Çin gümrük vergilerini düşürüyor

Çin yetkilileri, 24 Kasım Cuma günü, bazı tüketim maddelerine ilişkin gümrük vergilerinde kesintiye gidileceğini açıkladılar. Bunlar, etten bazı alkollü içeceklere, deodoranttan kaşmir giyeceğe kadar uzanan tüketim malzemeleri. Söz konusu uygulama, satış fiyatlarını düşürmeye ve yurt içi tüketici harcamalarını artırmaya yönelik. 

Çin gümrük vergilerini düşürüyor
banner95
1 Aralık 2017 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olan uygulama, 187 adet ithal ürünün gümrük vergisi için geçerli. Yüksek gümrük vergisi, şimdiye değin Çin'de satılan yabancı markaların fiyatını yükseltiyor ve bu ürünlerin Çinliler tarafından yurt dışında satın alınmasına yol açıyordu.
Maliye Bakanlığı'nın açıklamasına göre, gümrük vergisi, bu indirim sonucunda gıda, sağlık, giyim ürünlerini de içeren- bir dizi maddede ortalama %17,3'ten %7,7'ye düşmüş olacak.   
Son yıllarda Çin'in iç tüketimini artırmaya dönük önlemleri çerçevesinde gümrük vergilerinin düşürülmesi göze çarpıyor. Bu yönelim, Pekin yönetiminin uzun vadede tüketimi önceleyen bir topluma geçiş niyetinin göstergesi olarak kabul ediliyor.

 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71