HABERRUS'ta yayınlanan habere öre Kuzey-Güney Uluslararası Taşımacılık Koridoru’nda taşıma trafiği bu yıl 19,5 milyon tona çıktı.

Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Dmitry Volvach, Kuzey-Güney Uluslararası Taşımacılık Koridoru (ITC) boyunca yük trafiğinin 2022'de 16 milyon tondan 2030'a kadar 32 milyon tona çıkacağını söyledi.

Astrahan'da VIII Hazar Medya Forumu’nda konuşan Volvach, "Kuzey-Güney uluslararası ulaşım koridoru boyunca ulaşım hacmi, 2023'ün ilk çeyreğinde geçen yıla kıyasla şimdiden iki katına çıktı" dedi.

Kuzey-Güney ITC, Rusya, Azerbaycan, İran ve Hindistan'ı birbirine bağlayan en önemli lojistik koridoru haline geldi.

Önümüzdeki yıllarda bu güzergahın geliştirilmesi kapsamında 100'den fazla projeye 38 milyar dolardan fazla yatırım yapılması planlanıyor.

Projelerle mevcut güzergahlardaki altyapı engellerinin ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Kuzey-Güney koridorunda demiryolu hatlarının modernize edilmesinin yanı sıra ek demiryolu bölümleri ve ikinci hatlar inşa edilecek ve demiryolu hatlarının elektrifikasyonu gerçekleştirilecek.

Kuzey-Güney uluslararası ulaşım koridorunun oluşturulmasına ilişkin hükümetlerarası anlaşma 2000 yılında Rusya, Hindistan ve İran tarafından imzalandı. Daha sonra katılımcı sayısı 14'e çıktı.

Projenin amacı Hindistan, İran ve Basra Körfezi ülkelerinden gelen kargo akışlarını Rusya üzerinden Avrupa'ya yönlendirmek. Süveyş Kanalı'ndan geçen deniz yolu ile karşılaştırıldığında Kuzey Güney hattı boyunca mesafe yarıdan fazla azalıyor, bu durum ulaşım süresinin yanı sıra maliyetleri de ucuzlatıyor.