IRU ve AB İş ve Sosyal Haklar Komiseri Nicolas Schmit bir araya gelerek AB ekonomisini tehdit eden şoför sorununa çözümü konuştular. Çözüm arayışlarından biri de AB üyesi olmayan ülkelerden şoför istihdamı oldu. 

Sürücü sıkıntısının AB hareketliliği ve tedarik zincirleri ve dolayısıyla ekonomi için gerçek bir tehdit olduğu vurgulandı. Şoförlük mesleğini daha erişilebilir ve çekici kılacak adımlar atılmazsa, Avrupa'nın 2026 yılına kadar iki milyondan fazla şoförden mahrum kalabiliceği belirtildi.

AB İş ve Sosyal Haklar Komiseri Nicolas Schmit ile yapılan görüşmeden sonra açıklama yapan IRU AB Savunuculuk Direktörü Raluca Marian , “Komiser Schmit'in 'ön cephe çalışanları'nın stratejik rolünü ve sürücü eksikliği sorununun boyutunu ve iç pazarda neden olduğu müteakip sorunları tam olarak anladığını vurguladığını duymak güven verici.” dedi. 

Marian açıklamasında başka ülkelerden sürücü teminini de konuştuklarının bilgisini vererek, "Avrupa Komisyonu, üçüncü ülke yeteneklerini AB pazarına çekmek için somut bir araç geliştiriyor. Bu, 'Göç Anlaşması' ile başladı ve AB üyesi olmayan işçi havuzlarını içeren özel projelerle devam ediyor. Komiser Schmit'in sürücüleri bir yetenek havuzu projesine dahil edilmeyi hak eden yüksek vasıflı iş gücünün bir parçası olarak görmesinden mutluyuz" diye konuştu.