banner126

Kur Dalgalanmaları Türkiye’yi etkiledi mi?

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre 2015 yılı ihracat rakamlarında ciddi düşüş gözleniyor. Mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre düşüş %19’la 10 milyar 819 milyon dolar seviyesinde. Uzmanlara göre sebep global piyasalardaki kur dalgalanmaları ve bölgesel krizler.

banner179
Kur Dalgalanmaları Türkiye’yi etkiledi mi?
banner95

Kur dalgalanmaları Türkiye’nin ihracatını da etkiledi. Türkiye kendisine fiziksel olarak yakın olan Rusya, Ukrayna, Balkan ve Doğu Avrupa ülkeleriyle ciddi bir ticaret ilişkisi içerisinde. Ancak Karadeniz’in kuzeyinde baş gösteren Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim ve global piyasalardaki kur dalgalanmalarının, ekonomileri kırılgan olan Doğu Avrupa ülkelerini de etkilemesi Türkiye’yi ihracatta düşüşe mahkum etti. Türkiye’nin ihracatta en önemli rotasyonlarında biri olan Ortadoğu ise halen süren iç karışıklıklar nedeniyle iyice daralmış bir pazar.

İhracattaki bu düşüşü yorumlayan Batu International Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara “Ortadoğu, güvenlik nedeni ile uzun süredir sınırları iyice daralmış bir pazar durumunda. Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim de ihracata yansıdı. Avrupa coğrafyasındaki diğer ülkelere yapılan ihracatta yaşanan düşüş ise güvenlik sebeplerinden çok uzak, tamamen ülke bazında yaşanan krizlerle değişkenlik gösteren bir durum. Hal böyle olunca ülkelerdeki tüketim ve harcamalar azalıyor. Bir şeyler satma şansınız düşüyor. ” açıklamasında bulundu.

Kur Dalgalanmaları Türkiye’yi etkiledi mi?

Benzer kur dalgalanmalarının Türkiye’de de aynı etkiyi yapıp yapmadığına ise Taner Ankara “Türkiye ihracatını genellikle ham madde ithal ederek ürettiği ürünler üzerinden gerçekleştiriyor. Dolayısı ile kur dalgalanmaları bu hammaddelere ulaşımı zorlaştırıyor. Tek başına en önemli etken olmasa da, kur dalgalanmalarının ithal edilen hammaddeler üzerinden ihracat rakamlarını olumsuz etkilediğini söylemek yanlış olmaz” yorumunda bulundu.

 

 

 

banner191
YORUM EKLE
banner184
SIRADAKİ HABER

banner198

banner174

banner178