Almanya'da 45 bin kamyon şoförüne ihtiyaç var

Sürücü eksikliği lojistik endüstrisinde merkezi bir sorun haline geliyor. Dünya bankasının bir araştırmasına göre; Avrupa genelinde kamyon sürücüsü eksikliği var. Bu sayı sadece Almanya'da 45 bin civarında gözüküyor. Avrupa'nın en büyük araç lojistikçilerinden biri olan Hödlmayr, meslek profilinin daha cazip hale getirilmesini  talep ederek, tüm iştirakçilere de bu konuya destek çağrısında bulunuyor.

Almanya'da 45 bin kamyon şoförüne ihtiyaç var
banner95

Mevcut kamyon sürücülerinin yaş dağılımı, sürücü eksikliğinin önümüzdeki yıllarda da artmaya devam edeceğinin göstergesi olarak kabul ediliyor. Kamyon sürücülerinin üçte 2’si 40 yaşın üzerinde iken, bunların üçte biri 51 ile 60 yaş aralığında bulunuyor. On yıllık bir süreçte ise, 50 yaş ve üzeri sürücülerin çoğu bu iş piyasasında yer alamayacak. “Bu mesleği öğrenmek ve uygulamak için daha fazla insanı ikna etmeyi başaramazsak orta vadede gerçek bir fiyaskoyla karşı karşıya kalacağız” diyen Hödlmayr CEO’su Johannes Hödlmayr, uzun yıllardır sektörde uzman olanlar ve ilgili lokasyonlarda çalışan sürücüler için mesleğin imajını iyileştirmek adına önlemler almak gerektiğini söyledi.

Kamyon sürücüsüne davranış ve yaklaşımlar değiştirilmeli

Kamyon sürücüleri için ekonomik unsurların yanında çok sayıda iyileştirme yapılması mümkün görünüyor. Meslek profilinin itibarı, sürücülere değer verilmesi ve çalışma koşulları bunlardan bazıları… Sürücülerin teslimat esnasında tuvaleti kullanma imkanı bile bulamadan saatlerce bekletilmesinin değerden uzak bir yaklaşım olduğunu belirten Hödlmayr, bu noktada durumu iyileştirmek için hem lojistik şirketlerinde hem de onların müşterilerinde davranış ve yaklaşımları değiştirmenin mümkün olabileceğini vurguladı.

Kamyon sürücülerinin imajı “Yolların pilotları”olmalı

Bir  kamyon sürücüsünü yardımcı işçi olarak tanımlamanın da çok yanlış olduğunu ifade eden Hödlmayr, özellikle gelecekteki gelişimler açısından anahtar kelimenin teknolojik değişim olduğunu dile getirdi. Sürücüsüz kamyonlarla ilgili beklentinin meslek profilini güçlü şekilde değiştireceğini söyleyen Hödlmayr, “Sadece araç kullanmak yerine yeni görevler günlük iş rutinini belirleyecek. Kamyon sürücülerinin yeni imajını yolların pilotları olarak tanımlamalıyız” dedi.

Araçların ortalama yaşı sektör ortalamasının üzerinde

Sürekli büyüyen, uluslararası çapta faaliyet gösteren bir aile şirketi olarak çalışanlarına, sürekli değişimlerin olduğu bir çağda, acilen ihtiyaç duyulan bu sağlam temeli sunduklarını aktaran  Hödlmayr Nakliyat ve Ticaret Ltd. Genel Müdürü Hande Çarıkçı, güvenilirlik faktörünün hiçbir zaman bugün olduğu kadar önem kazanmadığını söyledi. Hödlmayr Grubu’nun Avrupa’nın en modern filosuyla da puan topladığını söyleyen Çarıkçı, araçlarının ortalama yaşının 3 ile 7 yıl aralığında olduğunu, sektörün ortalamasının ise 7’nin üzerinde olduğunu ifade etti. Hödlmayr International AG şirketinin filosunun güncel toplam mevcudunun 780 özel taşıyıcı araç olduğunu belirten Çarıkçı, bunun yüzde 99’unun Euro 5, EEV veya Euro 6 kamyonlarından oluştuğunu belirtti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fikri özecik
Fikri özecik - 3 ay Önce

Sayın çok kıymetli tır şoförü meslektaşlarım şuan itibarıyla sadece almanya değil tüm avrupa ülkelerinde tır şoförü açığı var fakat hepimizin önünde bir takım engeller var 1.türk transprt firmaları und de dahil olmak üzere asla avrupadan gelen talepleri el altından geri çeviriyorlar artı qvrupa şoför ihtiyacını bulgarristan ukryna rusya polonya qfrika gibi ülkelerdrn karşılıyorlar şu an için aman aman şoför sıkıntısı yok olsa bile türküz ya bize yok en başta çalışma vizesi verilmiyor oturum almak zaten mümkün değil bu durumda bizde ülkemizden başka bir yerde çalışamayız. Avrupanın endişesi gelecekle alakalı ozamana kadar kim öle kim kala yaş geçtikten sonra almanyasıda fransasıda yerin dibine girsin

RIDVAN Korkmaz
RIDVAN Korkmaz - 1 yıl Önce

Ben Gelirim 05424732065

Nurullah yalabık
Nurullah yalabık - 1 yıl Önce

Almanya türkiye calışanmı yoksa tüm almanyadamı

Orhan kılıç
Orhan kılıç - 2 hafta Önce

7 yıldır bim aş'de tır şoförü olarak çalışmaktayım

Şahin perktaş
Şahin perktaş - 2 gün Önce

Ben 12 yıl Büyük Araç Tamirciliği ve 34 yıllıkta Uluslararsı Nakliye sektöründe Hala çalışıyorum 37 ülke Tanıdım Sayın Hödlmayrn dediğini son 10 yıldır ben bir sürücü olarak söylüyorum İnsan olduğumuzu unutmasınlar yöneticilerimiz Mars logisticste hala hizmet veriyorum Saygılarımla.

Serdar yıldız
Serdar yıldız - 2 hafta Önce

Bende gelmek istiyorum.

Turgay gülten
Turgay gülten - 2 hafta Önce

Ehliyet A2.B.E.D Src 2345 italya avusturya almanya belçika tır şöför lüğü yaptım yaşım 38 çalışmak isterim uygun ise izmir saygılar

Erhan Yıldırım
Erhan Yıldırım - 3 hafta Önce

Bende Almanyada tır şoförlüğü yapmak ıstiyorum 0530 337 95 36


SIRADAKİ HABER

banner91

banner71