Yabancı TIR'lar artık elini kolunu sallayarak çıkamayacak

Yabancı plakalı araçlara ve Türk plakalı araç kullanan yabancı sürücülere verilen trafik idari para cezalarının tahsiline ilişkin usul ve esasları belirleyen “Yabancı Plakalı Araçlara Verilen Trafik İdari Para Cezalarının Tahsiline İlişkin Yönetmelik” 13.02.2018 tarihli Resmi Gazete ile yürürlüğe girdi. Uygulama özellikle yabancı TIR'ları ilgilendiriyor. Türkiye'den çıkarken otoyol ücretleri dahil hiçbir ödeme yapmayan bu araçlar haksız rekabete neden olurken, büyük bir mali kayba da neden oluyorlardı.

Yabancı TIR'lar artık elini kolunu sallayarak çıkamayacak
banner95
Söz konusu Yönetmelik ile birlikte, 17.02.2017 tarihli Resmi Gazete ile yürürlüğe giren ücretli karayollarındaki geçiş ücreti ihlali ve idari para cezalarının tahsiline dair yayınlanan yönetmelikteki eksiklik de giderilmiş oldu.
 
İlgili Yönetmelikler doğrultusunda, yabancı plakalı araca kesilen köprü, otoyol, idari para cezaları ve trafik cezalarının tamamı ülke içinde tahsil edilecek, edilemediği hallerde, ilgili aracın sınır kapısından çıkışına izin verilmeyerek sınır kapısında tahsilat yapılacak.
 
Gümrük, Ulaştırma, Emniyet ve Maliye Bakanlıklarının otomasyon sistemlerindeki çalışmaların bitmesi ardından yol ve köprüleri kaçak şekilde ücret ödemeksizin kullanan, trafik kurallarını hiçe sayan yabancı plakalı araçların usulsüzlükleri sona erecek. 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71