400 metre uzunluğu, 24 bin 346 TEU’luk kapasitesiyle dünyanın en büyük konteyner gemisine Cumhuriyetimizin 100. yılı dolayısıyla MSC Türkiye ismi verildi. Tekirdağ Asyaport Limanı'nda özel bir tören düzenlendi. 

Törene katılan Önceki Dönem TBMM Bayşkanı Mustafa Şentop burada yaptığı konuşmada, MSC Türkiye sahibi Ahmet Soyuer’in Tekirdağ için nasıl çalıştığını çok yakından bildiğini söyledi. Şentop, ülkemizin ulaştırma koridorlarındaki önemine de vurgu yaparak, “Türkiye jeostratejik öneminin yanında ekostratejik bir önem kazandı. Orta Koridor sürekli büyüyor. Türkiye’nin yanında olanlar hiç pişman olmadı ve olmayacaklar” dedi. 

MSC Group Başkanı Diego Aponte de yaptığı konuşmada Türkiye’nin ikinci evi olduğunu söyledi ve “MSC Türkiye güçlü ekibi ile Türkiye’de pazar lideri oldu. İnanıyoruz bu başarı daha da büyüyecek” dedi.

MSC Türkiye CEO’su Hasan Piroğlu, MSC Türkiye olarak 1995 yılında kurulduklarını ve sektörde lider bir pozisyona geldiklerini söyledi. Denizyolu, karayolu ve demiryolu yatırımlarına devam ettiklerini ve 28 yıla birçok rekor sığdırdıklarını söyleyen Piroğlu, MSC Türkiye olarak gurur duydukları gelişmeleri sıraladı: 

“Asyaport Limanı yatırım yaptık ve bu limanımız ek yatırımla 4 milyon TEU’luk kapasiteye ulaşacak. MSC Türkiye olarak İzmir’de vergi rekortmeniyiz, 2019’da 2 milyon TEU’yu geçtik. Bütün karayolu filomuzu yeniledik. Dünyanın en büyük konteyner gemisine MSC Türkiye ismini verdik."

Eyüp Bartık: Toplu alım yapıp Oregon üyesi firmalarımıza kiralayacağız Eyüp Bartık: Toplu alım yapıp Oregon üyesi firmalarımıza kiralayacağız

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar da yaptığı konuşmada, denizcilik sektörünün sürdürülebilir gelişimi için destek ve teşviklerinin devam ettiğini belirterek, “Ülkemizde 217 limanız var. Dünyanın en büyük 100 limanı içinde ülkemizden 4 liman bulunuyor. Dünyanın en büyük 12. gemi filosuna sahibiz” dedi.