banner201

Ford Trucks, ilk 9 ayı değerlendirdi

Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, 8 Ekim'de yaptığı online toplantıyla Ford Trucks’ın, ilk 9 ay değerlendirmesini yaparak güncel planlarını paylaştı. Yurtiçi pazarın 2020 sonunda 15 binin üzerinde biteceğini öngördüklerini belirten Turfan, Ford Trucks olarak yüzde 30’luk pazar payını koruduklarını söyledi. Yurtdışı pazarlarda ise yüzde 30 oranında düşüş yaşanmasına karşın, bu yıl 3 bin adet araç ihracatına imza atacaklarını söyleyen Turfan, yurtdışı pazarlarında planların değişmediğini ve önceliklerinin Almanya ve Fransa olduğunu söyledi.

banner179
Ford Trucks, ilk 9 ayı değerlendirdi
banner95

Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, pandemi döneminde yaptığı çalışmalardan bahsederek sürecin ayrıntılarını paylaştı. 16 ton ağır vasıta pazarını değerlendiren Turfan, geçen yılın dip noktaları olduğunu, bu yılın ise 2018 yılına ulaşacağını belirterek 2020’nin 12 bin üzerinde biteceğini öngördüklerini söyledi. Mart ayına kadar pazarın çok iyi gittiğini belirten Turfan, Nisan ayında fabrikaların kapandığını ve son 10 yılın en kötü ayını yaşadıklarını söyledi. 2015 yılından bu yana en iyi Ağustos ve Eylül ayını yaşadıklarını kaydeden Turfan, pazarın gelecek yıl için 15 bin adetlerin üzerinde olacağını düşündüklerini söyledi.

Pazar neden yükseldi?

Turfan, pazarın neden yükseldiğini şöyle açıkladı: “Gıda, sağlık gibi sektörlerde çok büyük ihtiyaç oldu. Diğer yandan araç parkı çok yaşlandı ve yenilenme ihtiyacını ortaya çıktı. Kurdaki hareketlilik, pazardaki potansiyelin değerlendirilmesi, 2. el fiyatlarındaki yükselmesi gibi nedenler satışların yükselmesinde etken olarak karşımıza çıktı. Düşük faizli krediler de araçlarını yenileme şansı artırdı.”

F-MAX ile pazar payını koruduk

Geçen yılki yüzde 30’luk pazar payını koruduklarını kaydeden Serhan Turfan, pazar dağılımının değişmesine rağmen bunu başardıklarını söyledi. Bunu F-MAX sayesinde başardıklarını belirten Turfan, çekici segmentinde 2008’de yüzde 6,7 olan pazar paylarını bugün yüzde 24’e çıkardıklarını söyledi.

Yılı 3 bin adet ihracatla kapatacağız

Truck Market ile son 5 yılda 6 bin 515 adetlik iş hacmi sağladıklarını belirten Turfan, yurtdışı pazarlarıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Yurtdışı pazarları  yüzde 35’lik düşüşle kapatacağız. Rusya, Ortadoğu pazarında ise yüzde 32’lik bir düşüş ile 2020 yılını kapatacağız. Yılı yine 3 bin adetlik ihracat adetleriyle kapatmayı öngörüyoruz. Ana planlarımızda bir değişiklik yok. Önceliğimiz Almanya ve Fransa pazarları. Romanya pazarında 2,5 yılda bin araç satarak, yüzde 12,5 pazar payına ulaştık.”

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2020, 10:39

Hasan Karakurt

YORUM EKLE
banner184
SIRADAKİ HABER

banner198

banner174

banner178