Birleşik Krallık Hükümeti, dizel ve benzinli kamyon satışının 2040 yılına kadar aşamalı olarak durdurulacağını duyurdu. Bu yasakların 2050 yılına kadar tüm yurt içi taşımacılığın karbondan arındırılmasına yönelik “Yeşil Mutabakat”ın sonucu olduğu belirtildi.

Lojistik şehir Mersin'e 3.4 milyar liralık yatırım Lojistik şehir Mersin'e 3.4 milyar liralık yatırım

Ulaştırma Karbonsuzlaştırma Planı taşımacılık sektörüne etkileri ortaya çıkmaya başladı. Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanı Grant Shapps 14 Temmuz’da ülkelerinin uygulayacağı yeşil planı anlattı.

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps şunları söyledi: “Ulaşım sadece nasıl dolaştığınız değildir. Kasabalarımızı, şehirlerimizi ve kırsal alanlarımızı, yaşam standartlarımızı ve sağlığımızı temelden şekillendiren bir şeydir. Tüm bu şeyleri iyi veya kötü yönde şekillendirebilir. Dekarbonizasyon sadece teknokratik bir süreç değildir. Bu, taşımacılığın yaşam kalitesini ve ekonomiyi iyi biçimlerde şekillendirmesini nasıl sağladığımızla ilgili.

Taşımacılığın karbondan arındırılması planı sadece bir başlangıçtır. Daha çevreci bir yapı oluştururken nihayetinde daha sağlıklı topluluklar aracılığıyla sürdürülebilir ekonomik büyüme yaratacak olan iddialı taahhütlerini yerine getirmek için sürekli çabalara ve işbirliğine ihtiyacımız olacak.”