DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, dünya mal ticaretinin yüzde 80'inin denizyolu ile taşındığını belirterek, “Denizde güçlü olan ülkeler, küresel tedarik zincirini olağanüstü dönemde de koruyarak krizden en az şekilde etkilendi” dedi. Öztürk, Uzakdoğu-Avrupa hattında lojistik maliyetlerdeki artışın Türkiye’yi yeni bir üretim merkezi olarak öne çıkarabileceğini vurguladı.

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nm 95. yılı nedeniyle bir açıklama yapan IMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, 1 Temmuz 1926'da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile Türk limanlarında sadece Türk bayraklı gemilerle yük ve yolcu taşımanın önünün açıldığını hatırlattı. Öztürk, "Büyük Önder Atatürk'ün "Topraklarının ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer" sözü "Denizci Millet Denizci Ülke" oluşturma hedefinde yolumuza ışık tutuyor" dedi. Kovid-19 küresel salgınının ve geçtiğimiz Mart ayında Süveyş Kanalı'nda trafiğin altı gün durmasının küresel mal ticaretinde çok büyük çalkantıya yol açtığına dikkat çeken Öztürk, "Bazı limanlarda onlarca gemi yük tahliyesi için kuyrukta beklerken, başka limanlarda boş konteyner ve gemi bulunamamasından dolayı yüklemeler yapılamadı. Asya-Avrupa taşımalarında navlunlar beş katın üzerinde arttı. Bu negatif gelişmeler aynı zamanda denizciliğin dünya ekonomisinin can damarı olduğunu bir kez daha gösterdi. Denizde güçlü olan ülkeler, küresel tedarik zincirini olağanüstü dönemde de koruyarak krizden en az şekilde etkilendi. Türk denizcilik şirketleri, Türk limanları, gemi acenteleri ve gemiadamları ile lojistik sektörümüz pandemi döneminde hiç ara vermeden çalıştı" diye konuştu.

İkinci elde en çok söylenen yalanlar İkinci elde en çok söylenen yalanlar

Lojistik avantajla tedarik merkezi olabiliriz

Aşılama ile beraber küresel ekonomideki hızlı toparlanmayla beraber Uzakdoğu-Avrupa hattında lojistik maliyetlerdeki artışın Türkiye’yi yeni bir üretim merkezi olarak öne çıkarabileceğini vurgulayan Öztürk, şöyle devam etti: “Üretim merkezi olan Doğu ile tüketim ağırlıklı Batı arasında tedarik zincirinde yaşanan sıkışıklık devam ediyor. Çin’in Kuşak ve Yol Projesi’ne karşı ABD ve Avrupa, Yeşil Yol Projesi’ni başlatmaya hazırlanıyor. Doğu-Batı arasında yeni bir kutuplaşma yeşerirken, Türkiye her iki projenin kavşağında olması ile öne çıkıyor. Ürünlerimizi modern limanlarımız vasıtası ile denizyoluna indirerek Avrupa’nın tedarikçisi haline gelebileceğimiz gibi lojistik performansımızı güçlendirip Doğu-Batı rotasında köprü olabiliriz. Bu aşamada Ege Bölgesi’nin Türkiye’nin yeni lojistik merkezi olmaya aday olduğuna inanıyoruz. İzmir Limanları’nın beş milyon TEU’ya yakın kapasitesi ve Kuzey Ege Çandarlı Limanı gibi bir vizyon projesi, Ege’yi üretimde ve lojistikte öne çıkaracaktır”.