Kanada kamyon şoförü bulamayınca 25 bin lira maaşla başka ülkelerden sürücü alıyor

Kamyon sürücülerine yıllık 80 bin Kanada doları ile maaş veren (aylık maaşları 25 bin liraya geliyor) yine de şoför bulamıyor.

Kanada kamyon şoförü bulamayınca 25 bin lira maaşla başka ülkelerden sürücü alıyor
banner95

Kanada Kamyoncular Birliğinin açıklamasına göre, tır taşımacılığı sektörünün ülke genelindeki sürücü ihtiyacı 48 bin kişiyi buldu. New Brunswick eyaletinde çok sayıda taşımacılık şirketi, zorlu yaşam ve çalışma koşulları yüzünden uzun mesafe sürücüsü bulamamaktan yakınıyor. 

Atlantik Eyaletleri Kamyoncular Derneği tarafından da teyit edilen tır sürücüsü ihtiyacı için New Brunswick eyalet hükümeti göçmen sürücü programı başlattı. 
2015-2017 yıllarını kapsayan dönemde yabancı ülkelerden 390 sürücünün eyalette işe başlatıldığı Atlantik Göçmenlik Pilot Projesi'yle İngiltere, Bulgaristan, Polonya, Ukrayna ve Güney Afrika'dan sürücüler istihdam edildi. 

Kanada Ulaştırma Eğitim Merkezleri kurucusu John Beaudry, tır sürücüsü ücretlerinde yılda yaklaşık yüzde 10 artış olduğunu bildirdi.  Uzun mesafe sürücülerinin işe başladıkları ilk yıldan sonra senede 100 bin Kanada doları kazanabildiğini ancak bu parayla bile talebi karşılamak için yeterli şoförlerinin olmadığını söyleyen Beaudry, "Kamyonlar park halinde." ifadesini kullandı. 

Tır şoförlüğünün gençler ve bekarlar için ilk aşamada cazip geldiğini, hem iyi para kazanıp hem de farklı yerler gördüklerini anlatan Beaudry, "Ancak zamanla aile kuran insanlar için şartlar zorlaşıyor." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2018, 09:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bülent Dinler
Bülent Dinler - 1 yıl Önce

Türkiyeden şoför alımı yapacaklar mı yaparlarsa ailelerimizle birlikte gidebilecekmiyiz teşekkürler

Ayhan bingöl
Ayhan bingöl - 1 yıl Önce

Türkiye den alınacaksa gideris

Ismail hakkı gür
Ismail hakkı gür - 1 yıl Önce

Turkiyeden talep ediyor mu kanada giderim ben

orhan  kubilay
orhan kubilay - 10 ay Önce

ben şöfürüm

Mustafa kılınç
Mustafa kılınç - 1 yıl Önce

Bu nasıl bi işmiş şartları nedir

Bahattin zırığ
Bahattin zırığ - 1 yıl Önce

Türkiyede şöför alınırsa giderim

ERKAN kus
ERKAN kus - 1 yıl Önce

3 kişi biz haziriz

ERKAN kus
ERKAN kus - 1 yıl Önce

05339394314


SIRADAKİ HABER

banner91

banner71