DB Schenker Arkas sokak hayvanlarının yanında DB Schenker Arkas sokak hayvanlarının yanında

DB Schenker Arkas 2024 yılında yüzde 15 büyüyecek

DB Schenker Arkas Genel Müdürü Özgür Al, yeni hatlar, yeni depolar açtıklarını, 200 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını bu güçle 2024 yılında yüzde 15 büyüyeceklerini söyledi. 

DB Schenker Arkas basın mensuplarını merkez binasında ağırlayarak 2023 yılını değerlendirdi. 2024 hedefler ve planlar hakkında da bilgilerin verildiği toplantıya; DB Schenker Arkas Genel Müdürü Özgür Al, DB Schenker Arkas Mali İşler Grup Müdürü Elif Gamze Görer ile Pazarlama Yöneticisi Dilem Karakaya katıldı. 

DB Schenker Arkas Genel Müdürü Özgür Al, 2023 yılında kara nakliye biriminde direkt hat sayısını artırdıklarını ve müşterilerine daha rekabetçi servisler oluşturduklarını söyledi. 

YENİ YATIRIMLARLA DEPOLAMA KAPASİTESİ YÜZDE 10 ARTTI

Yapılan yatırımlar hakkında  bilgi veren Al, “Mayıs ayında Gebze Pelitli’de yeni depomuzu açtık. İstanbul’un Anadolu yakasında dördüncü yatırımımız oldu.  Ankara’da depo yatırımı gerçekleştirdik. İç Anadolu’da da yatırım gerçekleştirmiş olduk. Belirli bir doluluk oranını yakaladık. İyi bir sinyal oldu. İnanılmaz bir talep olduğunu görüyoruz. Onun için heyacan verici. Biri iki ilave yatırım olacağını düşünüyorum. Yeni depolama yatırımlarla kapasitemizi yüzde 10 artırdık.” dedi. Al, Adana ve Mersin’de de depo yatırımlarının olacağını belirtti. 

ELEKTRİKLİ KAMYON VE OTOMOBİL YATIRIMI 

Özgür Al, 2024 yılında nakliye hizmetleri için elektrikli araç yatırımı yapacaklarını ve bunun için Türkiye’de üretilen araçlara bakacaklarını söyledi. Elektrikli araçlara dönüşümü forse etmek istediklerini aktaran Al, elektrikli otomobil için de yatırım yapacaklarını 110 adetlik filolarının önemli kısmını elektrikli otomobile dönüştürmeyi istediklerini söyledi. 

ÇEVRECİ YATIRIMLAR GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Sürdürülebilirlik kapsamında yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler veren Al, Gebze deposunda güneş panelleri kullandıklarını ve 7.3  kW’lık üretim kapasitesine ulaştıklarını, depolanda led aydınlatmaya geçtiklerini, 108 tonluk palet tasarrufu sağladıklarını, tüm tesislerde geri dönüşüm noktaları oluşturduklarını kaydetti. 

PAZARIN ÜZERİNDE BÜYÜYECEĞİZ

Lojistik pazarı ve ticaret hakkında değerlendirmelerde bulunan Al, “Türkiye önemli bir Pazar ve Avrupa için de cazip bir ülke. Rusya-Ukrayna savaşı gibi gelişmeler Türkiye’yi pozitif olarak etkiledi. Türkiye bölgesinde üretim çeşitliliği ve  lojistik pazar olarak çok cazip. Türkiye’nin ihracatta da büyüyeceğini düşünüyorum. Schenker dünyanın en büyük ilk 3 firma arasında Arkas da Türkiye’nin ilk sırasında. Bizim hedefimiz Türkiye loöjistik pazarının büyümesinin üstünde olacak.”

DB Schenker Arkas Mali İşler Grup Müdürü Elif Gamze Görer, nakitte çok büyük sıkıntı yaşandığını, 2024 yılında bunun düzeleceğini beklemediklerini aktararak, “Önümüzdeki yıl maliyetler önem arz edecek. Daha evvel dövizdeki ve enflasyondaki hareketlilik paralel giderdi şu anda böyle gitmiyor.” dedi. 

Depolama standartları ve güvenliği ile ilgili  soruya cevap veren Görer,  “Schenker’in standartları var. Hem Türkiye’deki yasal mevzuatı uyguluyoruz ham de Schenker standartlarını uygulamak zorundayız. Çalışanlarımıza eğitimler veriyoruz.b Dolayısıyla riski azaltmış durumdayız.” dedi.

Editör: Mutlu Doğan