Hafif ticari araç pazarının elektrikli ve yeşil dönüşümüne öncülük edecek FUSO eCanter, 6, 7,5 ve 8,5 ton segmentlerinde toplam 5 farklı modelle 1 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla satışa sunulacak.

Araçların tanıtımı için Temsa’nın Adana’daki üretim tesislerinde özel bir etkinlik düzenlendi. Fabrika işçilerinin de katıldığı tanıtımda, fabrika içerisinde yer alan pistte kısa bir test sürüşü de organize edildi.

Sabancı Holding Mobilite Çözümleri Grup Başkanı Cevdet Alemdar, yaptığı açıklamada, FUSO ve TEMSA arasındaki 40 yıllık iş birliğine vurgu yaparak “FUSO ve TEMSA iş birliğimizde de ilk günden bu yana sadece Sabancı için doğru olana değil, işimiz için doğru olana odaklanıyoruz. Araçlarımızda kullandığımız malzemeler değişebilir, motor seçenekleri konvansiyonelden elektrikliye dönebilir ama bizim için iş birliklerimizin asıl hammaddesi, işte bu ortaklık kültürüdür” dedi.

TEMSA CEO’su Tolga Kaan Doğancıoğlu da, yaptığı açıklamada, “Canter ekosistemi de, diğer odak alanımız olan otobüs ekosistemi gibi geniş. Kamu, inşaat, gıda, perakende gibi aslında Türkiye’nin bel kemiği olan sektörlerin tam merkezinde. Dolayısıyla eCanter’in açtığı bu yol, aslında sadece hafif kamyon pazarının yeşil dönüşümüne değil; bunun komşuluk alanlarındaki, Canter’in müşteri portföyündeki tüm sektörlerin dönüşümüne de önemli katkı sağlayacak” dedi.

Sadece hafif ticari araç değil tüm sektörlerin dönüşümüne öncülük edeceğiz

Doğancıoğlu, eCanter ile sadece hafif ticari araç sektörünün değil, tüm sektörlerin dönüşümüne öncülü edeceklerini söyledi. Bu araçların tüm sektörlere hitap ettiğinin altını çizen Doğancıoğlu, ilk iş birliklerinin enerji sektörü ile olmasını umduklarını aktardı.  

Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation Uluslararası Satış ve Müşteri Hizmetleri Grup Başkanı Andreas Deuschle ise şunları kaydetti: “Sıfır emisyonlu hafif kamyonumuz eCanter’i TEMSA ile birlikte Türkiye’ye getirerek, ticari araçlardaki yetkinliğimizi bir ileri seviyeye taşımaktan dolayı son derece heyecanlıyız. TEMSA ile uzun süreli iş birliğimizi sürdürerek, ticari araç endüstrisine öncülük etmeye devam edeceğiz.”

 

YENİ eCANTER’İN ÖZELLİKLERİ

FUSO eCanter; 6, 7,5 ve 8,5 ton segmentlerinde, toplam 5 farklı modelle piyasa sunulacak.

Şaft bulunmayan kompakt yapı, FUSO eCanter’e yüksek verimlilik ve maksimum hızlanma kapasitesi sunuyor.

2 parça (82kWh) ya da 3 parça (124 kWh) olmak üzere farklı batarya alternatifleriyle müşterilerine sunulan eCanter araçların menzili, 200 kilometreye kadar çıkabiliyor. 82kWh bataryaya sahip araçlar, hızlı şarj özelliğiyle sadece 72 dakikada şarj olabiliyor.

FUSO eCanter’de 3 yıl /100.000 kilometre araç garantisi bulunurken, batarya için de 6 yıl / 200.000 kilometre garanti sağlanıyor.

Scania gelecek için geleceğin büyükleriyle Scania gelecek için geleceğin büyükleriyle

Anahtarsız erişim, dijital gösterge, multimedya ekranı, LED arka farlar, fonksiyonel direksiyon, ısıtmalı sürücü koltuğu, direksiyon ve ön cam, geliştirilmiş kabin izolasyonu gibi pek çok özelliğiyle, ergonomi, konfor ve teknolojiyi aynı anda kullanıcılarına sunmayı başarıyor.  

Ayrıca, sürüş konforunun yanında güvenliği de ön planda tutan eCanter, ABA 5 – acil fren sistemi, yaya uyarı sistemi (AVAS), acil devre kesici buton ve çarpışma algılama sistemi, uzun far asistanı, geri görüş kamerası, elektrikli park freni, AEBS (ABS, ASR, ESP) ve sürücü hava yastığı gibi çok kapsamlı güvenlik paketine sahip.