Daha Fazla Yük, Daha Az Yakıt – Sandritter Transport’un Allison Tam Otomatik Şanzıman Donanımlı Bell B30E Damperli Kamyonu

Bell B30E 6x6 kamyon, Sandritter Transport’un kil ocaklarında üç yılı aşkın bir süredir çalışıyor. Üç dingilli belden kırmalı kamyonun DynActive® Vites Değiştirme özelliğine sahip FuelSense® 2.0 paketi bulunan tam otomatik Allison 3400 ORS şanzımanı, sunduğu tasarruf ve güvenilirliğiyle ön plana çıkıyor. Bu boyuttaki damperli kamyonlarda nadir görülen bir durum olduğundan aracın karayolunda kullanım onaylı olması önem taşıyor.  

Sandritter Transport, Almanya’da Kuzey Baden bölgesindeki farklı kiremit ve tuğla üreticileri için kil madenciliği yapıyor. Sandritter, malzemeyi fabrikalara taşıyor ve stoklama adı verilen, genellikle on binlerce tona ulaşan üretim stoklarının profesyonel inşasını da üstleniyor.

Şirketin filosunda 30 tonluk ekskavatörler ve 20 tonluk buldozerlerin yanı sıra altı adet belden kırmalı damperli kamyon da yer alıyor. Damperli kamyonların yeni sahalara sorunsuz bir şekilde transferini sağlamak için Sandritter'in araçlarının kamuya açık yollarda yüksüz sürüşler için lisanslanması gerekiyor.

Ancak 6x6 filosunun yenilenmesi sırasında, 25 ila 30 ton sınıfındaki neredeyse hiçbir yeni aracın yüksüz şekilde karayolu kullanım onayı için temel gerekliliği, yani ön aksta izin verilen maksimum 11,5 ton dingil yükünü karşılamadığı görüldü. Ön aksta 11 tonun biraz altındaki boş ağırlığıyla 30 tonluk Bell B30E aracı ise bu beklentileri karşıladı. Boş ağırlığı 20,3 ton olan bu araç, 28 ton nominal taşıma kapasitesi ve 17,5 metreküp standart gövdeye sahip.

7,7 litrelik altı silindirli Mercedes-Benz/MTU turbo dizel motor, 260 kilovat (348 beygir gücü) üretiyor ve Allison 3400 ORS tam otomatik şanzımanla birlikte üstün bir tahrik gücü sunuyor. Daha yüksek torkla birleşen şanzımanın vites oranları, düşük viteslerde daha iyi hızlanma sağlıyor ve tam yük altında düşük motor devirlerinde daha yüksek vites oranlarının çok daha uzun süre kullanılması mümkün oluyor. 

Sandritter ekibi, şirketin genel merkezi çevresinde 80 kilometreye kadar çalışma alanına sahip. 50 km/saat'e kadar hızlara ulaşabilen B30E, maden sahalarına seri bir şekilde ve maliyetli yükleyicili taşımalara gerek kalmadan ulaşabiliyor. Araç transferleri bu nedenle bölgesel günlük operasyonlar için bile ekonomik açıdan uygun olmaya devam ediyor. 

Sandritter Transport Ticari Müdürü Clemens Herrmann, konu ile ilgili olarak; "Maden ocaklarını değiştirirken esneklik bizim için vazgeçilmez oluyor. Genel olarak Bell araçları, iş akışımızı daha hızlı, daha verimli ve daha konforlu hale getiriyor" diyor.

Bell B30E 6x6, 2020'den bu yana Sandritter Transport'un filosunun önemli bir parçası. Bu araç, eskiyen 25 tonluk bir Volvo damperli kamyonun (Volvo A25) yerini almıştı. Bell B30E, 9 saatlik vardiyalarla çalışıyor ve her gün yaklaşık 1.000 ton yük taşıyor.

Ford Otosan atık bataryaları enerji depolamada sisteminde kullanacak Ford Otosan atık bataryaları enerji depolamada sisteminde kullanacak

4 tonluk daha yüksek taşıma kapasitesine rağmen Bell'in saatte yaklaşık 20 litre olarak belgelenen maksimum yakıt tüketimi, aynı koşullarda çalışan 24 tonluk kamyonlarınkinden saatte 2 ila 4 litre daha düşük (maks. 22- 24 l/saat). Yılda ortalama 1.600 ila 2.100 çalışma saati ile bu, Sandritter'in Bell B30E aracı ile tasarruf edebileceği 3.300 ila 8.400 litre yakıt anlamına geliyor.

Allison Transmission Müşteri Destek Müdürü Torsten Troebs ise açıklamasında; "Bell damperli kamyonların kullanımı, tam otomatik şanzımanlarımız sayesinde çok kolay ve yüksek seviyede sürüş konforu sunuyor. Operatörler için yüksek çekiş gücü, güvenilirlik ve düşük yakıt tüketimi önemli. Allison 3400 ORS şanzıman, otoyol kamyonları ve otobüsleri için sunduğumuz ekstra Yakıt Ekonomisine sahip xFE şanzımanlarımız ile aynı vites oranlarını sağlıyor. Tork konvertörü ile lock-up kapalıyken çalışma süresini önemli ölçüde artırıyor. Bu, aracın daha yüksek viteslerde, daha düşük motor devirlerinde uzun süre çalışmasına olanak tanıyarak önemli miktarda yakıt tasarrufu sağlıyor. Bell araçlarında aynı zamanda Allison'ın DynActive Vites Değiştirme teknolojisine sahip FuelSense 2.0 paketi bulunuyor. Vites değiştirme noktaları, araç ağırlığına ve yol koşullarına göre ayarlayarak yakıt ekonomisi daha da optimize ediliyor" diye belirtti.

Bell 30E, üç yılı aşkın bir süredir Sandritter’in maden sahalarında kullanılıyor. Sandritter Genel Müdürü Volker Sandritter; "Her şeyden önce karayolu kullanım onayı, dolayısıyla daha fazla esneklik ve üretkenlik arayışındaydık. Ancak B30E'nin sürüş konforundan, yakıt verimliliği, güvenilirlik ve düşük aksama sürelerine kadar tüm alanlarda gerçekten kendini ispatladığını deneyimledik" şeklinde açıklıyor.

Editör: Mutlu Doğan