2023 yılını 1.000 adedin üzerinde kapatacak olan DAF Trucks önümüzdeki yıl için agresif hedefler koydu. DAF Trucks Türkiye Satış Direktörü Mert Ersoylu’nun verdiği bilgiye göre; markanın 2024 yılı için hedefi 1.500 adedin üzerine çıkmak. Çekici pazarında güçlü olan marka, yurtiçi, dağıtım ve inşaat araçları için de artık oldukça iddialı. Bu yıl bayi yapılanmasını büyük ölçüde tamamlayan marka 3 yeni servis noktasını da yıl sonuna kadar hizmete açmayı hedefliyor. 

DAF Trucks’ta göreve geldikten sonra bayi yapılanması için büyük uğraş veren, Satış Direktörü Mert Ersoylu ile DAF Trucks Türkiye’nin 2023 performansını ve 2024 hedeflerini konuştuk. Ersoylu en önemli konu olarak gördükleri bayi, servis ağının geliştirilmesi için yapılan çalışmalar başta olmak üzere, Yeni Nesil DAF araçlarının pazardaki durumunu, 16 ton üzeri kamyon segmentindeki pozisyonlarını ve hedeflerini anlattı. 

"Son 2 yılda enerjimizi bayi yapılanmasına verdik. Bayi yapılanmasındaki bu atılımımız markamıza olan güveni artırdı!

Mert Ersoylu’nun en çok üzerinde durduğu konu DAF Trucks markasının pazarın tümünde iyi bir konum elde etmesi ve bunu güçlü bir bayi ve servis ağıyla desteklemesi. Tüm pazara ulaşmak istediklerinin altını özellikle çizen Ersoylu, bunun için son iki yıldır enerjilerini bayi yapılanmasına verdiklerini söylüyor. 

DAF TRUCKS’A OLAN GÜVEN ARTTI

DAF Trucks bayi yapılanmasındaki atılımının karşılığını almış. “Son iki yılda bayi yapılanmasındaki bu atılımımız markamıza olan güveni de artırdı” diyen Mert Ersoylu, “DAF ürünlerinin kalitesini herkes biliyordu ancak bayi ve servis ağı noktasında yaşanan sıkıntılardan dolayı müşteri gözünde kuşkular oluştuğu bir dönem oldu. Ancak şu anda o güveni yaptığımız bayi ve servis yatırımları ile kazandık” diye konuşuyor. 

MEVCUT BAYİLERİMİZLE BÜYÜYECEĞİZ

Mert Ersoylu’nun verdiği bilgiye göre DAF Trucks bayisi olmak için yoğun bir talep var. Fakat DAF Trucks mevcut bayiler üzerinden ilerleyerek bayilerinin çoklu lokasyona sahip olmasını tercih ediyor. Mert Ersoylu, “Bir numaralı hedefimiz kendi ağımızla büyümek. Yani mevcut bayi ağımızla yeni yatırımları gerçekleştirmek istiyoruz. Onlarla yatırım yapılmasını düşündüğümüz servis noktalarını paylaşıyoruz. Yatırım hedefi olan bayilerimizin bize geri dönüş yapmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullanıyor. 

Mevcut bayilerden düşündükleri noktalarda bir yapılanma olmaması halinde dışarıdan da bayi alabileceklerini söyleyen Ersoylu, DAF Trucks’ın bu noktada etik değerlere büyük önem verdiğinin altını çiziyor ve ekliyor: “Bizimle çalışacak olan bayinin iş etiğine büyük önem veriyoruz. Otomotiv kültüründen gelmesi ve pazarda belirli bir bilgi birikimi olması gerekiyor.” diyor. 

2024 yılı ile birlikte 15 noktada hizmet vermeye başlayacağız

YENİ SERVİS NOKTALARI HİZMETE AÇILIYOR

Şu anda 8 lokasyonda 7 bayilerinin bulunduğunu ve 12 servis noktasında hizmet sağladıklarını aktaran Ersoylu, 3 yeni servis noktasının da hizmete başlamasıyla 2024 yılı ile birlikte 15 noktada hizmet vermeye başlayacaklarını söylüyor. İstanbul Avrupa yakasında UCR, Şekerpınar’da MERTSAN ve Trabzon’da REİSOĞLU bayileri ile güçlendiklerini ve resmi açılışlarının yakında yapılacağını aktaran Ersoylu, özellikle liman bölgelerinde ve geçiş noktalarında olmayı planladıklarını aktarıyor. Ersoylu, “Samsun önemli bir liman kenti ve burada yeni bir servis noktasını hizmete açacağız, Konya da diğer bir servis noktamız olacak. Ülkemizde önemli bir geçiş noktası konumundaki Erzurum’da da hizmet vermeyi planlıyoruz” şeklinde konuşuyor. 

“ARAÇLARIMIZIN BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ 3 YIL GARANTİ İLE SATIYORUZ”

DAF Trucks’ta yetkili servis giriş oranlarının çok yüksek olduğunu kaydeden Ersoylu, yeni nesil DAF Trucks araçları 3 yıl garanti ile satmayı tercih ettiklerini söylüyor. Bunu yapabilen çok marka olmadığını, bu yıl yapılan satışların önemli bir bölümünün 3 sene ful garanti ile gerçekleştirildiğini belirtiyor. Ayrıca araç garanti başlangıcından 9 ay içerisinde garanti yükseltmenin mümkün olduğunu ve bu konuda aksiyon almak isteyen araç sahiplerinin, yetkili bayiler ile iletişime geçebileceklerinin altını çiziyor. 

TRP’NİN AVANTAJINI KULLANIYORUZ

“Biz bayilerimizle kurduğumuz iş birliğine evlilik gözüyle bakıyoruz” diyen Mert Ersoylu, bayileriyle yaptıkları iş birliklerinin her iki taraf için de karlı ve mantıklı bir iş planı içerisinde şekillenmesi gerektiğini aktarıyor. 

DAF Trucks’ın servis yapılanmasında ben büyük avantajı da TRP. Böylece servisler DAF Trucks markalı araçların dışında farklı markalara da hizmet verebiliyor. Ersoylu TRP’yi çok önemli bir silah olarak değerlendiriyor ve “Bu sayede servislerimiz karlı bir organizasyon kurabiliyorlar.” diyor. 

Toplam satışlarımızın yüzde 10'unu kamyonlar oluşturacak

YENİ XB İLE ŞEHİRİÇİ DAĞITIMDA DAHA DA İDDİALIYIZ

Mert Ersoylu, yurtiçi dağıtım araçlarındaki pozisyonlarını güçlendirecek yeni XB hakkında bilgiler vererek DAF Trucks’ın ülkemizdeki toplam satışlarının yüzde 10’unun kamyon gurubundan oluşması hedeflerini paylaşıyor. 

LF serisinin yerine geçecek olan XB ile şehiriçi dağıtımda iddialı bir pozisyona geleceklerini vurgulayan Ersoylu, XB hakkında şunları aktarıyor: “Sınıfının en iyi manevra kabiliyetine sahip aracı. Yerine geçtiği LF’den farklı olarak daha iyi bir motor ve artırılmış güvenlik özellikleri ile satışa sunacağız. Kabin içinde de değişiklikler var. Şubat ayında satışa başlayacağız ve önümüzdeki yıl 100-200 adet arasında bir satış hedefimiz var.” 

 

Yeni DAF XB; yenilikçi, tamamen elektrikli güç aktarma sistemlerinin yanı sıra 124 kW (170 hp) ile 227 kW (310 hp) arasında çıkış gücüne sahip 4,5 litre 4 silindirli PACCAR PX-5 ve 6,7 litre 6 silindirli PACCAR PX-7 motorlarla birlikte sunuluyor. Hem modern hem de güçlü motorlar düşük motor devirlerinde maksimum tork üreten XB, sınıfının en iddialı yakıt tüketimine sahip aracı olarak öne çıkıyor. 

 

İNŞAAT ARAÇLARINDA SATIŞLAR ARTACAK

DAF Trucks olarak inşaat araçları pazarındaki konumlarını yeni projelere bağlı olarak artırmak istediklerini belirten Mert Ersoylu, önümüzdeki yıl için 100 adede yaklaşan bir satış hedefi koyduklarını söylüyor.  Ersoylu, XDC ve XFC araçları ile tüm ihtiyaçları karşılayan en iyi çözüm sunduklarını kaydediyor. Araçlarının kullanıcılar tarafından çok beğenildiği bilgisini veren Ersoylu, “İnşaat serimiz gücü ve sağlamlığının yanı sıra; geniş yaklaşma açısı, yüksek alt açıklığı, sağlam tamponu ve çelik radyatör koruma plakası ile tam bir çözüm sunuyor” diyor. 

“YENİ NESİL ÇEKİCİLERİMİZ BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR, PAZAR PAYIMIZ ARTIYOR”

Mert Ersoylu yeni nesil XF, XG ve XG+ araçlarının müşteriler tarafından çok beğenildiğini söylüyor. “Yeni nesil DAF nihai tüketicide kabul görmeye başladı. Bunda öncelikle araç verimliliğimizin büyük payı var. Bunların yanında artırılan sürücü konforu ve güvenliği de aracımıza olan ilgiyi artırıyor” diyen Ersoylu, bu yılın ilk 9 aylık döneminde çekici pazarındaki performanslarıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunuyor: “Eylül sonu itibarıyla 660 adetlik çekici satışı yaptık. Çekici tarafında pazar payımızı yüzde 2,5’tan yüzde 3,3’e çıkardık. Yıl sonu itibarıyla toplam satışımızın bin adet dolaylarında olmasını bekliyoruz. 2024 yılında da pazarın durumuna göre 1.500’lü adetleri zorlayacağımızı düşünüyorum. Pazar payımızın da yüzde 4’ü geçmesini hedefliyoruz.” diyerek marka olarak gösterdikleri performansa vurgu yapıyor. 

DAF XF, XG ve XG+ verimlilik, güvenlik ve konfor özellikleriyle öne çıkıyor. Hem filo sahiplerine hem de sürücülere üstün özellikler sunuluyor. Yüzde 10 daha fazla yakıt tasarrufu sunan araçlardaki yüksek konfor ve güvenlik bu araçları farklı bir noktaya taşıyor. Yeni XF kabin içindeki konuma bağlı olarak 1.900 ile 2.075 mm arasında yükseklik sunuyor ve sürücüler eğilmeden ayakta kabin içinde rahatça hareket edebiliyorlar. Yeni Nesil XG ve XG+ kabin 330 mm ekstra uzunluğa sahip ve XF'den 125 mm daha yüksek.

DAF MÜŞTERİ MEMNUNİYET SİSTEMİ İLE KUSURSUZ HİZMET

DAF Trucks’ın müşteri analizi yapan Müşteri Memnuniyet Sistemi hakkında bilgiler veren Mert Ersoylu, “444 6 DAF” iletişim hattı üzerinden gelen bütün çağrıların 7/24 cevaplandırıldığını ve yol yardım hizmetinin hem yurtiçinde hem de yurtdışında aktif olarak hizmet verdiğini söylüyor. Mert Ersoylu, “Yurtdışında da bu hattımızı arayan müşterilerimizi bulunduğu ülkedeki en yakın lokasyona yönlendiriyoruz. Bu bizim tarafımızdan da takip ediliyor. Ayrıca düzenli olarak servis ziyareti yapan müşterilerimize bir geri dönüş yapıyoruz. Anket taramaları yaparak servis, hizmet, performans skalası ölçümü yapıyoruz. Görmüş olduğumuz geliştirmeye açık noktaları servis noktalarıyla birebir takip edep en kısa sürede geliştirilmesi için adımları atıyoruz ve nihai tüketicilere geri bildirimi gerçekleştiriyoruz.”

SÜRÜCÜLERDEN XG+’YE BÜYÜK İLGİ VAR

Mert Ersoylu, DAF’a tam bir işletmeci aracı gözüyle bakıldığını, sürücülerin de yeni nesil DAF’ları çok beğenmesiyle birlikte hem firmaların hem de sürücülerden talep gören bir seri oluşturduklarını anlatıyor. Araçlarının verimli, sağlam ve tasarruflu olmasının yanında; sürüş konforunun arttığını, güvenliğin en üst noktaya taşındığını, geniş ve rahat kabine sahip olduğunu, sınıfının en iyi yatak konforunu sunduğunu söylüyor. Ersoylu, “Şoförlerle konuştuğumda herkes çok memnun olduğunu söylüyor. Özellikle XG+ aracımıza sürücüler tarafından büyük bir ilgi var.” diyor. 

MÜŞTERİ İHTİYACINA GÖRE ARAÇ YAPIP VERİYORUZ

Mers Ersoylu, DAF Trucks’ı diğer markalardan ayıran en büyük özelliğinin terzi usulü araç yapıp müşteriye teslim etmeleri olduğunu belirtiyor. Hazır paket araçlar getirmediklerini, müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını analiz edip ona uygun araç yaptıklarını aktarıyor. Ersoylu, “Müşterimiz bizden ne istiyorsa, ihtiyaçları tam olarak neyse ona göre aracımızı dizayn edip teslim ediyoruz.” diyor. 

DAF’IN CUMHURİYET’İN 100’ÜNCÜ YILINA ÖZEL TASARLADIĞI ARAÇLAR BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

DAF Trucks’ın Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına özel olarak tasarladığı ve satışını yaptı araçlar büyük ilgi görürken, markanın bu yaklaşımı sektörden büyük bir beğeni aldı. Mert Ersoylu, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına özel 100 adet özel DAF aracımızı satışa sunduk. Bu araçlarımız için özel bir teslimat organizasyonu düzenleyerek bu günü daha anlamlı kılacağız. Bu araçlarımızdan alan firmalar “100’ler kulübü üyesi” olacaklar.  Her yıl bu firmalarımızla bir araya gelerek onların görüş önerilerini alacağız” şeklinde konuştu. 

Krone, Avsturyalı treyler üreticisi Schwarzmüller'in hisselerini satın alıyor Krone, Avsturyalı treyler üreticisi Schwarzmüller'in hisselerini satın alıyor

Editör: Mutlu Doğan