banner126

Türk TIR’ları Hazar’da mahsur kaldı

İran ile yaşanan TIR geçiş krizinden sonra, firmalar bu ülkeye alternatif olarak Hazar geçişine yöneldiler. Bu sefer de araçlar Ro-Ro bulamadıkları için Hazar’ı geçemiyorlar. Sorunun çözümü için Azerbaycan’ın biran önce feribot seferlerine başlaması talep ediliyor.

Türk TIR’ları Hazar’da mahsur kaldı
banner95

İran ile yaşanan krizin ardından Türk araçları Hazar’ı Ro-Ro ile geçerek taşımalarına devam etmek için bu bölgeye geldiler. Ancak bu seferde yeterli olmayan seferler nedeniyle büyük bir mağduriyet yaşıyorlar. UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Bakü’ye giderek incelemelerde bulundu. Sorunun çözümünün aslında çok kolay olduğunu ifade eden Şener, “Türkmenbaşı’nda liman bulma sorunu yaşayan ve dönüş yükü de bulamayan Ro-Ro yerine, liman sorunu olmayan ve aynı zamanda vagon da taşıyabildiği için dönüş yükü sorunu olmayan feribot ile taşıma yapmalıyız. Feribot tahsis edildiğinde Bakü’nün içine girme zorunluluğu olmayacak ve 80 kilometre daha yakın olan Alat Limanını kullanabileceğiz. Bakü yönetiminin izin vermesiyle bu uygulanabilir. Her iki tarafta liman şartları uygun ve bekleme olmayacaktır” dedi.

Şehir içindeki diğer limana Ro-Ro’nun istediği sayıda araç gönderebileceğini,  böylece feribotun yükünün kısmen Ro-Ro’ya aktarılabileceğini belirten Şener, “Azeri kardeşlerimizden çok acil olarak 2 adet Feribotu Türk araçlarına tahsis etmelerini ve 25 Eylül’de açılışı yapılmış olan Alat limanından hiç bekleme yapmadan geçişimizi sağlamalarını bekliyoruz. Yapılan yeni liman, yeni iskele teknolojisi feribot yükleme kapasitesini de yüzde 20 arttıracaktır. Yüzlerce araç Bakü’ye girmeyeceği için her şey daha güzel olacak. Azerbaycan ve Türkmenistan tarafında Limanlar Ro-Ro gemileri için uygun hale gelene kadar tırlarımız feribotlar ile taşınmalıdır” diye konuştu.  

Türk araçlarının İran yerine Hazar geçişini kullanmak istediklerini vurgulayan Fatih Şener şunları söyledi: “Karayolu güzergahında karşılaştıkları problemler bir yana bırakılırsa, uzun süreli beklemeler ve ücretler, gemi kullanımının önündeki en önemli engellerdir. Fiyat yüksekliği; İran’da geçici olarak yaşanan geçiş fiyat artışı sebebiyle, bugünlerde karşılanabilir noktaya gelmişse de uzun süreli beklemeler sebebiyle taşımacılar bu güzergahı kullanmamaktadır. UND tarafından son aylarda yapılan yönlendirmelerin de etkisiyle bu yolu kullanan araç sayısı artmış ancak bu güzergahı kullanan sürücüler 6-8 güne varan uzun beklemeler sebebiyle bu yolu tekrar kullanmaktan ve tavsiye etmekten kaçınmaktadır.”   

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER