Sağlayıcılar Derneği, Atatürk'ün gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak ülküsü ve ortak akıl ile hareket eden ve ülkemizin her ilinde üretilen lojistik hizmetin sesi olan bir Sivil Toplum Kuruluşu olacaktır.

Lojistik Hizmet Sağlayıcılar Derneği, sektörümüzde ve diğer sektörlerde faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları, kamu ve yerel kurum ve kuruluşları ile birlikte hareket etme kültürü ve ülküsüyle, güçlü bir lojistik ekosistemi oluşturma hedefi ile sektörümüzün gelişimi için çalışmalarını kararlılıkla sürdürecek, bölgesel ve global oluşumların üyesi olarak lojistik sektörünün gelişmesine yönelik faaliyetlere liderlik edecektir.

Kısa adı "LojiDer" olan derneğimizin misyonunu, "Ülkemizin her ilinde, lojistik sektöründe icra edilen tüm hizmetleri; insan, teknoloji ve sürdürülebilir sistemler odaklı, geliştirerek sektörümüzü geleceğe hazırlamak", vizyonunu ise "Lojistik sektöründe ülkemizin ekonomik kalkınmasına katkı verecek ulusal ve uluslararası öncü ve güçlü bir STK olmak" şeklinde belirlediğimizi bilgilerinize sunarız.

Editör: Mutlu Doğan