Castrol’ün Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya (TUCA) Genel Müdürü Nilay Tatlısöz, madeni yağ pazarının 2023 performansını, 2024 hedeflerini ve Castrol’de TUCA’nın giderek artan önemini düzenlenen basın toplantısında değerlendirdi.

TECHPOL’de yapılanma tamam, sırada yeni tesis yatırımı var TECHPOL’de yapılanma tamam, sırada yeni tesis yatırımı var

Tatlısöz, 2030’a kadar uzanacak süreçte önemli atılımlar yapmaya hazırlandıklarını,  Türkiye dışında Ukrayna ve Orta Asya’da da büyüme hedefiyle planlar yaptıklarını söyledi.

PET-DER verilerine göre Türkiye’de başta otomotiv olmak üzere her alanda lider olduklarını aktaran Tatlısöz,  "Trafikteki her 10 aracın 3’ünün karterinde Castrol madeni yağı var. Türkiye genelinde 13 binden fazla noktada müşterilerimize ulaşıyoruz. Türkiye’nin tüm noktalarına ulaştığımız bir ağa sahibiz” dedi.

Gemlik'ten 24 ülkeye ihracat yapıyor

Castrol’ün Avrupa’daki 8 üretim tesisinden birinin Gemlik olduğunu belirten Nilay Tatlısöz, “2023 yılı başında gerçekleştirilen 5,5 milyon dolarlık yatırımla lojistik ve üretim açısından güçlenerek hedefimiz olan 100 milyon litre madeni yağı ürettik. Burada üretilen madeni yağı iç pazar dışında bölgeye de ihraç ediyoruz. Son iki yılda ihracat gelirlerini dolar bazında ikiye katlayarak ülkemizin ekonomisine katkıda bulunuyoruz. Önümüzdeki yıllarda da yapılacak yatırımlardan Gemlik tesisimiz yine büyük bir pay alacak” diyerek üretim kapasitesinin artırılacağını, yeni tank ve depo yatırımlarının yapılacağını vurguladı.

Editör: Mutlu Doğan