Cumhuriyetin 100 yılında 10. yılını kutlayan Evolog Lojistik, düzenlediği basın toplantısına EvoLog Lojistik CEO’su Barış Talay, EvoLog Genel Müdürü Halil Özendi, Evolog Satış ve Pazarlama Müdürü Turgay Gülenç katıldı.

Yük hacminde yüzde 15 düşüş var

EvoLog Lojistik CEO’su Barış Talay, pandemide en önemli sorunun kapasite olduğunu şimdilerde ise yük hacminde bir azalma yaşandığına dikkat çekti. Yüzde 15'lik düşüşün Avrupa’daki resesyondan kaynaklandığını anlatan Talay, “Daralan bir piyasa, resesyon kendisini hissettiriyor. Bu kendisini 2024 yılında da hissettirecek.” dedi.

AkzoNobel Kemipol, ticari araçlara özel tamir boyaları ile filoları yeniliyor AkzoNobel Kemipol, ticari araçlara özel tamir boyaları ile filoları yeniliyor

“Türkiye’nin en büyük Scania filosu Evolog’dadır

Yatırımlarına devam ettiklerini belirten Talay, bu yıl içinde 70 yeni araç aldıklarını söyledi. “Türkiye’nin en büyük Scania filosu Evolog’dadır” diyen Talay, altı ay önce araç bulmak için sıraya girerken şimdi durumun tersine döndüğünü söyledi.

Talay, Rusya-Ukrayna kuzey koridorunun kapanmasıyla Türkiye koridorunun kullanıldığına dikkat çekti. Savaşın, Türkiye’yi lojistik merkez yaptığını iddia etti.

100 bin metrekare depolama alanına ulaşmayı hedefliyoruz

Talay firmaları ile ilgili şu bilgileri verdi: “2013 yılında 11 kişi ile kurulduk. 2014 yılında ilk yurtdışı ofisimizi İsveç’te açtık. Şu an yurtdışında 6 noktada ofisimiz bulunuyor. 2022 yılında Çatalca Lojistik Merkezi’ne taşındık. Şu an filomuzda 341 çekicimiz, 531 treylerimiz var. Toplam 5 bin müşterimiz var. 43 ülkeye parsiyel taşımacılık yapıyoruz. Türkiye’de toplam 870 çalışanımız var. Ancak kardeş firmalarla birlikte toplam çalışan sayımız 1150 kişiye ulaştı. Evolog olarak en çok ülkeye servis yapan firmayız. 2 yıl önce depolama alanında zayıftık. Son iki yıldır depolama alanında yatırım yaptık. Şu an 65 bin metrekarenin üzerinde depolama alanına sahibiz. 2024 yılında toplam depolama alanımızı 100 bin metrekareye ulaştırmayı hedefliyoruz.”

Sürdürülebilirlik EvoLog’un ajandasında üst sıralarda yer alıyor

EvoLog olarak tedarik zincirinin sürdürülebilir hale gelmesinde önemli bir rol oynadıklarını belirten Barış Talay, “’Sorumlu tüketim’ ve ‘hedefler için ortaklıklar’ sürdürülebilir kalkınma için en çok öne çıkardığımız amaçlar. Bizler kendimizi sanayicimizin, dış ticaret firmalarımızın çözüm ortağı olarak görüyoruz. İhtiyacını dinlediğimiz firmalara en ekonomik, en çevreci rotaları ve taşıma modu alternatiflerini sunuyoruz. Sorumlu tüketim için taşıma modu kadar, eskilerin deyimi ile ‘hava taşımamak’ da önemli. Parsiyel taşımacılık imkanlarımız tüm sistemdeki verimsiz sefer ve gereksiz kaynak kullanımını en aza düşürüyor sürdürülebilir bir dünyaya katkıda bulunuyoruz” dedi.  

Blockchain teknolojisin lojistik sektöründe devrim yapacak

EvoLog Genel Müdürü Halil Özendi, blockchain teknolojisinin lojistik sektöründe devrim yapacağını söyleyerek, teknoloji alanındaki yatırımlarının devam ettiğini kaydetti. Lojistik sektörünün dijitalleşme yolunda hızla ilerlediğini ve şirket olarak trendleri yakından takip ettiklerini vurgulayan Özendi ise şunları söyledi: “İlk araç yatırımımızı yaptığımız günden bu yana, filomuzu telematik çözümler ile yönetiyoruz. EDI uygulamaları ile gümrük idaresi, yurtdışı acenteler ve müşterilerimiz ile otomatik veri alışverişimiz var. Yaklaşık 2 yıl önce e-arşive geçtik. Elimizdeki bu büyük miktardaki bilgiyi iş zekası çözümleri ile anlamlı ve kullanışlı hale getirmeye çalışıyoruz. 2022‘de tekrar eden işlerimizi robotik süreç otomasyon yazılımı ile çözmek için proje başlattık. Sektörümüzde devrim niteliğinde değişime sebep olacak Blockchain teknolojisi yine ajandamızın üst sıralarında yer alıyor.

YSS önceliği devam etmeli

YSS önceliğinin devam etmesi gerektiğini de savunan Özendi, bu sayede karbon salımı ve maliyetlerde önemli bir azalma kaydedildiğini savundu. Özendi, açıklamalarına şöyle devam etti: “Cumhuriyetimizin 100 yılını kutladığımız bu yıl Evolog olarak kuruluşumuzun 10. yılını kutluyoruz. Tedarik zincirinin önemli bir halkası olan Türkiye kilit rol oynayacak. Evolog ikinci on yılda daha çok çalışacak. Şirketimiz her yıl yaklaşık yüzde 30 oranında büyüyoruz. 16 milyon euro ile başladık, bu yılı 200 milyon euronun üzerinde ciro ile kapatmayı hedefliyoruz”.