Uluslararası Nakliyeciler Derneği'nin 9 Mart’ta yapılacak seçimlerde başkan adayı olan  Nagihan Soylu projelerini açıkladı.

Sürücü meslek yüksekokulları

Nagihan Soylu, YÖK ile yaptıkları çalışma kapsamında, önümüzdeki yıl pek çok üniversitede sürücü yüksekokullarının açılabileceğini ifade etti.

Online eğitim platformunun kurulması, eğitim videolarının oluşturulmasını ilk projesi olarak anlatan Soylu, UND Dijital başlığı altında, Macaristan ya da Rusya geçiş belgesi doldurulması gibi sürücüye ceza olarak yansıyan konulara, mobil telefondan videolarla çözüm geliştirdiklerini ifade ediyor. Bunun yanı sıra, her alanda sürekli eğitim çalışmalarının yine video ile devam ettirilmesi planlanıyor.

Nagihan Soylu, 9 Mart’ta yapılacak UND seçim çalışmasına cuma günü Bursa’dan başladı. Bursa’yı, İzmir, Hopa, Sarp sınır kapısı, Trabzon, Konya ve Kayseri takip edecek.

Dijital satın alma ve tedarik platformu kurulacak

Pandemide tedarik zincirlerinin de kopmasıyla, maliyetlerin yükseldiğini belirten Soylu, Türkiye’deki değişim ise “olağanüstüydü,” sözü ile betimliyor.

“70 bin Avro’luk kamyonlar, 200 bin Avro’ya yükseldi.”

9 Mart’taki seçimle yönetime geldikten sonra, kısa vadeli, orta ve uzun vadeli tehditleri küresel çaptaki tüm uzmanlarla sürekli değerlendireceklerini anlatan Soylu, “Ön alacağız” dedi. Dijital platform eksikliğinden kaynaklı olarak maliyetlerin zarar noktasına kadar gerilediğini, bazı firmaların battığını anlattı. Tüm sektörün uygun ve aynı fiyatlarla araç sahibi olması için UND dijitali devreye alacaklarını söyledi.

“Birisi lastik mi alacak. Direkt distribütörden lastik alım linki devrede olacak.”

Yönetime geldikten sonra 6 yıl görev süresi olduğuna işaret eden Soylu, yıpranan sektörün algısını hep birlikte tersine çevireceklerini belirtti.

Dijital kooperatif platformu: maksimum verimlilik sağlanacak!

Son yüzyılda Türkiye’de kooperatif oluşumlarının atıl bırakıldığını belirten Soylu, UND’deki dijital kooperatif platformu ile öncelikle araçların boş kilometre yapmasını minimuma indireceklerini kaydetti.

“Aracımız Rusya Kazan bölgesine gitti. 10 arkadaşınızı aradınız ama bulamadınız. Bu sistem dayanışma ile 1300 üyeye ulaşarak, UND üyeleriyle sınırlı olmak üzere, yükü olanla aracı olanı buluşturan bir operasyon. Bir ülkeye gidildiğinde, maksimum 18 sefer atılabiliyorsa, 18 sefer yapılacak.”

Soylu, sistemi art niyetle aldatmaya yönelik bilgi verenleri, 3 ay 6 ay gibi sistemden çıkartma cezaları uygulanacağını söyledi. Hedefin, navlun fiyat istikrarını korumak olduğunu anlattı.

Avrupa’da km. başına 1,1 Avro aldıklarını anlatan Soylu, tüm Alman taşımacılar bu fiyattan, ABD’de de benzer biçimde, km başına 1,1 dolara taşıyarak bir standardizasyon tesis edildiğini kaydetti.

Dünya ticaretinin yüzde 80’inin gemilerle yapıldığını belirten Soylu, kamuoyunda kendi taşımacılık endeksini de paylaşacaklarını, böylece inişleri, çıkışları, endeksin neresinde olduğunu ya da altında kaldıklarını görerek, sektörün disipline edileceğini söyledi.

Finansal kılavuz: Orta uzun nakit akışını uzmanlar yönetecek!

Türkiye’nin üst düzey finans danışmanları ile antlaşmalar yapılacağını anlatan Nagihan Soylu, her ilin bir finansal kılavuzu olacağını, verilerin veri sahibi dışındakilere,  görünmeyeceğini, firmalara orta, uzun vadeli nakit akışlarıyla ilgili önerileri, finans uzmanlarıyla sunacaklarını açıkladı. Bilgi paylaşımının eğitim videoları ile destekleneceğini ve tüm bu hizmetlerin çok cüzi rakamlara yapılacağını ifade etti.

Emeklilik ve gayrimenkul fonu

Göreve geldikten sonra, emeklilik ve gayrimenkul fonunu SPK’dan izinli olarak kuracaklarını belirten Soylu, firmaların kendi ölçeklerinde söz konusu fonların sahibi olacaklarını, fon yönetiminin de yine uzmanlarla yürütüleceğini anlattı.

Kümelenme

Bir araya gelme kültürünü oluşturmaya, çok önem verdiği proje olarak kaydeden Soylu, dokuz arkadaşın bir araya gelerek dünya devi firmalar kurduklarını örnekledi. UND olarak, her hangi bir kümelenme projesini, her ne olursa olsun, UND’ye başvurulduğunda, projelerin sevk ve idaresini, UND kurumsal yapısının yürüteceğini vurgularken, “Devlet nezdinde her türlü bürokratik işleme kadar, akla gelen, her türlü katkıyı verecek. Altyapısını devletin yaptığı, 500 metrekareden 10 bin m2’ye kadar parselleri satın alıp üzerine depo ofisleri yapılacak. Yine ortak bir tır park alanı ve organize bir yapının tesis edilecek, yanı sıra iş yerleri bölgede yapılanacak. İhtiyaç duyulan ofisler, bankalar, finans merkezleri bu yapının içinde yer alacak.” dedi.

Iğdır ziyaretinde, valiye bu projeyi anlattığını belirten Soylu, valinin notlar alarak, organize lojistik bölgesi yapmaya yönelik çalışmalar yapma kararı aldığını anlattı. İstanbul’da iki bölge tespit edildiğini ve çalışmaların başlatılacağını söyledi.

Sigorta şirketleri hafriyatın maliyetini lojistike yüklüyor!

500 Avroluk trafik sigortalarının 2 bin Avro’ya çıktığını anlatan Soylu, sigorta şirketlerinden UND’nin araçlarını son 3 yıldaki hasar tespitini talep etmelerine karşın, bir türlü alamadıklarını anlattı. Aşırı riskli, mütemadiyen kaza yapan hafriyat kamyonlarındansa, hiçbir olaya karışmayan lojistik tırlarının ayrılmasını talep ettiklerini anlattı. “Hafriyat kamyonlarının maliyetini, sigorta şirketlerinin, lojistikçinin sırtına, dolayısıyla ihracata maliyet olarak yüklediklerini gördük!”

İnsan kaynakları: “Eğitim gören çocukların hamisi olacağız!”

Yetişmiş eleman sıkıntısı çektikleri tespitini yapan, UND Başkan adayı Soylu, lise ve üniversitelerde sektörel eğitim alan tüm çocuklarla, firmaları eşleştirerek, “Eğitim gören çocukların hamisi olacağız. ‘İhracat, ithalat nasıl yapılır’ı öğretip, okul sürecinde, iş hayatına hazır edeceğiz. Mezun olduklarında da firmalarımızda iş vereceğiz” dedi.

Sürücülük eğitimlerinde, daha mezun olduklarında 21 yaşında alınan D ehliyetinin verileceğini ve iş hayatına hazır olacaklarını kaydetti.

Vize sorunu dış ticaretimizi tehdit ediyor Vize sorunu dış ticaretimizi tehdit ediyor

Und kurumsal: Yönetim kurulunu değil, üyeleri memnun edeceğiz

“UND’nin 40’a yakın uzman personeli, başkan ve yönetim kurulu üyelerini memnun etme kriterlerine göre değil, üyeleri memnun etme kriterlerine göre ücret ve teşvik alacaklar,” dedi.apay zekâ marifeti ile söz gelimi Karadeniz’deki tüm sorunları ve buna karşı UND’nin tüm yaptıklarını dökerek, bir karne vereceğini söyledi. Genişletilmiş etik ve afet kurulu oluşturulacağını ve her konuşa hazır ve önde olan bir dernek tesis edeceklerini ifade etti.

CMR: Malların beyanından, yükleyiciler sorumludur

Sevk irsaliyesi uluslararası taşımada geçerli değil diyen Soylu, TTK’ya (Türk Ticaret Kanunu)  göre yüklenen malların beyanından, yükleyiciler sorumludur. CMR’de bir sevk evrakıdır. CMR’lerin yükleyici tarafından doldurulup, imzalanması gerekmektedir. Taşıyıcılarda yükleyicinin doldurdukları verilere göre beyanlarını yaparlar. Bu sebeple, yüklenen mal beyanından taşımacılar birinci derecede sorumlu değildir. Dolayısı ile bu uygulamanın hukuka uygun biçimde yapılması için gereken çalışmaları gerçekleştireceğiz, dedi.