Avrupa Taşımacılık Güvenlik Konseyi, (ETSC)  karayolu taşamalarında ağır vasıtalara, otobüslere uygulanan kuralların hafif ticari araçlara (minibüs ve vanlar) da uygulanması için Avrupa Parlamentosu’na mektup gönderdi. 

Mektup, AB Ehliyet Direktifi'nin (2006/126) yakında yapılacak revizyonunu ele alıyor ve otobüs ve tur otobüsü sürücülerine uygulanan gerekliliklere benzer şekilde minibüs sürücüleri için ek mesleki eğitim ihtiyacını vurguluyor.

Berna Akyıldız Çin’de Türk lojistik sektörünü anlattı Berna Akyıldız Çin’de Türk lojistik sektörünü anlattı

Önerilen revizyonun belirtilen öncelikli hedefi, karayolu güvenliğini güçlendirmek ve AB'nin karayolundaki ölümleri ve ciddi yaralanmaları 2030 yılına kadar yüzde 50 oranında azaltma hedefine katkıda bulunmak. Bu amaçla kuruluşlar, profesyonel van sürücüleri için zorunlu eğitimin getirilmesini öneriyor. 

Mektupta vurgulanan kritik bir konu da, ağır vasıtalara  kıyasla ağırlığı 3,5 tonun altındaki kamyonetlere uygulanan nispeten yumuşak düzenlemelerle ilgili. Mektupta ağır vasıta operatörlerinin ve sürücülerinin, periyodik olarak güncellenmesi gereken Mesleki Yeterlilik Sertifikalarını alması gerekiyor.  Bununla birlikte van filoları daha düşük standartlarda çalışabilecek ve yalnızca 2,5 tonu aşan ve AB sınırları dışında faaliyet gösteren hafif ticari araçlar, 2026 yılına kadar sürüş ve dinlenme süreleri açısından AB kurallarına tabi olacak. Ulusal sınırlar içinde faaliyet gösteren van trafiğinin büyük çoğunluğu, bu değişiklikten etkilenecek.

Karayolu güvenliğini artırmak için kuruluşlar, profesyonel van sürücüleri için güvenli yükleme ve boşaltma, yükün emniyete alınması, geri gitme, yorgunluğun önlenmesi, yolculuk planlaması ve emniyet kemeri kullanımı ve dikkat dağıtıcı unsurların önlenmesi de dahil olmak üzere trafik kurallarına uyma gibi hususları kapsayan kapsamlı bir eğitim talep ediyor.

Açık mektup, profesyonel sürücü eğitimini (Mesleki Yeterlilik Sertifikaları - CPC'ler) içeren otobüs ve kamyon sürücülerine yönelik mevcut gerekliliklerin, serbest meslek sahibi olarak yanlış sınıflandırılabilecek olanlar da dahil olmak üzere minibüs sürücüleri için yeni bir kategori oluşturacak şekilde genişletilmesi çağrısında bulunuyor. 

Editör: Mutlu Doğan