Dökme yük taşıyan firmalar bir araya gelerek LİKİTDER’i (Likit ve Dökme Ürün Taşmacılar Derneği) kurdu. 25 üye ile kurulan dernek, 5 üyenin de katılıyla üye sayısını 30’a çıkaracak.

Dernek  kurulaş amacı ve hedeflerini anlatmak için 13 Şubat’ta bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya kurucu üyeler; Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Tetik, Damla Alışan, Ayşe Ünal, Banu Arslan, Muhammet Çil, Ekin Tırman, Zafer Aşık katıldı. 

Derneğin ilk toplantısının sporsorluğunu Renault Trucks ve Koçaslanlar Otomotiv üstlendi. 

  

TETİK: KALİTEYİ ARTIRACAĞIZ

Derneğin nisan ayında yapılacak genel kuruluna kadar geçici başkanlığını yapan Yusuf Tetik, Kapıkule’de yaşanan Tır geçişinde yaşanan sorun nedeniyle 10 kişilik bir grup nakliyeci ile kapıya gittiklerini ve orada dernek fikrinin ortaya çıktığını söyledi. 

“Yaptığımız iş çok niş olduğu için bunun karşılığı başka bir dernek olmadığı için böyle bir oluşuma gittik” diyen Tetik, ağırlıklı olarak kimyasal madde taşıdıklarını söyledi. 

Tetik, “Yaptığımız iş Balkan’lara kadır sınırlıyken emtia fiyatlarının yükselmesi nedeniyle daha uzak noktalara gidiyoruz. Amacımız ilk etapta dernek kanalıyla bu sektörü Avrupa’daki diğer taşıma yapan derneklerle aynı seviyeye getirmek ve sektördeki kaliteyi artırmak” diye konuştu.

ALIŞAN: HERKES İÇİN STANDART 

Dernek kurucularından Damla Alışan, sektörün son dönemde yaşanan gelişmelerden sonra öneminin daha iyi anlaşıldığını belirterek, şunları söyledi:  “Standartlarımızı yükseltmek, çevreyi korumamız gerikiyor. Ancak bunu sadece birimizin yapması yetmiyor. Hep beraber bu standartları belirli bir noktaya getirirsek, hem yaptığımız iş daha güvenli olacak hem de bizden sonra geleceklere daha iyi bir dünya bırakacağız, yapacağımız daha çok iş var. 

Dökme tacıyıcılar olarak kendimizi doğru pozisyonlamamız, gerekli yatırımları yapmamız gerekiyor. Beraberinde de rekabetçi avantaj sağlayıp pastadan daha fazla pay almamız gerektiğini düşünüyorum. Niş bir iş yapıyoruz, olası bir sorunda ürünün topraga karışma riski var. Bu kadar kritik bir iş yapıyoruz. Taşıdıktan sonra da iş bitmiyor, bu kapların yıkanması gerekiyor. Bunu da dernek çatısı altında daha kolay yapacağımızı düşündük. 25 üyemiz olması çok önemli ama gidecek çok yolumuz var.”