Uluslararası pazarda büyüyor

Brisa, bu sene kuruluşunun 40. yıldönümünü kutlayan Lassa markasıyla sadece Türkiye’de değil, uluslararası pazarlarda da söz sahibi olmaya devam ediyor.

Uluslararası pazarda büyüyor
banner95

 2014 yılının ilk Lassa tabelalı satış ve hizmet noktasını Gürcistan’da açtıktan sonra Ukrayna’da da 8. mağazasını açan firmanın, yurtdışında 100’ün üzerinde satış noktası bulunuyor.  

Brisa, 40. Yaşını kutlayan Lassa markasını küresel çapta büyütürken, her geçen gün ihracat portföyüne yeni pazarlar eklemek ve bulunduğu pazarlardaki varlığını güçlendirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Tamamı Türkiye’de geliştirilen ve üretilen lastikler, 80’i aşkın distribütör aracılığıyla 60’tan fazla ülkede araç kullanıcıları ile buluşuyor. Uluslararası spor sponsorluklarıyla da adından söz ettiren “Lassa” markası altında, yurtdışında 100’ün üzerinde satış ve hizmet noktası bulunuyor. 

Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman “Lassa ile bir yandan Çin, Güney Kore gibi yeni pazarlara girerken, bir yandan da bulunduğumuz pazarlarda yaygınlığımızı ve satış hacmimizi artırmak istiyoruz. Markamızın uluslararası bilinirliğini, görünürlüğünü ve marka sadakatini arttırmak için sponsorluk ve iletişim faaliyetlerimizin yanısıra, Lassa tabelalı mağazalarımızın yaygınlaşmasına da büyük önem veriyoruz. Bunu aynı zamanda müşteri deneyimi açısından “en iyi yolculukları tasarlama” ve iş ortaklarımıza değer katma vizyonumuzun bir parçası olarak görüyoruz. Bu doğrultuda, 2012 yılında 13 ülkede 39 olan mağaza sayımızı, 2013 yılında 21 ülkede 100 Lassa tabelalı mağazaya çıkardık.

2014’te de hız kesmeyerek, yılın ilk Lassa tabelalı mağaza açılışını Gürcistan’da gerçekleştirdik. Geçen sene çalışmaya başladığımız Geo Tires firması, bizim de desteğimizle Tiflis şehrinde görünürlük ve bilinirlik açısından çok önemli bir lokasyonda 360 m2 alana sahip 3 katlı Lassa tablelalı satış ve hizmet noktasını açtı. Gürcistan’daki bu 7. Lassa tabelalı mağazamızda, sadece Lassa markalı lastikler kullanıcılarla buluşacak olup; satışın yanısıra hafif bakım ve montaj hizmetleri de verilecek.

Lassa’nın 40. Yılında yurtdışında açtığımız ilk Lassa tabelalı mağazamızın tüm Brisa ailesine hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

 

Brisa’nın ihracat performansına ve Turquality desteğinin etkisine de değinen Bayman,  “Avrupa’daki krize rağmen 2013 yılındaki toplam yurtdışı satışlarını 2012 seviyesinde tutmayı başaran Lassa, Avrupa dışı pazarlardaki satış artışı ve genel olarak miks iyileştirmesi ile hem cirosunu hem de karlılığını arttırmıştır. Turquality desteğinin de etkisiyle bazı ülkelerde adetsel olarak satışımız artarken, bazı ülkelerde de yaygınlık ve ürün dağılımında iyileşmeler sağlanmıştır.  Bu sayede karlılığı yüksek olan büyük jantların adet ve toplam satışlar içindeki payı artmıştır. Fakat adet, ciro ve karlılıkta yaşanan bu başarıyı direkt Turquality programıyla ilişkilendirmek doğru olmaz”  dedi.

Bayman, 2014 yılının ilk çeyreğine ilişkin değerlendirmesinde ise “Brisa olarak, döviz kurundaki artışın etkilerini yılın ilk çeyreğinde çok fazla yaşamadık. Aksine ihracat yapan bir firma olmanın avantajını kullanarak ihracat/iç pazar dengesini kurmak ve karlılığını optimum seviyeye çıkarmak için stratejiler belirledik. Bu gelişmelere paralel olarak Lassa’nın ihracat performansı, geçen yılın aynı dönemine göre adetsel olarak %28’lik bir iyileşme gösterdi.  Yeni satış noktalarımızın yanısıra; Almanya, Hollanda ve Danimarka’da yeni iş ortakları ile distribütörlük anlaşmaları yaptık” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner91

banner71