Küresel lojistik sektörünün en büyük ve en önemli organizasyonlarından biri olan FIATA Dünya Kongresi 3-6 Ekim tarihlerinde Belçika'nın Brüksel kentinde gerçekleşti. Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu (FIATA), 2023 Yıllık Genel Kurul Toplantısı’na dünyanın dört bir yanından FIATA üyeleri katıldı. FIATA Genel Kurul Toplantısı’nın son gününde gerçekleşen başkanlık seçimlerinde Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Eski Başkanı Turgut Erkeskin, önümüzdeki iki yıl için FIATA'nın yeni başkanı seçildi. UTİKAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Eldener ise bir kez daha Genişletilmiş Yönetim Kurulu Üyesi seçilerek FIATA’daki görevine devam edecek. UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayşem Ulusoy başkanlığındaki UTİKAD Heyeti bu önemli günde Turgut Erkeskin’i yalnız bırakmadı.

Kabul konuşmasında selefi Ivan Petrov'a FIATA'ya hizmetleri ve katkıları için teşekkür eden Erkeskin, Kongre'ye teşekkürlerini şu sözlerle dile getirdi; “FIATA'nın yeni başkanı olarak seçilmekten büyük onur duyuyorum. Bana güvenip beni bu göreve layık gören tüm üyelerimize. teşekkür ederim. Yeni görevimde, FIATA’nın mükemmel başarılarla dolu mirasına katkıda bulunma imkânı bulacağım için heyecanlıyım.” 

Yeni dönemde stratejik iş birlikleriyle FIATA’nın ve sektörün gücüne güç katma vizyonuyla ilerleyeceklerini ifade eden Erkeskin, FIATA’nın küresel misyonuna vurgu yaparak; "Lojistik sektörünün küresel sesi olan FIATA, sektörümüzün geleceğini şekillendirmek için büyük bir potansiyele sahip. Kuruluşumuza yön veren temel değerler ve ilkelerin ışığında, hep birlikte iş birliği içinde çalışarak daha verimli, sürdürülebilir ve bağlantılı bir küresel lojistik ağı kuracağımıza; inovasyonu ve değişimi teşvik ederek lojistik sektörünü küresel ölçekte yükseltmeye devam edeceğimize yürekten inanıyorum” dedi.

Turgut Erkeskin, FIATA'ya ilk olarak 2010 yılında Denizcilik Çalışma Grubu üyesi olarak katılmıştır. Daha sonra FIATA bünyesinde İcra Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Avrupa Bölge Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. Ekim 2017'den bu yana FIATA Başkanlık Divanı’nda Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. 

TURGUT ERKESKİN Hakkında:

1964 yılında İstanbul'da doğan Turgut Erkeskin, 1984 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden lisans derecesini aldı. 1985-1988 yılları arasında İstanbul ve Romanya'da bir denizcilik ve taşımacılık şirketinde çalışarak taşımacılık ve yönetim becerilerini geliştirdi. Daha sonra 1988 yılında kendi şirketi GENEL TRANSPORT'u kurdu ve o tarihten bu yana şirketin Başkanı ve CEO'su olarak görev yapıyor.

2010-2016 yılları arasında UTİKAD Başkanı, 2015-2021 yılları arasında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Lojistik İş Konseyi Başkanı olarak görev yaptı.

WiLAT Türkiye, kadın sürücüler yetiştirecek WiLAT Türkiye, kadın sürücüler yetiştirecek

Turgut Erkeskin, FIATA'ya ilk olarak 2010 yılında Denizcilik Çalışma Grubu üyesi olarak katıldı. FIATA bünyesinde 2013 yılında İcra Kurulu Başkan Yardımcılığı, 2015 yılında ise Avrupa Bölge Başkanlığı görevlerini üstlenen Erkeskin, Ekim 2017 tarihinden bu yana FIATA Başkanlık Divanı’nda Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Editör: Mutlu Doğan