banner126

Avcılar’daki kaza önlenebilirdi

Avcılar İGS Yaya Üst Geçidi’nde silo damperin, çarptığı geçidin yıkılması sonucunda 1 kişinin hayatını kaybettiği, 4 kişinin de yaralandığı trafik kazasının ardından yetkililer alınabilecek önlemler üzerinde duruyor. Intermobil yetkilileri yaptığı duyuruda; treylerlerde damper açık olduğunda aracın yürümesini engelleyen ve sürücüyü uyaran sistemlerin varolduğunu ancak yasal zorunluluk olmadığı için kullanılmadığına dikkat çekti.

Avcılar’daki kaza önlenebilirdi
banner95

Ülkede büyük üzüntüye yol açan kazanın ortaya çıkış sebebi, “tanker treylerin damperi açık şekilde seyretmesi”. Tüm dünyada önlemi alınan bu ihmalin Türkiye’de de alınacak tedbirler ve düzenlemelerle tekrarlamasını engellemek mümkün. Şöyle ki tankerlerde depo kapağı açık olduğunda, tanker dahil tüm damperli treylerlerde damper açık olduğunda aracın yürümesini engelleyen ve sürücüyü uyaran bir sistem var. WABCO SAFESTART adlı bu sistem, 140 yıldır ticari araçlar için emniyet ve kontrol sistemleri tedarik eden ve bu alanda tüm dünyada öncü bir kuruluş olan WABCO tarafından üretiliyor.

Türkiye’de öncü treyler üreticileri bu sistemi seri üretimlerinde kullanıyor. Ne var ki yasal zorunluluk olmadığı için; cüzzi bir bedeli olmasına rağmen, SAFESTART Türkiye’de yeterince yaygın şekilde kullanılmıyor.

1982 yılından beri WABCO’nun Türkiye’deki tek temsilcisi ve distribütörü olan İntermobil Otomotiv Müm. ve Tic. A.Ş.,  trafikte güvenliğin sağlanması için gerekli olan bu sistemin yaygınlaşması için yoğun şekilde çalışıyor. Yasal kurumlar ve denetim kuruluşlarıyla iş birliği yapan İntermobil yetkilileri, İntermobil Akademi bünyesinde sektör temsilcilerine düzenli olarak verdikleri eğitimleri sürdüreceklerini ve bunun ülkemizde yaşanan son ihmal kazası olmasını dilediklerini belirtiyorlar. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER