Pandemi ile birlikte dağıtım lojistiğinde başlayan hareketlilik artarak devam ediyor. Kargo firmaları başta olmak üzere lojistik işletmeler şehiriçi dağıtım operasyonlarını hızlandırmak ve verimli hale getirmek için arayış içindeler. Bu noktada devreye elektrikli araçlar girecek gibi görünüyor. Çin’in en büyük otomotiv üreticilerinden olan  DFSK Motor, elektrikli hafif ticari araç modeli EC35 ile firmaların arayışlarına cevap vermeyi umuyor.

Ticari araç segmentinde Türkiye’de en önemli oyunculardan biri olmayı hedefleyen DFSK, dizel ve elektrikli hafif ticari araç modelleriyle pazarda kendini göstermek istiyor.

Yüzde yüz elektrikli EC35 markanın en güvenliği araçlardan. Bu yeni modeli test ettik ve lojistik sektörüne neler sunabileceğine baktık.

Lojistik işletmeler filo yatırımı yaparken, ilk alım maliyeti kadar verimlilik ve servis hizmetlerinin kalitesine bakıyorlar. EC35 modeli rekabetçi fiyatı, elektrikli motorun sunduğu verimlilikle lojistik işletmeler için önemli bir seçenek gibi duruyor. Araçları ülkemize getiren Şahsuvaroğlu geniş servis ağı yapılanması ile lojistik firmalarının bu noktadaki beklentilerine rahatlıkla cevap verebilecek durumda.

Dfsk6

Araç sade bir görüntüyle bizi karşılıyor. Köşeli hatları, kutu gibi yapısıyla ben ticari bir aracım ve ticari kullanım için yapıldım mesajını veriyor. İçine bindiğimizde de basit ama kullanışlı detayları görüyoruz. Araca iniş binişler oldukça rahat. Kabin içinde hareket etmek de çok kolay. Malum ülkemizde sokaklar çoğu yerde dar ve bazı durumlarda ters kapıdan da iniş yapmak zorunda kalabiliyorsunuz.

Araç sade ama sürücü beklentileri ve ihtiyaçları da gözardı edilmemiş. 9 inçlik multimedya ekranı kullanışlı. Telefonunuzu bluetooth  ile bağlayabiliyorsunuz. Ayrıca USB portu ile kablo bağlantı yapılabiliyor.

Ağır vasıta ihracatta kan kaybediyor Ağır vasıta ihracatta kan kaybediyor

 Kabin içerisinde daha fazla saklama alanı olabilirdi. Mevcut alanlar yeterli olsa da, ekstra saklama alanı   beklerdik.

C E2 C52 D7 5 A87 4500 98 D3 8 A B80 C4 C5455 1 102 OAracın sürüşü oldukça rahat. Geniş görüş açısı ile güvenle yol alabiliyorsunuz. Geniş dikiz aynaları da yola hakimiyeti artırıyor. Sürücü,   aracın analog ve dijital göstergeleri sayesinde pil şarj durumunu kolayca takip ederken,lastik basınç göstergesi gibi diğer araç   detayları da buradan takip edebiliyor.

Peki menzil? Fabrika verilerinde menzil 300 kilometre olarak gösteriliyor. Araç bu mesafeyi 80 beygir ve 200 Nm tork üreten yüzde  yüz elektrikli motordan alıyor. Aracı ful şarjla teslim aldım ve toplamda 120 kilometrelik bir sürüşüm oldu. Teslim ettiğimde kalan şarj  yüzde 49’u gösteriyordu. Fabrika verilerine yakın bir tüketim sağlayabildik. Kullanımın tamamının şehir içinde olduğunu da not edelim.

Bu menzil, özellikle dağıtım lojistiği için yatırım yapmayı düşünen firmalar için makul olarak kabul edilebilir. Sabah aracı tamamen şarj etmiş olarak alan sürücü, günlük 200 kilometre kullanabilir ve akşam tekrar şarja takabilir. Dağıtım araçlarının günlük ortalama sürüş mesafeleri bu civarda olduğu uçun dizel motorlu bir araç yerine elektrikli EC35’i tercih etmek firmalara önemli bir maliyet tasarrufu sağlayacaktır. 

4.500 mm uzunluk, 1680 mm genişlik ve 1985 mm yükseklik ebadındaki araç 4.9 metreküp yükleme hacmi ve 1090 kilogram taşıma kapasitesi sunuyor. Açılır arka ve yan kapılar sayesinde yükleme ve boşaltmalar oldukça kolay.

5 yıl veya 120 bin kilometre garantisiyle sunulması da markanın araca olan güvenini gösteriyor.

Sürücü ve yolcu hava yastıkları bulunan araçta, yeterli güvenlik donanımları mevcut. Önde McPherson bağımsız süspansiyon, arkada 5 parça yaprak yaylı süspansiyon kullanılmış.  Ön lastiklerde disk fren kullanılırken, arkada ise fren tipi kampana tercih edilmiş.