"Bu sektöre borcumu ödemek için, bu yola çıktım"

UND Başkanı Şerafettin Aras 50'nci yılında UND üyesi olmaktan dolayı gurur duyduğunu belirterek, "Bugün aramızda derneğinimizin ilk üyelerinden Metin Akdurak, Habib Kilerci ve Mahiye Şamdancı Kilercik aramızdalar. Onlara kocaman bir alkış rica ediyorum." dedi. 

Aras'ın açıklamaları şöyle: "Kazananın sektör olmasını arzuluyorum. Bugün sektörümüze sahip çıktığınızı görüyorum. Bunu genel kurula katılarak gösterdiniz zaten. Onun için hep söylüyoruz. Rekabet öncesi birlikteliğin göstergesi olduğunu burada tekrar ifade ediyoruz. Burdaki bu rekor katılım. Genel kurulun kaybedeni olmayacaktır. 7 Ekim’de başkan adayı olduktan sonra, bütün üyelerimi aradım.

Hepsinin cep telefonumu kaydetmelerini arzu ettim ve söyledim. 7-24 saat sizin için çalışacağımı, bir sorunları varsa bana ulaşabileceklerini ifade ettim. Aramadığım üyemiz yoktur diye tahmin ediyorum.Tüm üyelerimizin telefonları bende kayıtlı.

Bütün bölgeleri tek tek gezdik. Orda söyleyeceklerimizi söyledik. Yapacaklarımızı, yaptıklarımızı anlattık. Bugün yoğun bir gün, fazla bir şey söylemeden 44 yıldır parçası olduğum, bu sektöre borcumu ödemek için bu yola çıktım. Yurt dışında ve yurt içinde bizim sorunlarımızı, sizlerin sorunlarını talip olduğum 3 yıllık görev sürem boyunca, sizden aldığım güçle çözmek için 7-24 saat çalışacağıma söz veriyorum. Hep birlikte bugün olduğu gibi derneğimize sahip çıkıp, çocuklarımıza sağlam bir gelecek bırakmak istiyoruz. Onun için diyorum ki, güçlü UND, güçlü lojistik, güçlü Türkiye. "

"7-24 hizmet edeceğime namusum ve şerefim üzerine and içerim."

UND Başkan Adayı Nagihan Soylu ise Şeraffetin başkan ile çok iyi, dostane bir kampanya dönemi yaşadıklarını söyledi. Bölgelerde birinci vaadinin 'Demoktratik UND' olduğunu ifade eden Soylu, şöyle konuştu: "Şerafettin başkanımın da söylediği gibi son 20 günde tüm bölgelerimizi dolaştık. Tek hedefimiz, üyelerimize ulaşmak. Niçin bu yola çıktık? Nasıl çıktık, ne yapmak istiyoruz? anlatmak istedik.  Bu dönemde Şerafettin başkanıma çok teşekkür ediyorum. Kendisiyle birlikte, çok uygun, çok mütevazı ve barış içerisinde bir kampanya yürüttük. Ancak birkaç ilde üyelere ulaşmakta zorluklar yaşadım. 

Seçimle Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreteri olan tek kişiyim
Burada beni tanımayan üyelerimiz için kısaca kendimi tanıtmak istiyorum. 1969 yılında Karabük'te doğdum. Orta öğrenimimi Karabük'te tamamladım. Üniversite eğitimimi 9 Eylül Üniversitesi İktisat bölümünde tamamladım. 1995 yılında uluslararası nakliye sektöründeki şirketimizi bir aile şirketi olarak kurduk. 2001 yılında çetin başkanımızla beraber UND’deki ilk görevimi aldım. Yaklaşık 20 yıl UND'nin çeşitli organlarında görev yaptım. 2015-2021 yılları arasında UND’de genel sekreterlik yaptım. Seçimle Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreteri olan tek kişiyim.
Bugün sizlerin teveccühüyle görevi aldığımızda ilk yönetim kurulu toplantımızda demokratik bir şekilde görev dağılımlarımızı yapacağız. Çünkü bütün bölgelerde tüm arkadaşlarıma vaat ettiğim bir numaralı konu demokratik UND’dir. 

Bugün bir araya gelerek ortak hedeflerimize ulaşma umudumuzu canlı tutmanın ve sektörümüzün karşılaştığı zorlukları aşma azmimizi bir kez daha teyit etmenin önemli bir günü. Uzun yıllar boyunca sadece işlerimizi değil, aynı zamanda umutlarımızı, endişelerimizi ve başarılarımızı paylaştığımız bu büyük ailenin bir parçası olarak derin bir sorumluluk duygusu, sektörümüze olan sarsılmaz inancım ve siz değerli üyelerimizin desteğiyle uluslararası Uluslararası Nakliyeciler Derneği Yönetim Kurulu başkanı adayı olmaya karar verdim. Bu kararı almadan önce sizlerle birlikte sektörümüzün mevcut durumunu, karşı karşıya olduğumuz engelleri ve bu engelleri nasıl aşabileceğimizi derinlemesine düşündüm.
Yolculuğumuz boyunca haksız rekabetin gölgesinde büyümeye çalışan üyelerimizin çabalarını gözlemledim. Sınır kapılarında ve gümrüklerde yaşanan aşırı bekleme süreçlerinin yarattığı endişeyi paylaştım ve dernek üyelerimiz arasında zamanla azalan ay diye duygusunun yıprandığını tespit ettim. Ancak tüm bu zorluklara rağmen birlikte neler başarabileceğimize dair inancım hiçbir zaman azalmadı. Aksine. her bir zorluk bu inancımı daha da güçlendirdi. Bunu ulaşabildiğim tüm üyelerimize yansıtmaya çalıştım. Sektörümüzün ve bu nedeni potansiyelini duyduğum derin inanç meslektaşlarımız sorunlarına ve endişelerine duyarlılığım ve bu zorlukları aşma yönünde gösterdiğimiz ortak çabanın bir sonucu olarak buradayım. Yıllar boyunca sektörümüzdeki her bir bireyle kurduğum bağlar, paylaştığımız deneyimler ve birlikte üstesinden geldiğimiz zorluklar sayesinde buradayım. Sizlerle birlikte çalışmanın, öğrenmenin ve büyümenin verdiği deneyimler beni bugün buraya getiren yolu aydınlattı. Bu yolda sizlerin desteği, eleştirileri ve önerileri bana rehberlik etti. Vizyonumu şekillendirdi ve sektörümüze hizmet etme konusunda kararlılığını pekiştirdi.

Bugün burada sizlere sadece bir aday olarak değil, aynı zamanda bir yol arkadaşı, bir dinleyici ve sektörümüzün karşılaştığı zorlukları aşmak için elinden gelenin en iyisini yapmaya hazır bir dost olarak duruyorum.

Birlikte daha adil, daha rekabetçi ve daha sürdürülebilir bir gelecek inşa edeceğime edeceğimize olan inancım tamdır. Bu inançla sizlerden aldığım ilham ve destekle UND Yönetim Kurulu Başkan adayı olarak sektörümüze hizmet etmek için buradayım.

Bu dönüşüme katkı sağlayacak projelerimizi tüm bölgelerimizi gezerek üyelerimizle paylaştık. Ayrıntılarına girmeyeceğim. Online eğitim kurup platformu dijital satın almamaya tedarik platformu, dijital mobil uygulama ile özel indirimler ve fırsatlar, dijital kooperatif platformu, danışmanlık hizmetleri, emeklilik ve gayrimenkul fonu, organize lojistik bölgeleri ve sigorta kooperatifleri, insan kaynakları gelişimi, kurumsal yapı ve uluslararası iş birlikleri, yabancı plakalı araçlarla rekabet ve sınır kapıları sorularının çözümü, kültür sanat projeleri projelerimiz ve yenilikçi yaklaşımlarımızla sektörümüzdeki her bir üyemizin memnuniyetini ve sektörümüzün genel başarısını maksimize etmeyi hedefliyoruz.

Sektörümüzün karşılaştığı mevcut zorluklara yönelik çözüm önerilerimiz, dijital dönüşümü teşvik etmek, finansal yapıyı güçlendirmek, bekleme sürelerini azaltmak, operasyonel verimliliği artırmak ve kapsamlı bir dayanışma oluşturmak üzere tasarlanmıştır. Bu kapsamda üyelerimizin iç süreçlerini kolaylaştıracak, maliyetlerini azaltacak ve rekabet güçlerini arttıracak adımlar atacağız. Özellikle mevcut icra kurulu yapısını tüm üyelerimizin memnuniyetini ön planda tutacak şekilde yeniden düzenleyeceğiz. Bu yönetim kurulu üyelerinin memnuniyetinin ötesine geçerek derneğimizin her bir üyesinin sesinin duyulduğu, ihtiyaç ve önerilerini değerlendirildiği bir yapıyı hedeflemektedir.

Dijitalleşme üzerine odaklanacağız

Performans değerlendirmelerimiz, bu yeni yaklaşıma göre şekillenecek. Üyelerimizin geri bildirimleri derneğimizin faaliyetlerindeki başarıyı ölçmede temel kriter olacaktır. Bu yaklaşımın bir parçası olarak dijitalleşme üzerine odaklanacağız. Dijital platformlar ve eğitim programları aracılığıyla üyelerimize sürekli bilgi edinme imkanları sunacak, iş süreçlerini dijitalleştirerek verimliliği artıracağız. Finansal danışmanlık hizmetleri ve emeklilik planlaması gibi finansal destek projeleriyle üyelerimizin ekonomik dayanıklılığının arttırmasını amaçlıyoruz.
Kümelenme ve organize lojistik bölgeleri gibi projelerle lojistik hizmetlerimizin etkinliğini arttırırken, sektörümüzün altyapısında güçlendireceğiz.

İnsan kaynakları gelişimine yönelik projelerimizle sektörümüzde çalışacak nitelikli bireylerin yetiştirilmesine katkıda bulunacak genç girişimcileri destekleyerek sektörümüzle yenilikçilik ve girişimciliği teşvik edeceğiz. Ayrıca sınır kapılarındaki mevcut problemleri ve haksız rekabet konularını aktif olarak ele alacak sektörümüzün uluslararası alanda daha adil bir rekabet ortamında faaliyet göstermesini sağlayacak çözümleri üretecek. Bu projeler ve yönetim anlayışımız derneğimizin ve sektörümüzün karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmemizde kritik bir yol oynayacak. Siz değerli üyelerimizin desteğiyle hep birlikte sektörümüzü daha parlak bir geleceğe taşıyacağımıza inanıyorum. 

Avusturya’da kabotaj taşımasının cezası 25 bin Euro, Türkiye’de ceza yok. Birlikte çalışarak daha adil, daha rekabetçi ve daha sürdürülebilir bir sektör inşa edeceğiz. Bu süreçte sizlerin geri bildirimlerine katılımı yönlendirmelerinizin merkezinde olacak. Birlikte sektörümüz için daha iyi bir yarın yaratacağız.

En öncelikli gündem, yabancı plakalı araç

Sektörümüzün kalbinde yatan bir mesele var ki o da yabancı plaka araçların yıllardır oluşturduğu haksız rekabet ortamıdır. Binlerce kabotaj taşıması yapıyorlar arkadaşlar. Binlerce yabancılık plakalar nasıl ucuz gidiyor diye düşünüyorsunuz? Binlerce kabotaj taşıması var kabotaj taşımasının cezası Avusturya'da 25.000 €. Türkiye'de ellerini kollarını sallayarak devam ediyorlar.

Bu durum her dilimizin iş yapma biçimini büyüme potansiyelini ve ekonomik bağımsızlığını derinden etkilemiştir. Başkan olarak seçilmem durumunda bu konu en öncelikli gündem maddemiz olacak ve bu haksız rekabetle mücadelede mütekabiliyet ilkesini en başa koyacağız. Bunu gerçekleştirmek için sizlere geleceğiz. Eğer bunları yapmazlarsa sizlerle sizlere soracağız. Ne yapalım, nasıl aksiyon alalım diye. 

Garip Sahillioğlu: "2024'de Euro bazında %15 büyüme hedefliyoruz" Garip Sahillioğlu: "2024'de Euro bazında %15 büyüme hedefliyoruz"

Türk taşımacılarının her birinin hakkını savunmak için gereken tüm adımları atacağız. Bu yalnızca diplomatik çabalar ve uluslararası düzeyde gir uluslararası düzeyde girişimlerle sınırlı kalmayacak, aynı zamanda yerel ve ulusal düzeyde taşımacılarımızın rekabet gücünü arttırma yönünde de somut adımlar atacağız. Bu zorlu mücadelede siz değerli üyelerimizin desteği bize güç verecek ve birlikteliğimiz başarıya ulaşmamızın en büyük teminatı olacak.

Bilin ki bu mücadele sadece ekonomik bir sorun değil, aynı zamanda milli bir meseledir. Sektörümüzün içinde bulunduğu durum bizim ortak evimiz olan bu sektörün geleceğini şekillendirecek sektörümüze yönelik bu tür haksız uygulamalara son vermek için yalnızca kararlılıkla değil, aynı zamanda sizlerin inancı ve desteğiyle ilerleyeceğiz. Birlikte sektörümüz için hak ettiğimiz parlak geleceği inşa edeceğiz.

Araçlarımızın sınır kapılarında ve gümrüklerde yaşadığı kabul edilemez bekleme sürelerinin sektörümüzün verimliliğine ve ulusal ekonomimize olan etkilerini tam anlamıyla biliyor ve bu konudaki mücadelemizi son derece ciddiye alıyoruz. Sınır kapılarımızdaki bekleme süreleri sadece zamanla gelir kaybı değil, aynı zamanda milli ekonomimiz içinde büyük bir israfı temsil etmektedir. Yönetim kurulu olarak bu beklemelerin sürme sürelerini azaltmak için kararlı ve etkin çözümler sunacağız bu süreçte. Süreçleri iyileştirerek hem taşımacılarımızın rekabet gücünü arttıracağız hem de milli ekonomimizin daha sağlıklı bir şekilde büyümesine katkıda bulunacağız.

Bu vizyon ve projelerle yola çıktığımız bu mücadelede benim en büyük gücüm sizlerin inancı desteğiyle birlikteliğidir. Bu yolculukta sektörümüzün her bir ferdi için daha iyi bir yarının inşa etme kararlılığımızdan asla taviz vermeyeceğiz. Siz değerli üyelerimizin her birinin memnuniyeti bu yolda attığımız her adımın temelini oluşturacak karşımızda duran zorluklar ne kadar büyük olursa olsun. Birlikte aşamayacağımız hiçbir engel yoktur. Sektörümüz için daha adil, daha rekabetçi ve daha sürdürülebilir bir geleceği birlikte inşa edeceğimize olan inancım tamdır. Sizlerin de bu inançla beni destekleyeceğinizi ve yanımda olacağınızı biliyorum.

Bugün burada sizlere sadece bir aday olarak değil, bu mücadelede sizlerle birlikte yürüyecek bir dost. Bir yol arkadaşı olarak sesleniyorum, sizlerin desteğiyle Uluslararası Nakliyeciler Derneği'ni ve taşımacılık sektörümüzü hak ettiği yüksek mermilere taşıyacağız. Buna emin olun. Birlikte sektörümüzün.
Dolayısıyla ülkemizin önündeki engelleri kaldırmak için gerekirse tüm dünyayı ayağa kaldıracağız. Bu büyük dönüşüm yolculuğunda sizleri yanında görmek benim için en büyük onur ve motivasyon kaynağıdır.
Birlikte başaracağımıza olan inancım tamdır. Değerli meslektaşlarım bugün burada üyesi olmaktan gurur duyduğum uluslararası nakliyeciler derneğinin Yönetim Kurulu Başkanı aday olarak sizlerin huzurunda, sektörümüzün bedeninin, derneğimizin karşılaştığı zorlukları açmak için her zaman adil, kararlı ve yenilikçi başkanınız olacağıma, üyelerimizin sesini her daim dinleyeceğime ve onların memnuniyetini en üst düzeyde tutmak için çalışacağına tüm üyelerimizin eşit ve adaletli bir şekilde temsil edildiği bir yönetim anlayışını benimseyeceğime, YYS öncelikli sınır geçişi dahil her türlü haksız rekabet unsuru ile mücadele edeceğime, dijital dönüşümü teşvik edeceğime, finansal yapılarımızı güçlendirerek sektörümüzün ekonomik dayanıklılığını artırmak için operasyon verimliliğini üst seviyelere çıkarmak için ve kapsamlı bir dayanışma ağı oluşturarak sektörümüzün birlik içerisinde ilerlemesini sağlamak için çaba sarf edeceğime. Bunları gerçekleştirmek için 7-24 hizmet edeceğime namusum ve şerefim üzerine and içerim."

Seçime geçildi... Beyaz oy pusulası Nagihan Soylu, Mavi oy pusulası Şerefettin Aras.