Bir şifre ile 50 milyon TL’lik hayalî ihracat

Gümrükte bir memurun şifresiyle 50 milyon 323 bin liralık hayalî ihracat yapıldığı ortaya çıktı. Hayalî ihracatı Gümrükler Muhafaza memurları ortaya çıkardı. Bakanlık birimleri, olayla ilgili imalatçı ve tedarikçi firmaların 35 milyon liralık vergi iadesi ve terkin işlemlerinden faydalanmaması için Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirimde bulundu.

Bir şifre ile 50 milyon TL’lik hayalî ihracat
banner95

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda bir gümrük memurunun şifresiyle 50 milyon 323 bin liralık hayali ihracat yapıldığı ortaya çıktı. Soruşturmaya konu olan 102 adet beyanname ile ihraç kaydı yapılmış ürünlerin gümrük memurunun şifresiyle bilgisayar sisteminde yurtdışına ihraç yapılmış gösterilerek hayali ihracat yapıldığı kaydedildi. Bakanlık birimleri, olayla ilgili imalatçı ve tedarikçi firmaların 35 milyon liralık vergi iadesi ve terkin işlemlerinden faydalanmaması için Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirimde bulundu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre hayali ihracat olayına karışan 30 şahıs ve 20 firma hakkında işlem başlatıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Gümrükler Muhafaza memurlarının dikkatinin devleti 50 milyon TL’lik hayali ihracattan kurtardığını açıkladı. Yapılan soruşturmada 4’ü gümrük personeli olmak üzere toplam 30 kişinin olaya karıştığı tespit edildi. Olayla ilgili olarak 30 şüpheli şahıs ve ilişkide oldukları 20 ayrı firma için soruşturma dosyası oluşturularak dosya Doğubayazıt Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Olaya karışan gümrük memurları için de ayrıca idari soruşturma başlatıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü ekipleri bir firmanın ihracat işlemlerinin ve bu firmanın iş ilişkisinde bulunduğu bazı firmaların işlemlerinin şüpheli olduğunu tespit etti. Yapılan inceleme ve çalışmalar sonucunda Doğubayazıt Gümrük Müdürlüğü üzerinden, 16 aylık dönem içerisinde 50 milyon 323 bin TL değerinde hayali ihracat yapıldığı ortaya çıkarıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, soruşturmasıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Soruşturma kapsamında 14 ilde baz yağ, pin boya, mobilya, tohum, tıraş malzemesi cinsi ürünler üzerine faaliyet gösteren 13 madeni yağ, 3 boya fabrikası, 2 tedarikçi firma, 1 lastik kaplama fabrikası, 1 tohum firmasının faaliyetleri yerlerinde kontrol edildi. İstanbul, Kocaeli, İzmir, Manisa, Konya, Kayseri, Kırşehir, Yozgat, Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Batman, Iğdır ve Ağrı illerinde faaliyet gösteren madeni yağ fabrikası, boya fabrikası dış lastik kaplama fabrikası, tedarikçi firma, tohum firması gibi işletmelerin ürünlerini taşıyan taşıtların, Gürbulak ve Dilucu kapılarına sevki ile ilgili olarak transit beyannamesi, TIR karnesi, transit belgesi gibi hiçbir işlem yapılmadığı tespit edildi.”

Kaynak: zaman.com.tr

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71