PACCAR Parts Europe tarafından, Hollanda'nın Barendrecht şehrindeki DAF Elektrikli Kamyon Merkezi BEST Trucks'ta elektrikli güç kaynağı kuruldu.  "Mikro şebeke" adı verilen sistem; çatıya monte edilmiş 750 adet güneş paneli, bir enerji depolama sistemi ve gelişmiş enerji kontrol sistemlerinden oluşuyor. Mikro şebeke, atölyeden çıkan kamyonları son derece hızlı bir şekilde şarj edebiliyor ve ayrıca halka açık süper hızlı şarj cihazına güç sağlıyor. 

BEST Trucks'a uygun olacak şekilde özel olarak tasarlanmış PACCAR Parts Europe projesi, 480 kWh akü depolama kapasitesine sahip bir adet Enerji Depolama Sistemi (ESS), bir adet Enerji Yönetim Sistemi (EMS) ve maksimum 360 kW çıkışa sahip üç adet süper hızlı şarj cihazı çıkışının kurulumuyla başladı. Bunların hepsi çatıdaki mevcut 750 güneş paneline ve aynı zamanda elektrik şebekesine bağlandı.

Atölyeye kurulan iki şarj cihazı, elektrikli kamyonları bir saat içerisinde şarj etmek için kullanılabiliyor. Üçüncü bir hızlı şarj etme noktası halka açık olarak erişilebilir bir noktaya yerleştirildi. "Mikro şebeke" çözümü, BEST Trucks'ın sahibi Ronald Janssen'in şu sözleriyle dile getirdiği isteklerinin tam karşılığı: "Elektrikli araçlar kapasitelerinin en az yüzde 80'ine kadar şarj olmuş bir şekilde atölyemizden ayrılmalıdır, bu sayede servis işlemlerinden sonra hemen yola çıkabilirler." 

Elektrik yönetimi
Güvenilir güç kullanılabilirliği, ESS'nin birçok avantajından biri. "Artan enerji talebi nedeniyle, enerji kaynaklarını güvence altına almak baskı altında olan bir konudur. Atölyenin ışıklarını açık tutmak ya da müşterilerinizin elektrikli araçlarını son derece hızlı şarj etmek arasında seçim yapmak istemezsiniz," diye ekliyor Ronald Janssen. "Bu mikro şebeke, sürekli ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı sağlarken, hızlı şarj etmeyi de kolaylaştırır. Olumsuz hava koşullarında veya şebeke elektriğinin yetersiz olduğu dönemlerde bile çalışmaya devam eder. Enerji depolamaya her zaman güvenebileceğimizi bilmek güzel."

Akıllı izleme ve alışveriş
Enerji Yönetim Sistemi, beklenen gün ışığı saatinden enerji kullanımına ve elektrik şebekesi talebinin üst sınırına kadar tüm ilgili verileri toplar ve sistemi en yüksek verimlilik ve en düşük enerji maliyetleri için düzenliyor. Dahası, BEST Trucks enerji alışverişi yapabiliyor, tarifeler düşük olduğunda enerjiyi yerel olarak depolayabiliyor ya da güneş enerjisi fazlası olduğunda, bu fazla enerjiyi kullanabiliyor ya da tarifeler zirve yapmışken talepler de üst sınıra ulaşmışsa kullanıma sunabiliyor. 

Daha çevreci bir gelecek
PACCAR Parts Europe İnovasyon ve Stratejik Programlar Müdürü Rob van Erp: "Daha fazla bayi, bu sahada güç kaynağı sistemine ilgi gösteriyor. Bu, müşterilere birinci sınıf hizmet sunmak ve daha çevreci bir gelecek için enerji geçişini kolaylaştırmakla ilgilidir." dedi.