Bloomberg HT kanalının ev sahipliğinde düzenlenen DFDS Lojistik Zirvesi’nde, Lojistikte 2022 Değerlendirmeleri, Güncel Gelişmeler ve 2023 Beklentileri, Sürdürülebilirlik ve Kadın İstihdamı, Lojistikte Teknoloji ve İnovasyon başlıkları ele alındı. Alanında uzman konuklar, kritik değerlendirmelerde bulunup öngörülerini paylaşırken, DFDS Akdeniz İş Birimi Yöneticileri de şirket olarak bu alanlardaki çalışmaları hakkında bilgi verdi 

Yolcu ve yük taşımacılığında Avrupa’nın lider firması DFDS tarafından, Bloomberg HT’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen DFDS Lojistik Zirvesi’nde, sektöre yönelik önemli konular ele alındı. Lojistikte 2022 Değerlendirmeleri, Güncel Gelişmeler ve 2023 Beklentileri, Sürdürülebilirlik ve Kadın İstihdamı, Lojistikte Teknoloji ve İnovasyon başlıklarında gerçekleşen etkinlikle, DFDS yöneticileri ve alanında uzman konuklar hem bugünü değerlendirdi hem de geleceğe yönelik projeksiyonlarda bulundu. 

2023’te dünya ekonomisinde büyüme yavaş olacak

DFDS Akdeniz İş Birimi Satış, Pazarlama, İş Geliştirme ve Strateji Başkan Yardımcısı Fuat Pamukçu moderatörlüğünde Ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel ile gerçekleştirilen “Lojistikte 2022 Değerlendirmeleri, Güncel Gelişmeler ve 2023 Beklentileri” başlıklı ilk oturumda Gürlesel; 1973 petrol krizinden sonra, belki de en ağır enflasyon krizini kontrol altına alabilmek için çok kuvvetli sıkı para politikalarına ihtiyaç olduğunu vurguladı. Dr. Gürlesel, bu nedenle 2023’te dünya ekonomisi açısından çok yavaş büyümenin beklediğini belirtti. Dr. Can Fuat Gürlesel, küresel ticarette alıcının belirlenmesindeki en önemli unsurun yeşil yatırımlar olacağını da sözlerine ekledi.

Fuat Pamukçu ise “Avrupa’nın Asya’dan ya da Rusya müttefiki ülkelerden alım yapmak yerine yakın kıyı ülkelerden satın alım yapması bekleniyor. Bu kapsamda Polonya, Türkiye ve Afrika’nın kuzeyindeki sanayileşmiş olan Fas gibi ülkeler ön plana çıkıyor” değerlendirmesinde bulundu. 

Sürdürülebilirlik ve kadın istihdamı

Zirvenin “Sürdürülebilirlik ve Kadın İstihdamı” konulu ikinci oturumu ise yine Fuat Pamukçu moderatörlüğünde, Hürriyet Ekonomi Müdür Yardımcısı Yasemin Salih ve Agenti Kurucu Ortağı Selen Okay Akçalı’nın katılımıyla gerçekleşti. Yasemin Salih, sürdürülebilirlik kavramını “Gelecek nesillerin kendi ihtiyaçlarını karşılamaları için o kaynaklardan çalmadan bugünkü ihtiyaçları karşılayabileceğimiz bir anlayış” şeklinde tanımlarken. DFDS Akdeniz İş Birimi Satış, Pazarlama, İş Geliştirme ve Strateji Başkan Yardımcısı Fuat Pamukçu, şirketin sürdürülebilirlik vizyonu hakkında bilgi vererek, “Karbon salınımı sıfır olan ilk gemimizi 2025 yılında filomuza katacağız ve hedefimiz 2050 yılında sıfır karbon bir şirket haline gelmek” dedi.