IRU, Avrupa Parlamentosu Ulaştırma Komitesi'nin araç ağırlıkları ve boyutlarına ilişkin bugünkü oylamasını memnuniyetle karşıladı. Temel CO 2 emisyon teşviklerini onayladılar , ancak hayal kırıklığı yaratacak şekilde Avrupa Modüler Sistem araçlarının daha geniş çapta kullanılmasına ek engeller koydular. 

Mercedes, sezona hazır Mercedes, sezona hazır

Avrupa Parlamentosu'nun Ulaştırma Komitesi (TRAN), araç ağırlıkları ve boyutlarına ilişkin AB kurallarının revizyonuna oy verdi. Kabul edilen metin, ağırlık indirimine ilişkin teşvikleri koruyor ve sıfır emisyonlu araç kombinasyonları için istisnalar ekliyor. TRAN'ın sıfır emisyonlu araç kombinasyonları için ilave altı tona kadar izin verme kararının yanı sıra çeker aksta 12,5 tonluk izin verme kararını memnuniyetle karşıladığını açıkladı. Bu, piller gibi sıfır emisyon teknolojisinin ağırlığından kaynaklanan yük kapasitesi kayıplarını telafi edecek ve karayolu yolcu ve eşya taşımacılığında ağırlık dağıtımına ilişkin zorlukları azaltacak. Sürücü konforunu artırmak amacıyla daha uzun kabinlerin kullanılmasına da onay geldi. 

IRU karardan duyduğu memnuniyeti dile getiren bir açıklama yaptı. 

IRU AB Savunuculuk Direktörü Raluca Marian şunları söyledi: “Bugünkü oylama, AB politika yapıcılarının daha ağır sıfır emisyonlu araçların piyasaya sürülmesi ve bunların yük taşıma kapasiteleri üzerindeki etkisine ilişkin endişeleri anladığını gösteriyor.  TRAN Komitesi, sıfır emisyonlu araçların teşvik edilmesinin bir sorun olmaya devam ettiği konusunda Konsey'e açık bir sinyal gönderdi." dedi. 

44 tonla sınır ötesi operasyonlar

IRU, TRAN'ın 44 tonluk kombinasyonlar kullanarak sınır ötesi operasyonlara izin verme desteğini olumlu olarak değerlendirdi.  Yapılan açıklamada; “Ancak Komite, Komisyonun önerdiği 2034 aşamalı olarak sonlandırma tarihini doğruladı; bu tarihten sonra 44 tonluk sınır ötesi kolaylaştırma önlemi yalnızca sıfır emisyonlu araçlara sahip operatörler için geçerli olacak. 

Sıfır emisyonlu ağır hizmet araçlarının alımının artması beklendiğinden, gerekli altyapının nasıl konuşlandırılacağı belli değil. İzin verilen azami ağırlığı 44 ton olan araç kombinasyonlarına geçici olarak izin verilmesi ve daha sonra 2035 yılından itibaren yasaklanması sektöre hukuki bir kesinlik sağlamamaktadır.  IRU, bu hükmün değerlendirmesini 2035 veya 2040 yılında görmeyi tercih etmektedir. O zaman, alternatif yakıt teknolojilerinin olgunluğu, altyapı kullanılabilirliği ve en önemlisi operatörlerin yatırım yapma yeteneği daha doğru bir şekilde değerlendirilebilecektir. 

Avrupa Modüler Sistem 

TRAN'ın sınır ötesi Avrupa Modüler Sistem (EMS) kullanımına verdiği destek de olumlu ancak bu destekleri ne yazık ki denemelere başlamadan veya bunların ulusal düzeyde veya sınır ötesi operasyon için kullanımına karar verilmeden önce AB Üye Devletlerine dayatılan ek ve gereksiz koşullar nedeniyle gölgede kalıyor. 

EMS kombinasyonları, yakıt tüketimini ve CO 2 emisyonlarını azaltır, daha küçük ticari araçlardan gelen yükleri birleştirirken nakliye verimliliğini artırır. Bugünkü TRAN kararı, karayolu yük taşımacılığında çevresel yeniliklerin önünde bir engel teşkil ediyor ve kötü bir emsal teşkil ediyor.

Yasa koyucular ayrıca, yalnızca daha zorlu uzun vadeli seçeneklere bakmak yerine, EMS'nin daha yaygın kullanımı gibi karbonsuzlaşmayı anında artırabilecek kanıtlanmış verimlilik ve enerji tasarrufu çözümlerine de bakmalı.” ifadelerine yer verdi.