banner126

Kamyoncuların kontak kapama eylemi başladı

Yurtiçi taşıma yapan kamyoncular bugün (27 Nisan Pazartesi ) itibari ile kontak kapama eylemine gidiyor.Herhangi bir kuruluş önderliğinde olmayıp tamamen bağımsız olarak başlayan grev Kamyoncuların faceboook grupları üzerinden örgütlenmesiyle başladı.

banner179
Kamyoncuların kontak kapama eylemi başladı
banner95

Bir milat olabilir

Kamyoncular sosyal medya üzerinde sadece bu grevi konuşuyor.Bazıları bu grevin hiç bir şeyi çözemeyeceğine inanırken çoğunluk ise bu grevin kamyoncular için bir milat olacağına inanıyor ve tüm kamyoculardan tam destek beklediklerini dile getiriyor.

Talepler Belli

Ehliyetlerin 5 yılda bir yenilenecek olması, K1 Belge ücretinin yüksekliği, SRC Belge maliyetleri, ucuz mazot ve 10 numara yağ satışlarına müdahale edilmesi kamyoncuların tepkilerinin başlarında yer alıyor.

PÜİS de greve destek veriyor

Puis yaptığı açıklamada greve destek verme gerekçesi ise şöyle ifade edildi: 

"Uzun yıllardır akaryakıt piyasasında maliyetin altındaki fiyatlarla yapılan akaryakıt satışları hem akaryakıt, hem de nakliye sektörlerinde haksız rekabete neden olmuş ve bu sektörlerde faaliyet gösteren oyuncuları mağdur etmiştir. Maliyetin altındaki fiyatlarla yapılan satışların en büyük enstrümanı da (10 numaralı yağ) adı altında illegal olarak piyasaya sürülen ürünlerdir." 

Kamyoncuların Facebook üzerinden paylaştığı 22 maddelik grevden beklentileri ise şunlar:

1-SRC belgelerinde kolaylık sağlanmalı 3 yıllık E ve D ehliyeti olan sürücülere sadece 35 tl lik harç karşılığında verilmeli

2-Şahıs veya tüzel kişiler için istenen ODY ÜDY belgeleri için tarih düzenlenmeli

3-K yetki belgesi fiyatları üst sınırlara getirilmeli bu işi yapanların profesyonel olmaları açısından belge fiyati yukseltilip belgelerin gerektiginde satışı yapilabilmeli

4-C2 yetki belgelilerin yurt içinde taşıma yapmaları engellenmeli.

5-L belgelerinde adaletsiz olan araç kiralama sistemi durdurulmalı.

6-Mazot fiyatlarında ötv indirimi sağnamalı.

7-En önemlisi basar tonajda KM fiyat 4 tl +kdv olaması yarım araba veya hafif yükde (basar tonajın yarısı ve altında yüklerde) fiyatın 3 tl + kdv olması kooparatiflerin bu km fiyatında liste hazırlaması.

8-Yük üstü sisteminin kaldırılması.

9-Kamyon ve şöför federasyonlarının bütün nakliyeci ve şöförlere üyelik vermeleri ve üyelerin yapacağı bir seçim ile haklarını savunacak içimizden birilerinin yönetici seçilmesi.

10-Fabrika ve depolarda sürücülere insan gibi muamele yapılmalı ve konaklama yerleri sağlanmalı.

11-Gerek araçlar ve gerekse nakliyeciler faturasız iş yapmamalı.

12-Komisyonculuk yapan belge sahibi nakliyeciler %5 den fazla komisyon almamalı ve komisyon faturası düzenlemeli belgesi omayan ayakçı rölündeki şahıslara yaptırımlar getirilmeli.

13-Yük taşıyan nakliye ve sürücülere teslimat ve kayıplardan dolayı büyük cezalar getirilmeli bu nedenle yük zaiyatı engellenmeli.

14-Yeni çıkan dijital takograf uygulamasının ertelenip fiyatında maliyete düşük kar getirilmeli.

15-Her taşıyıcının kendi yetki alanında taşıma yapılması nakliyecinin belgesi olmayan ve uymayan araçlara yük vermemesi sağlanmalı.

16-Sevk irsaliyesinde yazılan ağırlığın üzerinde çıkan fazla tonajdan denetim istasyonlarında taşıyana değil sadece taşıtana ceza uygulanmalı.

17-EFT ve havale işlerinde yükün teslim edildiği gün ödeme yapılmalı.

18-HGS cezalarının silinmesi ve HGS gecislerine düzenleme getirilmesi.

19-Yasak saatlerine yeniden düzenleme getirilmeli.

20-Dönüş yükü kavraminin ordadan kaldırılması heryerden fiyatlarin standar olması.

21-Ucuz mazot on numara yağ satışlarına mudahale edilmeli ve büyük cezalar uygulanmalı.

22-Fabrika ve depolara giriş yapan araçların iki saatte yükleme ve boşaltma işlemi yapılmalı uzayan süreler için ekstra ödeme yapılmalı.

banner191
YORUM EKLE
YORUMLAR
tansel mardin
tansel mardin - 6 yıl Önce

Tabiki c2 yetki belgesine 11 tır ibaresi eklersen sektör bu hale gelir, 2,3 tırı olan gidip sırf belge almak için 11 tır aldı, ayrıca eskiden c2 li şirket 1,2 aracı olan şahıslardan araç sözleşmeli kiralıyabiliyordu, bunuda hemen hemen kapattılar, ne yapsın adam 5 tırı varsa gitti 6 tırda borç aldı , heryer tır oldu bu yönetmeliklerle, hep zorlaştıralım büyük firmalar yapsın mantığıyla bu sektör bu hale geldi, dünyanın hiçbir yerinde bu mantık yok, belli başlı firmalar bunu tekelleşme haline getirmek istedi,durum bu hale geldi. en büyük sorun bu aslında.

- 6 yıl Önce

zihniyet küçük esnafı bitirip zengini bir kat daha zengin etmek

ercan yalkın
ercan yalkın - 6 yıl Önce

kamyocuların kimsesi yok başında birmerci olsa bunlar olmazdı kimse sahip cıkmıyorama devlete vergisini öder bagkurunu ödemez ama taşıma işi olursa hemen kayoncular gelir aklınmız a bi,r baksınlarulaştırma bakanımız istediklerini hepsini yerine getirmişler k1 src vesayre ama devlet hiç yardımcı olmuyor hakkılarını alırlar inşlh

- 6 yıl Önce

zor

tarik boz
tarik boz - 6 yıl Önce

Gerçekten çok üzülüyorum evimize bakamiyoruz çocuklar bekliyor kim bu yetimlerin halini verecek src almasın AC kal

banner160
SIRADAKİ HABER

banner198

banner174

banner178