Brisa hem lastikte hem de akaryakıtta kazandırıyor

Brisa ticari araç lastiklerinde 2014 yılında büyüme hedefi koyarken, özellikle filolara yönelik çözümleriyle pazardaki payını artırmayı hedefliyor. Brisa Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Akpulat, “Bizim amacımız müşterilerimizin filo çözüm ortağı olmaktır. Filoların sadece lastikten değil, akaryakıttan da tasarruf etmelerini sağlıyoruz” dedi.

Brisa hem lastikte hem de akaryakıtta kazandırıyor
banner95

Brisa, bugün gerçekleştirdiği Ticari Ürünler Değerlendirme Toplantısı’nda dünya ve Türkiye ticari ürünler segmentindeki gelişmeleri ve Brisa’nın bu pazarın bu segmentine yönelik geliştirdiği hizmetlerini anlattı. Brisa Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Akpulat’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda ticari ürünler pazarına ilişkin öngörüler de basın mensuplarıyla paylaşıldı. Toplantıya Brisa Ticari Ürünler Satış Direktörü Yakup Demir, Bandag Operasyonları Müdürü Fuat Ahmet Atay ve Kurumsal İletişim Müdürü Aylin Erdil de katıldı.

Ticari ürün pazarı 5 yılda yüzde 35 büyüyecek

Levent Akpulat, Brisa’nın toplam cirosunun yüzde 30’unu oluşturan ticari ürünler segmentinde Bridgestone, Lassa, Bandag markaları ve son olarak kullanıcıların beğenisine sundukları “Eko” lastikleriyle pazardaki yerlerini sağlamlaştırdıklarını belirtti.

Dünya lastik pazarının 2013 yılında yüzde 4 oranında büyüdüğünü ve 1.6 milyar adede ulaştığını söyleyen Akpulat, 2013 yılında global ağır ticari lastik pazarının adetsel olarak 150 milyona ulaştığını belirtti. Akpulat, “2018 yılına geldiğimizde 150 milyon olan rakamın 190 milyona çıkması öngörüyoruz. Bu segment global lastik pazarının yüzde 10’unu oluşturmaktadır ki bu rakam, sektör için umut vaat edicidir” dedi

Ticari araç lastikleri 2 milyon 100 bin adet olacak

Türkiye’de ise toplam lastik satış adedinin, özellikle binek ve hafif ticari araç segmentlerinin etkisiyle 2013 yılında bir önceki yıla göre yüzde 12,6 artış kaydederek 20,3 milyon adede ulaştığını aktaran Akpulat, Türk lastik sektörünün son 10 yılda yüzde 50’nin üzerinde büyüdüğünü 2014 yılında bugüne kadar bir daralma yaşansa da, yılsonu büyüme beklentilerinin yüzde 3’ün üzerinde olduğunu aktardı. 2019 yılında ise toplam büyümenin yüzde 35 artarak 2.8 milyon adede ulaşacağını da belirtti.

Akpulat, “Türkiye yenileme pazarında ticari ürünler pazarında da gerçekleşen karşılık, sektörel gelişmelerin etkisiyle otobüs, kamyon ve inşaat/hafriyat lastikleri (TBR) için Brisa olarak satış hedeflerimizde hala büyümeyi konuşuyoruz ve değişiklik yapmadık. Ticari ürünler pazarında gelecek 5 sene içerisinde yüzde 35 artış öngörüyoruz. Brisa olarak, Türkiye ticari lastik pazarını çok önemsiyor, her geçen gün bu segmentteki değişen müşteri ihtiyaçlarını karşılayabilmek için son teknolojiye uygun ürün ve hizmetler bütünü oluşturuyoruz. Yük taşımadan dayanıklılık ve performansa, yakıt tasarrufundan kaplama ve yol yardımına kadar birçok farklı alanda ürün ve hizmet beklentisi içinde olan müşterilerimiz, geliştirdiğimiz ürünlerle yollarına güvenle devam edebiliyorlar. Ayrıca Türkiye’de ilk defa filoların beklentilerine tam anlamıyla cevap verebilecek bir ürün ve hizmetler bütünü olan ‘360 derece danışmanlık’ olarak tanımlayabileceğimiz bir uzmanlık ve anlayışla müşterilerimize hizmet sunuyoruz” dedi.

Kaplama oranı gelişmiş ülkelerin yarısı kadar

Kaplama lastiklerin hem ekonomi hem de çevre için önemine değinen Akpulat, kaplama için güçlü bir karkasa ihtiyaç olduğunu ve kaplamaların ehil yerlerde yapılmasının önemli olduğunu kaydetti. Brisa ürünlerinin doğru kullanım ile 5 defa kaplanabildiğini de söyleyen Akpulat, Türkiye’de kaplama oranının yüzde 25 civarında olduğunu bu oranın gelişmiş ülkelerde yüzde 50 civarında olduğunun da bilgisini verdi.

2014’te yeni ticari lastikleri pazara sunacak

Akpulat 2014 yılında uzun yol otobüsüler, şehiriçi otobüsler, hafriyat ve uzun yol taşımacılık için yeni lastikleri de pazara sunacaklarını söyledi.

360 derece filo yönetim çözümleri: “Profleet”

Brisa tarafından filo yönetim çözümlerini tek çatı altında birleştirmek amacıyla geliştirilen “Profleet filo yönetim çözümleri”, filo müşterilerinin operasyonel maliyetlerinde maksimum tasarruf sağlanmasına yönelik sürdürülebilir çözümler sunuyor. Profleet’le filoların sosyal, ekonomik ve çevresel katma değerinin yükseltilmesi hedefleniyor.

Dünyada geliştirilen ilk ve tek mobil TIR bakım servisi olan Mobilfix, Profleet kapsamında sunulan hizmetler arasında önemli bir yer tutuyor. Uzun süredir üzerinde çalışılan, Brisa mühendisleri tarafından tasarlanıp hayata geçirilen Mobilfix, 2013 yılında 49 ağır ticari araç filosunu ziyaret ederek 29 servis operasyonuyla 1000’den fazla araca periyodik bakım hizmeti sundu. Mobilfix TİM İnovasyon Haftası’nda Müşteri Odaklı Hizmet İnovasyonu Ödülü’ne değer bulundu.

Brisa,  “Profleet filo yönetim çözümleri” kapsamında sunduğu bir diğer hizmeti Filofix’le Türkiye’nin her noktasında ve Avrupa’da filo müşterilerine 7/24 yol yardım hizmeti veriyor. Lastik takibi ve hızlı ölçüm gibi hizmetleri ise “Aspects+” adı altında filolara sunuyor. Ayrıca Türkiye’deki ilk ProPratik mağazasıyla da ağır ticari araç sahiplerinin, lastik ihtiyaçları başta olmak üzere, ağır ticari araçlara yönelik birçok ürün ve hizmete aynı çatı altında erişebilmelerini sağlayan Brisa, müşteri memnuniyetini odağına alarak fark oluşturmak için çalışıyor.

Bandag lastik kaplama

Brisa, filo yönetiminde başlıca gider kalemleri arasında yer alan lastik kaplama hizmetinde ise her zaman olduğu gibi Bandag markasıyla servis sunuyor. Brisa’nın uluslararası ECE R109 belgesine sahip üreticileri tarafından yapılan lastik kaplama hizmeti, filoların lastik maliyetini ciddi oranda azalttığı gibi, doğal kaynakların korunmasına da büyük ölçüde katkı sağlıyor. Bandag ile özellikle kamyon ve otobüsler başta olmak üzere filo araçları için toplam lastik maliyetlerinde yüzde 40’a varan tasarruf sağlayabilen kaplama hizmetleri sunuluyor. Bir diğer deyişle Brisa, Bandag markasıyla, yeni lastikler, kaplama lastikler ve servis gibi yeni çözüm paketleri sunarak, filoların işletme maliyetlerini düşürmelerine yardımcı oluyor. Bandag tarafından gerçekleştirilen lastik kaplama hizmetleri, otobüs ve kamyonlarda kullanılan kaliteli lastiklerin ömrünü uzatıyor. Böylece toplam sahip olma maliyetinde de tasarruf sağlanıyor. Ayrıca Brisa, OTR kaplamada Cutcure markasıyla ilk defa 51 inch lastik kaplıyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner91

banner71