banner201

AB, tamponları daha mukavemetli hale getiriyor

Treylere arkadan çarpan otomobilleri korumak amacıyla yönetmelik değişikliğine giden AB, 1 Eylül 2021 tarihinden itibaren tampon mukavemetlerini 10 tonda 18 tona çıkarıyor. ECE R 58 regülasyonu kapsamında M,N,O kategorisi araçlar için geçerli olurken, Türkiye’deki araçlar için henüz bir zorunluluk bulunmuyor.

banner179
AB, tamponları daha mukavemetli hale getiriyor
banner95

Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan ve ECE R 58 olarak bilinen arka koruma donanımı yönetmeliği araçların öndeki araca arkadan çarpması esnasında oluşacak olan hasar oranını en aza indirmek için kullanılıyor.

ECE R 58.03 serisi olarak yenilenen yönetmelik kapsamında bazı noktalara uygulanan test değerleri 10 tondan yaklaşık 18 tona yükseldiği için daha dayanıklı yapıya sahip arka korumaları, araçların üzerinde göreceğiz. Bu sebeple arkadan çarpan aracın arka koruma donanımı etkisiyle aracın altına girme riski azaltması planlanıyor.

ECE R 58 regülasyonu M,N,O kategorisi araçlar için geçerli olacak. Yani römorklar, kamyon ve kamyonetler, minibüs otobüs ve binek araçlarda uygulanıyor. Ayrıca N1, M1,M2,M3,O1,O2,N1 kategorisi araçlar ile damperli üstyapılarda ve platform liftli araçlarda bazı kolaylıklar sunuluyor.

AB içerisinde 1 Eylül 2021 tarihinden itibaren ECE R 58.02 seviyesindeki onaylara kapsam genişletme yapılamayacak. Dolayısıyla ilerde problem yaşamamak için üreticilerin bu tarihten önce mevcut tip onaylarının seviyelerini ECE R 58.03 olarak güncellemeleri gerekiyor. Türkiye’de ise mevcut 661/2009/AB yönetmeliğinde henüz konuyla ilgili bir değişiklik mevcut değil.

GreaTest Yöneticisi Göktürk Perik, değişikliklerin ilgili tarihten sonra üretilen ya da tadil edilen araçlar için geçerli olacağını söyledi. “Üreticiler sahip oldukları tip onay belgelerini güncellemek yada yeni tip onayı almak için bizim gibi yetkili kuruluşlarla iletişime geçebilir” diyen Perik, kendilerine gerekli bilgilendirme yapılarak üreticinin elindeki onaylar incelenip güncelleme için bir yol haritası sunduklarını söyledi.

-

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2021, 11:27

Hasan Karakurt

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner174

banner178