Kargo sektörü büyürken, kariyer hedefi olanlara da önemli fırsatlar sunuyor. Sürat Kargo İnsan Kaynakları ve Eğitim Genel Müdür Yardımcısı Engin Aktepe, çalışanlara sundukları fırsatlar hakkında açıklamalar yaptı ve Sürat Kargo’nun hedefleriyle ilgili bilgiler verdi. E-ticaretin Avrupa’da toplam ticarete oranının yüzde 25 seviyesinde olduğunu bu oranın Türkiye’de henüz yüzde 11’lerde olduğu tahmin ediliyor  diye belirten Aktepe, kargo sektörünün büyümeye devam edeceğini, Sürat Kargo’nun da pazar payını arttıracağını anlattı.

Sürat Kargo’da yükselmenin sınırı yok!

Sürat Kargo’nun 8 bin çalışanı ile Türkiye’nin her bölgesinde hizmet verdiğini söyleyen Engin Aktepe, hizmet kalitesini yükseltmek için çalışanların aidiyetinin yükselmesi gerektiğine inanıyor. “Kişinin çalıştığı yerde mutlu, huzurlu ve gelecek görmesi gerekiyor. İşe giren her bir arkadaşımız için bu ortamı sağlamayı amaçlıyoruz. Gelişime açık ve rekabetçi terfi sistem oluşturmaya çalışıyoruz. Bunu başardığınızda çalışanların şirkete olan aidiyeti artıyor” diyen Aktepe, bunun müşteriye de olumlu olarak yansıdığının altını çiziyor.

Sürat Kargo’da çalışan her mavi yakalının beyaz yakaya geçiş yapabilecek imkanı bulunduğunu aktaran Aktepe, “Çalışanlarımıza diyoruz ki; tek bir kriter var, o da sensin. Sen kendini geliştirdiğin sürece, eğitimlerini aldığın, müşteri memnuniyetini sağladığın sürece kariyer hedeflerine ulaşmak çok daha kolay’  ifadelerini kullanıyor.

Çalışanların en önemli motivasyonunun kariyer hedefi olduğunu aktaran Aktepe, bunun için ara kademeler oluşturduklarını, böylece çalışanların bir üst göreve hazır olduğunu deneyimledikten sonra değerlendirildiklerini söylüyor. Açık kapı politikalarının olduğunu belirten Aktepe, çalışanların öneri ve taleplerini doğrudan iletebildikleri bir sistemi oluşturduklarından bahsediyor.

Eğitimlerle, çalışanlarımızın donanımını arttırıyoruz

Engin Aktepe, çalışanların donanımlarınının eğitimlerle arttığını aktararak şunları söylüyor: “Bine yakın eğitim içeriği oluşturduğumuz bir portalımız var ve her kademedeki çalışanlarımız için eğitimler planladık. Süreçlerimiz ve işleyişimiz ile ilgili eğitimlerin yanı sıra kişiye özel ve kişisel gelişim eğitimler olacak. Mobil, tablet ve bilgisayarlara uyumlu hale getirdiğimiz eğitim platformumuzda çalışanlarımız zaman ve mekandan bağımsız istedikleri an da erişim sağlayabilecekler. Erişim kolaylığının yanı sıra eğitimleri de eğlenceli kılarak, etkisini arttırmayı hedefledik.”

Olabilecek en iyi şartları sunmaya çalışıyoruz

Çalışanlarınızı enflasyona karşı nasıl koruyorsunuz? diye sorduğumuz Aktepe: “Bu yıl iki defa ücretlerde artış yaptık. Baz aldığımız kriterler var. Olabilecek en iyi şartları sunmaya çalışıyoruz. Çalışanlarımızın sendikal haklar ile destekliyoruz ” açıklamasında bulundu.

Ücret artışına paralel olarak, prim sistemi ile kazan kazan modeli oluşturduk. Kuryelerimizin performansını artırıcı unsurları hayata geçirdikten sonra (el terminalleri, yeni ve hızlı operasyonel yazılım, yenilenmiş paneller) kuryelerimizin yükselen performansını ödüllendirmek için de belirli bir adet sonrası yapılan teslimatlara prim sistemi getirdik.

Saha personelinin yaş ortalaması 29

Müşteriye dokunan kuryeleri özel olarak değerlendirdiklerini belirten Aktepe, genç bir ekibe sahip olduklarını ve kurye yaş ortalamasının 29 olduğunu söylüyor.  Genç ve dinamik bir yapıya sahip olduklarını,  pandeminin kargo sektörü için milat olduğunu ve sektörün çehresini değiştirdiğini anlatıyor.

Sürat Kargo, Çalışanların Kendisini Geliştirmesi için iyi bir okul

Aktepe, sektördeki değişim ve gelişimle ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor: “Pandemide kargo sektörünün ve kuryelerin itibarını geri kazandığını bu sayede kariyer olarak tercih edilmeye başlandığını söyleyebilirim. Pandemiden bugüne kadar, personel çıkartmadığımız gibi sürekli olarak istihdam yaratıyor çalışan sayımızı arttırıyoruz. Sürat Kargo, bünyesinde çalışan herkesin kendisini geliştirmesi için iyi bir okul. Sektör kendisini geliştiren bir sektör. 4-5 yıl önceki sektörün bakışı ile şuandaki bir değil. Ben oldum diye bir durum yok. Sürekli gelişimden bahsedebiliriz. Olabildiğince insana yatırımdan kaçınmıyoruz.”

Çevreye olan sorumluluklarının da farkında olduklarını belirten Aktepe, mutlu personel sağlıklı, temiz ve bu durumun sürdürülebilir olduğu bir çevreye ihtiyaç duyar. Hepimiz buna ihtiyaç duyarız. Bu noktada da çevreye çok duyarlı olan bir şirket olarak sıfır atık projesini hayata geçirdik. Sürekli gelişim politikalarımız çerçevesinde de sıfır atık projesinin, atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde kurumlarla işbirliklerine gittiklerini belirtiyor.  Sürdürebilir politikalar geliştirdiklerine değinen Aktepe, stratejilerini, kalite politikasını ve yatırımlarını da bu vizyon doğrultuda şekillendirdiklerini söylüyor.