UND tarafından yapılan açıklama şöyle:

Bulgaristan Hükümeti Kapitan Andreevo’da istenmeyen olayları engellemek amacıyla Sınır Kapısında bitkisel ve hayvansal ürünlerin analizini gerçekleştiren Interpred Eurologistic EOOD firmasının kurmuş olduğu Eurolab Laboratuvarı firmasından yetkiyi alarak bitkisel ve hayvansal ürün taşıyan TIR’ların analizlerinin doğrudan Gıda Güvenliği Ajansı yetkilileri tarafından gerçekleştirilmesine imkan vermiştir. Bu durumda alınan numuneler Gıda Güvenliği Ajansı araçları ile günde 4 kez Sofya’da bulunan devlet laboratuvarına iletilmektedir.

Bolloré Logistics’i alan CEVA’nın planı belli oldu Bolloré Logistics’i alan CEVA’nın planı belli oldu

Ancak, bu durum bitkisel ve hayvansal ürün taşıyan ülkemiz TIR’larında gecikmeler yaratmıştır. Bu nedenle Derneğimiz Bulgaristan Gıda Güvenliği Ajansı Başkanı ile birebir güreşme gerçekleştirmiş ve analiz sürecinin hızlanmasını talep etmiştir. Ayrıca, konuyu Büyükelçiliğimiz, Ticaret Müşavirliğimiz, Ticaret Bakanlığımız, Gümrükler Genel Müdürlüğümüz ve Trakya Bölge Genel Müdürlüğümüz de sürekli takip ederek temaslarını sürdürmektedir.

Bu doğrultuda analiz işlemlerinin tekrardan sınır kapısına alınmasına yönelik ülkemiz talebi Bulgar makamlarına iletilmiş ve analizlerin tekrar Kapitan Andreevo’da yapılması amacıyla ilgili cihazların alımı için ihaleye çıkmıştır ve ihale tamamlanır tamamlanmaz tekrar Kapitan Andreevo’da analiz işlemelerinin yapılmasına imkân tanınacaktır.

Anılan sürecin hızlanması amacıyla Derneğimiz ülkemiz resmi kurumlarının desteğiyle temaslarını sürdürmektedir."

Editör: Hasan Karakurt