banner126

Avrupa ikincisi olduk

İstanbul trafik yoğunluğunda, Moskova’nın ardından Avrupa 2.si oldu. Araştırma sonuçlarına göre, İstanbullular trafikte ortalama 64 dakika geçiriyor.

Avrupa ikincisi olduk
banner95

Generali Sigorta Araştırma Merkezi’nin Portekiz’den Rusya’ya kadar 59 ülkenin büyük şehirlerini kapsayan trafik yoğunluk araştırması sonuçlarına göre, Rusya’nın başkenti Moskova, yüzde 65 yoğunluk ile birinci sırada yer alırken, Türkiye’nin en büyük ve metropol şehri İstanbul yüzde 57 yoğunluk ile ikinci oldu. Polonya’nın başkenti Varşova’nın yüzde 44 ile üçüncü olduğu sıralamada, İtalya’nın Palermo kenti ile Fransa’nın Marseille şehri yüzde 40’lık trafik oranıyla dördüncülüğü paylaştı.

Moskova’da trafiğin en yoğun olduğu zamanlarda bu oran sabah yüzde 114 olurken akşam yüzde 133’e ulaşıyor. İkinci sıradaki İstanbul’da ise yoğunluk oranları sabah yüzde 81’i, akşam ise yüzde 127’yi buluyor. Haftalık olarak ele alındığında ise İstanbul’da pazartesi günleri sabah, cuma günleri akşam saatlerinde yoğunluk zirve yapıyor.

İstanbul’da yoğunluğun zirve yaptığı günlerde trafikte bekleme süresinin 64 dakikaya ulaştığı görüldü. Günde ortalama 30 dakika sürdüğü düşünülen ev ve iş arasındaki trafikte yaşanan yoğunluk, yıllık olarak 118 saatlik bir gecikme oluşturuyor. Konuyla ilgili Stratejik Planlama ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Petar Dobric, “İstatistiklere göre 10 yıl içerisinde ehliyet sahibi kişilerin sayısı yüzde 53 arttı. Fakat kazalar yüzde 185 artarken, bu kazaların yüzde 90’ının maalesef sürücü hatalarından kaynaklandığı ortaya çıktı.” diye konuştu.Türkiye’de zorunlu trafik sigortası sahibi olmayan kesim yüzde 7 ve kasko sahipleri yüzde 63 oranında.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER