TOBB öncülüğünde, TEPAV ve TOBB ETÜ iş birliği ile Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi belirlendi. 2019-2021 ciro artış hızlarının değerlendirildiği yarışmada, en hızlı büyüyen şirketlerin 71’ini ihracat yapan firmalar oluştururken, lojistik sektöründen firmalar da listeye girdi. Listede en fazla dikkat çeken firmaların başında Lima Lojistik Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş geldi. 10 yıl önce kurulmasına rağmen, gösterdiği performansla basamakları hızla tırmanan genç firma, yaptığı yeni yatırımlarla önümüzdeki dönemde de büyüme hedefinde.

2023 yılında 10. yılını kutlayan Lima Lojistik, havayolu başta olmak üzere; karayolu, denizyolu, demiryolu, intermodal, ekspres kurye, fuar ve etkinlik lojistiği, bozulabilir kargo taşımacılığı ve proje taşımacılığı alanlarında faaliyet gösteriyor. 2024 yılında Hollanda’da yeni bir yatırım yapacak olan firma, bu sayede Avrupa içindeki etkinliğini artırmayı planlıyor. Bu yıl Fuar Lojistiği’nde de atılım yapmayı planlayan firma yeşil lojistik başta olmak üzere müşterilerine sürdürülebilir hizmet verecek.

Listede 27 farklı ilden ve 35 ayrı sektörden şirketler yer aldı. İlk 100’deki şirketlerin, 2019-2021 döneminde iki yılda ortalama büyüme oranı yüzde 569 oldu. Nominal gelirlerindeki artış oranı, Türkiye’nin nominal milli gelirindeki artışın 8 katı düzeyine ulaştı. En hızlı büyüyen şirketlerin 23’ü İstanbul, 19’u Ankara, 9’u ise Adana’dan çıktı.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ödül töreninde yaptığı konuşmada, Bu ödüller, hem bireysel hem de ulusal düzeydeki ilerlemenin somut bir kanıtı olarak, gelecekte daha fazla yenilik ve uluslararası başarıya olan inancımızı pekiştiriyor. Bu başarıların, sürdürülebilir büyüme ve yenilikçilikle daha da ileri taşınacağına dair güvenim tamdır” diye konuştu.

 TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 100 şirketin söz konusu dönemde ortalama büyümesinin yüzde 569 olduğuna dikkat çekerek, “"Bu, çok çarpıcı bir rakam. Çünkü Türkiye'deki milli gelir artışının 8 kat üzerinde bir performans gösterdiler. Yine aynı süre içinde, çalışan başı üretimlerini, yani verimliliklerini ise ortalama yüzde 267 artırdılar. Ayrıca her biri ortalama 103 kişiye istihdam sağladı. 2019-2021 döneminde Türkiye 100 şirketlerinin istihdamı yüzde 49 arttı. Türkiye 100 şirketlerinin yüzde 71'i ihracat yapıyor. Tam 76 farklı ülkeye ihracat gerçekleştiriyorlar. Böylesine büyük başarılar gösteren ve Türkiye 100'e girmeye hak kazanan şirketlerimizle iftihar ediyor, hepsini de yürekten kutluyorum" ifadelerini kullandı.