DAF Müzesi'nin son hazinesi, 'Uyuyan Güzel' adıyla anılan Torpodo, dört yıllık titiz restorasyon çalışmalarının ardından uykusundan uyandırıldı ve bir zamanlar unutulmuş olan bu mücevhere yeniden hayat verildi. Bu özel DAF Torpedo kamyonu şimdi müzede sergileniyor ve 1960'larda büyük işletmelerin çalışanlarını işe getirip götürmek için kullandığı VIPRE araç kombinasyonunu tamamlıyor.

DAF’tan büyük çözüm: kasayı tak, çalıştır ve devam et! DAF’tan büyük çözüm: kasayı tak, çalıştır ve devam et!

Torpedo, 23 Haziranh 2020 tarihinde DAF Müzesi atölyesine geldi. Kamyon, kibarca söylemek gerekirse, oldukça kötü durumdaydı ve Eindhoven'daki müzedeki gönüllüleri restorasyon açısından büyük bir zorlukla karşı karşıya bıraktı. Gönüllüler, kamyonu en ufak vida ve civatalarına kadar sökerek restorasyon üzerinde tam dört yıl çalıştılar. Bugün, DAF fabrikasından yeni çıkmış gibi görünüyor.

Müzenin konservatörü Geert van Rooij, Uyuyan Güzel'i 23 Haziran'da büyük bir gururla sergilediklerini söyleyerek,  “Bu kadar kapsamlı bir restorasyonu gerçekleştirebilecek uzmanlığa sahip gönüllülerimizin olması harika. Ayrıca sonunda VIPRE kombinasyonumuzu tamamlayabilmemiz de harika.” dedi. 

VIPRE, Felemenkçe'de 'Endüstriyel Personel Taşımacılığı Eindhoven Bölgesi' anlamına geliyor; bu, 1960'larda Bata, DAF ve Philips'in de aralarında bulunduğu bir dizi şirket tarafından çalışanların işe gidip gelme toplu ulaşımını organize etmek amacıyla gerçekleştirilen ortak bir girişimdir. Koleksiyona eklenen bu yeni gözde eser gibi, Torpido kamyonları tarafından çekilebilecek özel römorklar, Venlo'daki karoser yapım firması W. Kusters tarafından tasarlandı ve üretildi.

Editör: Mutlu Doğan