Temsa 9 yeni ürün çıkardı otobüs pazarının lideri oldu

Geçtiğimiz yıl 9 yeni ürünü pazara sunan Temsa, 2015 yılında TÜİK rakamlarına göre tüm ürün segmentlerinde pazar lideri oldu. Geçtiğimiz yıl 2 bin 900’ün üzerinde araç üreterek kendi rekorunu kıran Temsa, üretiminin yüzde 30’unu ihraç etti. Türkiye’de 2 bin 250 adetlik satış yaparak geçtiğimiz yıla oranla yüzde 30 büyüyen ve 750 milyon liralık bir satış geliri elde eden Temsa, 2016 yılında da oldukça iddialı. 9 yeni ürünle pazarda ses getirmeye hazırlanıyor.

banner82
Temsa 9 yeni ürün çıkardı otobüs pazarının lideri oldu
banner95

Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, son 3 yılda pazar paylarını en çok artıran marka olduklarını belirterek, her segmentte ürün çeşidi olan tek marka olduklarını söyledi. 2015’te 9 yeni ürünü pazara sunduklarını ve büyük bir ilgiyle karşılandıklarını anlatan Çelik, 2009 yılında da 9 yeni ürünü pazara sunacaklarını 4 Mart’ta ilk lansmanı Opalin ile yapacaklarını aktardı.

Temsa, bugün (21 Ocak) düzenlediği basın toplantısı ile 2015 yılını değerlendirdi, 2016 hedeflerini paylaştı. Feriye’de gerçekleştirilen basın toplantısına Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, Satış Direktörü Murat Anıl, Yurtiçi Otobüs Satış Müdürü Baybars Dağ, Kamu Satış Müdürü Ayşegül Gökçe ve Kurumsal İletişim Müdürü Ebru Ersan katıldı.

750 MİLYON LİRALIK GELİRE ULAŞTI

Dinçer Çelik, basın toplantısında 2015 yılında Temsa’nın pazara yönelik yürüttüğü çalışmalar ve pazarda yaşanan gelişimi aktararak başladı. Şehiriçi otobüs pazarının 1.650 adede ulaştığını ve kendilerinin bu pazardan yüzde 23 pay aldıklarını aktaran Çelik, minibüs pazarının ise yüzde 30 büyüdüğünü ve Temsa’nın buradaki pazar payının yüzde 29 olduğunu söyledi. Turizm ve şehirlerarası otobüs pazarının da yüzde 25 büyüme kaydettiğini ve kendilerini pazar paylarının da yüzde 25’e ulaştığını açıkladı.

2+1 İLE GELECEĞİ ÖNGÖRDÜK

Dinçer Çelik VIP ve 2+1 otobüs satışlarının son dönemde büyük artış gösterdiğini anlatarak, bu alanda sektörün öncüsü olduklarını söyledi.

Türkiye otobüs pazarının, yılı tüm segmentlerde  büyüyerek  kapattığını ve 2015’te Türkiye’de yüzde 30’u aşan büyüme ile 8 bin 400 adet otobüs satıldığını aktaran Çelik, şunları söyledi: “Müşterilerimizi ilk olarak Safir VIP 41+1 koltuklu aracımız ile buluşturduk. 2+1 segmentinin otobüs pazarında giderek yükselen bir trend olmasında Temsa’nın bu pazarın ihtiyaçlarına yönelik en uygun araçları sunmasının da önemli bir katkısı olduğu muhakkak. Önümüzdeki süreçte de Türkiye’de seyahat otobüslerinin büyük oranda 2+1 olacağı artık netleşti, siparişler böyle geliyor. Safir VIP 41+1 koltuklu aracımız müşterilerimiz tarafından büyük bir beğeni topladı. Sektörün tüm lider firmalarının filosunda yerini aldı. Safir 41+1 aracımızın lansmanını Tourmalin, Safir Plus, Maraton, MD7 ve Avenue iBUS izledi” dedi.

MURAT ANIL: 2+1 MODA DEĞİL İHTİYAÇ

2+1 koltuklu otobüs satışlarının önümüzdeki dönemde nasıl bir seyir izleyeceği yönündeki bir soru üzerine söz alan Temsa Satış Direktörü Murat Anıl, “3+1 araçlar moda değil bir ihtiyaç. Şehirlerarası yolcu taşıyan firmalar artık 2+1 araçları tercih ediyorlar. Bize gelen siparişler de bu yönde. 2+1 araçlarla seyahat eden yolcular artık diğer araçlara binmiyorlar” dedi.

 

Dinçer Çelik 2015 yılında neler yaptıkları ile ilgili bir sunum yaptı. Çelik şu bilgileri paylaştı:

 Maraton, İstanbul Maratonu’nda koştu

Yıl içinde esen Temsa rüzgarıyla Safir Plus yepyeni yüzü ve gelişmiş onlarca özelliğiyle sektöre heyecan kattı. Ancak asıl fırtına Maraton ile koptu.

Şehirlerarası yolcu taşımacılığında üst segment ürünümüz olan Maraton’un lansmanını görkemli bir etkinlikle gerçekleştirdik. Maraton ilk koşusunu İstanbul Maraton’unda yaptı. Temsa ekibi olarak hem yeni aracımız Maraton hem de biz, yüz binlerle tanışma fırsatı bulduk. Bunun mutluluğunu yaşadık. Ar-ge ekibimizin büyük bir başarısı olan ve “Akıllı otobüs devri Temsa ile başlıyor” dediğimiz Avenue iBUS aracımızın lansmanını da Transist Fuarı’nda gerçekleştirdik ve sektörde en yenilikçi, teknolojiyi en iyi uygulayan şirket olduğumuzu biz değil, tüm sektör söyledi. 

Şehirlerarası pazar payı yüzde 25

Temsa 2014 yılına göre turizm ve şehirlerarası otobüs pazarında yüzde 25 büyüme gösterdi. 2014 yılında 1073 adet büyük otobüs satışı gerçekleşirken bu sayı 2015’te 1340 adede ulaştı. Bu pazarda Temsa’nın payı ise yüzde 25 olarak gerçekleşti.

Midibüs pazar payı yüzde 29

Midibüs pazarında ise Temsa 2015 yılında yüzde 30 artış yaşadı ve pazar payı yüzde 29 oldu. 27-29 koltuklu midibüs segmentinde ise 2014’te olduğu gibi 2015’te de yüzde 43 ile yılı lider tamamladı.

Şehiriçi otobüs Pazar payı yüzde 23

2015 yılında şehiriçi otobüs pazarı diğer segmentlerin üzerinde büyüme gösterdi. 2014 yılına göre yüzde 82 civarında büyüyen bir pazar oldu. 2015’te pazar 1650 adede ulaştı. Temsa’nın pazar payı yüzde 23 olarak gerçekleşti.

 
2010-2015 YILLARINDA 4.750 PRESTİJ SD SATIŞI

2010-2015 yıllarında toplam 4.750 adet Prestij aracının Türkiye’nin 67 iline satışının gerçekleştiğini de aktaran Dinçer Çelik, personel taşımacılığında tercih sıralamasında her zaman öne çıkmasından mutluluk duyduk. Prestij SD aracımızın en çok bulunduğu il 1.366 adet ile İstanbul. İstanbul gibi zorlu bir trafik koşullarının bulunduğu şehirde işletme avantajları ile kullanıcıların, konfor düzeyi ile taşınan personelin mutlu olduğunu görmek bize sevindiriyor. Prestij yine yakıt tasarrufunda açık ara lider oldu. E6 yeni Prestij SX ise ilave pozitif özellikleri ile geliyor.

2010-2015 YILLARINDA 1360 SAFİR SATIŞI

Safir araçlarından 2010-2015 yıllarında 1.360 adet satıldığını ifade eden Çelik, “Safir aracımız, Türkiye’nin tamamına hizmet götürecek şekilde satılmış durumda. Şehirlerarası ve turizm otobüs pazarında, sahip olduğu düşük yakıt tüketimi ile işletme sürecinde sağladığı avantajlar ve sunduğu konfor sayesinde, sürekli tercih edilme başarısı gösteren Safir aracımız ile gurur duyuyoruz” dedi.

YURTİÇİNDE 83 SERVİS VE 10 BAYİ SATIŞ AĞI

Satış sonrası hizmetlere yönelikte bilgiler veren Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, yurtiçindeki servis sayılarının 83 adete ulaştığını, bayi satış ağının ise 10 adet olduğunu söyledi. Pazarda elde ettikleri başarıda servislerin ve satış bayilerinin çok önemli katkıları olduğunu vurgulayarak, “Onlar TEMSA ailesinin birer bireyi ve bizim gelecekte de elde edeceğimiz başarılarda çok önemli katkılar sağlayacaklar” dedi.

 TEKNOLOJİ ŞİRKETİ OLMA YOLUNDAYIZ

Ar-Ge merkezinde 180 kişilik bir ekiple çalıştıklarını ve sektörün en yenilikçi ve girişimci şirketi olduklarını belirten Dinçer Çelik, “Bütçemizin %4’ünü Ar-Ge harcamalarına ayırıyoruz. Pazarı ve müşterilerimizi dinliyor ve ürünlerimizi bu yönde geliştiriyoruz. Tedarikçilerimizle ve üniversitelerle yaptığımız ortak projelerle ve istihdam ettiğimiz uzman kadrolarla Ar-Ge’miz de büyüme devam ediyor, teknoloji şirketi olma yolunda ilerliyoruz” dedi. 

 ABD PAZARINDA BÜYÜYOR

2010 yılında girdikleri ABD pazarında 700’ü aşkın otobüse ulaştıklarını ve yıl içinde bu rakamın 1000’i aşacağına inandıklarını belirten Dinçer Çelik, “ABD pazarına yönelik bu yıl hem hedeflerimizi hem ürün gamımızı büyütüyoruz.  9-12 Ocak tarihleri arasında ABA Fuarı’na katılarak ürünlerimizi sergiledik. 31 Ocak-4 Şubat tarihleri arasında da otomotiv endüstrisinin en önemli fuarları arasında yer alan UMA Fuarı’na katılacağız. Bu fuarda TS35 E serisi yeni otobüsümüzü de tanıtacağız ve toplam 3 farklı otobüsle fuarda yerimizi alacağız “ dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 15:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71