13 Türk takımı Eco Marathon için Londra’da

Türkiye’nin dört bir yanından lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan 13 Türk takımı, kendi tasarladıkları ve ürettikleri araçlarıyla Londra’da gerçekleştirilecek Shell Eco-marathon Avrupa yarışması kapsamında 24 ülkeden toplam 166 takım ile “en az enerjiyle en uzun mesafeyi” katedebilmek için kıyasıya mücadele edecek.

13 Türk takımı Eco Marathon için Londra’da
banner95

33 yıldır düzenlenen Shell Eco-marathon Avrupa heyecanına sayılı günler kaldı. Türkiye’nin dört bir yanındaki lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan 13 takımın katılacağı yarışmada, Avrupa ülkelerinden toplam 166 takım, tasarladıkları ve ürettikleri araçlarla “en az enerjiyle en uzun mesafeyi” katedebilmek için yarışacaklar. Shell'in, inovasyon ve sürdürülebilirlik yaklaşımı kapsamındaki en önemli projelerinden biri olan Shell Eco-marathon yarışmasında benzin ve dizelin yanı sıra hidrojen, elektrik, biyoyakıtlar gibi geleceğin enerji kaynaklarıyla çalışan prototip otomobiller tasarlayan ve üreten öğrenciler, Avrupa’da dereceye girmek için aylarca hazırlık yapıyorlar.

Adana, Ankara, Bursa, Eskişehir, İstanbul, Kayseri, Sakarya, Trabzon’dan katılan 12 üniversite ve 1 liseden yaklaşık 150 öğrenci ile Türkiye, 24 ülke içerisinde en fazla takım ile yarışmaya katılan ilk 3 ülkeden biri.  Takımlar, 5-8 Temmuz tarihleri arasında Londra’daki Olimpiyat Parkı’nda düzenlenecek olan Shell Eco-marathon Avrupa’da Türkiye’yi temsil edecekler.

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem Shell Eco-marathon’la ilgili olarak şunları söyledi: “Shell, artan enerji talebine çözüm sunmak için yenilenebilir enerji gibi alternatif enerji kaynaklarına yatırım yapmakta ve aynı zamanda enerjinin verimli kullanılması için projeler geliştirmektedir. Bilgi ve birikimimizi gençlerimizin mühendislik ve tasarım zekalarıyla birleştirmekten, onları küresel platformda ülkemizi temsil ederken görmekten büyük gurur duyuyoruz. Türkiye olarak küresel yarışmaya 13. kez katılıyoruz ve son 3 yıldır Eco-marathon yarışmasını Türkiye’de TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) ve OİB (Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği) işbirliği ile yürütmekten büyük heyecan duyuyoruz. Öğrencilerimizin inovasyon ve teknoloji alanındaki gelişimini görmek bizleri çok mutlu ediyor. İleride hepsinin yerli otomobil gibi Türkiye için önemli teknoloji ve inovasyon projelerinde rol alacağına inancım tam. Shell Eco-marathon’da öğrencilerimiz sadece tasarım ve mühendislik becerilerini geliştirmekle kalmıyor, finans kaynağı bulma, takım çalışması, iletişim yönetimi, proje yönetimi gibi bir çok farklı konuda gelişim imkanı buluyor. Yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi şimdiden tebrik ediyor, onları destekleyen akademisyenlere, ulaşımlarına sponsor olan Pegasus Havayolları’na, araçların nakliyesine destek olan Alişan Lojistik’e ve destek veren diğer kuruluşlara teşekkür ediyorum.

Shell Eco-marathon 2018’e Türkiye’den Katılacak Takımlar:

Takım Adı

Okul Adı

Araç kategorisi

Enerji Kaynağı

Şehir

Çukurova Elektromobile Team

Çukurova Üniversitesi

Şehir Konsepti

Elektrikli Batarya

Adana

ODTÜ-TEK

ODTÜ

Prototip

Elektrikli Batarya

Ankara

Team UMAKİT

Uludağ Üniversitesi

Şehir Konsepti

Hidrojen

Bursa

Hidroana

Anadolu Üniversitesi

Prototip

Hidrojen

Eskişehir

Team TERAKKI

Şişli Terakki Lisesi

Şehir Konsepti

Elektrikli Batarya

İstanbul

AE2 PROJECT TEAM

Yıldız Teknik Üniversitesi

Prototip

Elektrikli Batarya

İstanbul

HIDROIST

İstanbul Üniversitesi

Şehir Konsepti

Hidrojen

İstanbul

BuAlert

Boğaziçi Üniversitesi

Prototip

Elektrikli Batarya

İstanbul

Yeditepe Raptors

Yeditepe Üniversitesi

Şehir Konsepti

Elektrikli Batarya

İstanbul

Facilis

İstanbul Teknik Üniversitesi

Prototip

Benzin

İstanbul

Temiz ve Yenile

Erciyes Üniversitesi

Prototip

Benzin

Kayseri

SAITEM

Sakarya Üniversitesi

Şehir Konsepti

Elektrikli Batarya

Sakarya

Enerji Teknolojileri Topluluğu

Karadeniz Teknik Üniversitesi

Şehir Konsepti

Elektrikli Batarya

Trabzon

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71