Otokar yeni damper ve ADR’li tanker ile artık iç pazara odaklanacak

Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, 2015 yılında treyler sektörünün komşu ülkelerle yaşanan sorunlar nedeniyle sıkıntılı geçtiğini ve Otokar olarak uluslararası ürünlere odaklandıkları için kendilerinin de bundan etkilendiğini belirterek,, “2015 yılında iç pazara odaklanacağız. ADR’li yeni ürünümüzün lansmanını yapacağız. İnşaat sektörü için ürünümüz yoktu bu sektör için yeni damper ürünümüzü piyasaya sunacağız, yine yeni tanker ve frigorifik aracımızla iç pazardaki gücümüzü artıracağız” dedi.

banner82
Otokar yeni damper ve ADR’li tanker ile artık iç pazara odaklanacak
banner95

Otokar, 2015 yılında da Türkiye'nin en çok tercih edilen otobüs markası oldu. 2015 yılında toplam 3 bin 400 adet ticari araç satışı gerçekleştiren şirket, otobüs sektöründeki liderliğine küçük otobüs alanındaki ihracat liderliğini de ekledi. Otokar, 2015 yılında toplam 561 otobüs ihracatı gerçekleştirdi.

Otokar 2015 yılı değerlendiresini yaparak 2016 yılı hedeflerini anlattı.  Yıllık değerlendirme toplantısına Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, Otokar Yurtiçi Satışlar Müdürü Murat Tokatlı katıldı.

BİZ TÜM OTOBÜS PAZARININ LİDERİYİZ

Geçtiğimiz yılın ilk yarısında pazardaki ticari araç satışlarının rutin seviyede gittiğini ancak haziran ayından sonra satışların arttığını belirten Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, İç pazara 3 bin 400 adet araç satışı gerçekleştirdik. İhracatta 561 adet satış yaptık. 2015’te 6.kez otobüs pazarının lideri olduk. Her firma belli segmentlerde tabi ki lider. Ama biz 6. yıldır tüm otobüs pazarının lideriyiz. Ürünlerimizin olduğu pazarları değerlendirdiğimizde ise bu liderlik 8 yıla çıkıyor. Çünkü  Şehirler arası otobüslerimiz, belediye otobüslerimiz, körüklü otobüslerimiz yoktu.  2015’te küçük otobüs pazarında da lideriz. İhracatımızın büyük kısmını Avrupa pazarına yapıyoruz. Türkiye’de satılan her 3 otobüsten biri Otokar oldu. Küçük otobüs pazarına baktığımızda her 5 araçtan 2 tanesi Otokar oldu. Küçük ve orta otobüste pazarın yüzde 41’ini elde ettik. Tek vazgeçmediğimiz konu; kalitemiz, müşteri memnuniyeti, düşük yakıt tüketimi ve sağlamlıktır. İlk alım maliyetinde rakiplerimizin hepsinin üzerindeyiz ama 3-4 yıl sonunda rakiplerimizin aracından çok daha ucuza geliyor. 25 kişi ve üzeri yolcu taşıyan otobüs pazarında satılan her 3 araçtan 1’i Otokar markalı oldu. Otobüs pazarında en çok ürün satışının yapıldığı küçük ve orta boy otobüs segmentinde ise, Otokar’ın pazar payı yüzde 40’ların üzerinde oldu. Özellikle 7 metre segmentinde Otokar araçları öncelikli olarak tercih edildi; satılan her 5 küçük otobüsten 2’si Otokar oldu” dedi.  

Türkiye’nin küçük otobüs pazarının lideri olduğunu Otokar’ında 561 adet ihracat gerçekleştirdiğini anlatan Akgül, “Fransa, Almanya, İtalya, Belçika, İspanya ve Slovenya’da satışlarımızı artırdık. Çünkü biz Avrupa’ya göre üretim yapıyoruz. Kendi standartlarımıza uygun otobüslerimizi üreterek o pazarlara araçlarımızı satmayı hedefliyoruz” dedi.

TREYLER PAZARINDA İÇ PAZARI İHMAL ETTİK ŞİMDİ BU ALANA ODAKLANACAĞIZ

Treyler ürünleri hakkında da bilgi veren Akgül, treyler pazarının son dönemdeki gelişmelerden negatif etkilendiğini söyledi. “Bizim araçlarımızın odaklandığı alan uluslararası nakliye. Son dönemde Irak kapısı geçen haftaya kadar kapalıydı. Suriye’deki durum malum. Diğer taraftan Ro-Ro ile yapılan Mısır ve Süveyş Kanalı’ndan yapılan taşımalarda geçiş belgeleri sorunları var. Rusya sorunu nedeniyle o bölgede sorunlar var” diyen Basri Akgün, Doğu Bloku ülkelerinin Türk nakliyecilerine koyduğu kota engeli nedeniyle burada da sıkıntıların yaşandığını anlattı.

Otokar’ın bu durumdan üretici olarak etkilendiğini ama yine belli çizgide gittiklerini anlattı. Özellikle ADR’li tankerde iddialı gidişin sürdüğünü belirten Akkgül, tanker satışların da 2016 yılında oldukça iddialı olacaklarını söyledi. Yeni Frigo aracın lansmanını yapacaklarının bilgisini veren Akgül, uluslararası nakliyedeki sıkıntı nedeniyle yurtiçi pazara odaklanacaklarını söyledi. Şu anda iç pazarı inşaat sektörünün götürdüğünü damper satışlarının arttığını söyledi.2016’da damper segmentine gireceklerini söyledi. Uluslararası nakliyeye odaklanmalarının bazı segmentlere girmesini önlediğini ifade eden Akgül, “Belli sektörlerde 2016 yılında ağırlığımızı artıracağız ve iç pazardaki ağırlığımızı ön plana çıkaracağız” dedi.

KAMYON SATIŞI İÇİN TANITIMI ARTIRACAĞIZ

Kamyon pazarında 2015’i, rekabetin yoğun geçtiği bir yıl olarak değerlendiren Akgül, “Tasarımı, dayanıklılığı, taşıma kapasitesi ve düşük bakım giderlerine sahip hafif kamyon Atlas ile pazardaki konumumuzu güçlendirmek için yapılanma çalışmalarımız devam etti. Özellikle Atlas’ın kamu hizmetindeki yaygın kullanımı devam etti. 2016’da da mevcudu koruyarak, satış ağımızı daha da güçlendirerek tanıtım faaliyetlerimizi artıracağız” dedi.


EURO 5 DEVAM EDERSE BUNA DARBE DENİR

Euro 6’nın ertelenmesinin söz konusu olup olmadığı yönündeki bir soruya Akgül, “Sektördeki firmaların tüm hazırlıklarını Euro 6 için yaptılar. Eğer bir erteleme olursa bu bir darbedir” dedi. 

ADR’Lİ YENİ ÜRÜNLER OLACAK

Murat Tokatlı bir soru üzerine, geçen yıl 200 adet tanker satışı yaptıklarını bunun tarihlerindeki en büyük satışı olduğunu söyledi. Otokar’ın Türkiye’de ADR’li tanker üreten ilk marka olduğunu ifade eden Tokatlı, kamyon üstü ADR’li tanker için yeni ürünlerle tüm segmentlerde ürünlerinin olacağını söyledi. 

“2016 OTOKAR İÇİN YENİLİKLERİN YILI OLACAK"

Otokar ve sektörün 2016 yılındaki ortak ana gündemlerinden birinin zorunlu hale getirilen Euro 6 motorlu araçlar ve yeni regülasyonlar olacağını kaydeden Basri Akgül, "Avrupa pazarına uzun yıllardır ürün satışı yapan bir şirket olarak ürünlerimiz, 2016’da geçerli olacak yeni regülasyonlara hazır. Yeni regülasyonlar ve Euro 6 motorlu araçlarla birlikte artan araç fiyatlarının pazarda kısa süreli bir durgunluk yaratmasını bekliyoruz; ancak 2016 yılında da hedefimiz otobüs pazarında liderliğimizi korumak. Bu yıl Euro 6 motorlu ticari ürün ailemizi iç pazarda Busworld ve Comvex fuarlarında tanıtacağız” açıklamasını yaptı.

Başarıyla kapattıkları 2015 için, tüm müşterilerine, çalışanlarına, iş ortaklarına, bayi ve yetkili servislerine teşekkür eden Basri Akgül, otobüs alanında elde edilen başarılarını 2016'da da sürdürmek istediklerinin altına çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Otokar'ın başlıca vizyonu, topyekun mükemmellik felsefesi. Müşterilerimize her açıdan Otokar kalitesi ile kusursuz bir deneyim yaşatmak istiyoruz. Geniş ürün gamımız, deneyimli çalışanlarımız, Ar-Ge kabiliyetimizle 2016 yılında da sektördeki başarılarımızı katlayarak artırmayı hedefliyoruz.”

Geçtiğimiz yıl, Borsa İstanbul'un belirlediği "Endeks Seçim Kriterleri" kapsamında değerlendirmeye tabi tutularak, 29 şirketten oluşan BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yerini alan Otokar'ın, 2015 yılı boyunca kazandığı başarılar ve kazandığı ödüller ise şöyle:

• Türk Patent Ödülleri Töreni’nde “Patent Ligi 5’ncisi” ödülü

• Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Altın Eldiven İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Ödülleri yarışmasında “Altın Eldiven”

• Otomotiv Sanayi Derneği’nin 40. Yıl İhracat Başarı Ödülleri'nde "Altın Madalya"

• İstanbul Gelişim Üniversitesi’nin verdiği "En Beğenilen Otomotiv Firması" ödülü

• İş Sağlığı ve Güvenliği (ISG) alanında OHSAS 18001 sertifikası

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2016, 11:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner71