banner102

Her 3 lastikten birini sattı, 1 milyar 800 milyon lira satış geliri açıkladı

Brisa geçtiğimiz yıl; binek, hafif ticari ve ağır vasıta segmentindeki her 3 lastikten birini sattı. Şirket bu dönemde toplam 1 milyar 802 milyon lira satış geliri elde ederken net karı da 192 milyon lira oldu. Brisa Genel Müdürü Yiğit Gürçay, pazarın üzerinde bir büyüme gösterdikleri Lassa markasıyla Avrupa’da geçtiğimiz yıl her ay yeni bir mağaza açtıklarını söyledi.

banner82
Her 3 lastikten birini sattı, 1 milyar 800 milyon lira satış geliri açıkladı
banner95

Brisa yaptığı yıllık değerlendirme toplantısıyla geçen yılki rakamları paylaştı. Brisa Genel Müdürü Yiğit Gürçay, dünya ve Türkiye lastik pazarları hakkında bilgi verdi. Çin’deki ekonomik durgunluk nedeniyle dünya lastik pazarının ancak yüzde bir büyüme gösterebildiğini Türkiye lastik pazarının içi çift haneli büyüme başarışa ulaştığını açıkladı.

ULUSLARARASI ATILIM YAPIYORUZ

Brisa Genel Müdürü Yiğit Gürçay 2016 yılında 170-190 milyon dolar yatırım yapacaklarını, bunun 120-140 milyon dolarını Aksaray’daki ikinci fabrikaya ayırdıklarını söyledi. Lassa markası ile geçtiğimiz yıl, Avrupa’da her ay bir mağaza açtıklarını söyleyen Gürçay, “Lassa tabelalı mağaza sayımız 130’un üzerine çıktı. Lassa markamızla FC Barcelona ve Arda Turan sponsorluğumuzla uluslararası marka bilinirliğimize ve imajına katkı sağlarken, yurtiçinde otomobilden tarım lastikleri kullanıcılarına kadar geniş bir yelpazede sunduğumuz hizmet ve faaliyetlerimizle ve Brisa kurumsal markamız çerçevesinde Solar Impulse ile güçlendirdiğimiz sürdürülebilirlik alanındaki farkındalık çalışmalarımızla, Brisa bugün ülkesine, ekonomiye ve çevreye değer sağlayan öncü bir kurum konumundadır” dedi.

LASSA GURURU

“Ülkemizde lastik sektörü lideri olan Brisa alternatif pazarlar oluşturarak uluslararası alanda derinleşmeyi hedefliyor” diyen Yiğit Gürçay, şu an 70 ülkede faaliyet gösteren Lassa’nın FC Barcelona ile gerçekleştirdiği 4 sezonluk sponsorluk anlaşmasıyla bilinirliğini ve rekabet gücünü artırdığını aktardı.

1 MİLYAR KİŞİYE ULAŞACAĞIZ

Uluslararası pazarlarda sadece satış ağına değil, markanın güven duyulan kalitesinin tanınmasına da odaklandıklarına değinen Gürçay, “Bir yandan satış ağımızı çok hızlı bir şekilde geliştiriyoruz. Aktif olmadığımız coğrafyalara açılıyoruz. Bugün Lassa 70 ülkede 80 distribütöre sahip, ayrıca 23 ülkede 130’un üzerinde Lassa tabelası altında lastik satış ve hizmet mağazası bulunuyor. Bir yandan da uluslararası standartlardaki üretimiyle devler liginde oynayan markamızın dünyada araç sahipleri tarafından bilinmesi ve tercih edilmesi için çalışıyoruz. Bu doğrultuda gerçekleştirdiğimiz 21,6 milyon Euro değerindeki FC Barcelona anlaşmamızla 1 milyar kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. Arda Turan Lassa markamızın elçisi. Kendisi, global olarak gittikçe daha fazla ilgi görüyor ve Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük futbol yeteneklerinden biri olarak ülkemiz için gurur duyulan önemli bir değer. Bu anlamda kendisiyle yapmış olduğumuz işbirliği de, attığımız stratejik adımlardan biri. Tüm bu atılımlarla Lassa’yı Türkiye’nin global ölçekli bir markasına dönüştürme yolunda ilerliyoruz” dedi.

BRISA YATIRIMLARI SÜRÜYOR

Brisa, 2015 yılında bir önceki yılın aynı dönemine göre satış gelirini yüzde 6,4 artışla 1 milyar 802 milyon TL’ye çıkardı. Şirketin aynı dönemde esas faaliyet kârı yüzde 10 artarak 291 milyona yükselirken, net dönem kârı yüzde 3 artışla 192 milyon TL olarak gerçekleşti. Yiğit Gürçay, Brisa olarak geçtiğimiz yıl toplam 108 milyon dolar yatırım yaptıklarını ve 2016 için hedeflerini büyüttüklerini kaydetti.

2 bin 600 çalışanı bulunan şirket, Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde 2018 yılında faaliyete girecek ikinci fabrikasıyla istihdam ve üretim kapasitesini de artıracak. 300 milyon ABD Doları tutarında bir başlangıç yatırımıyla hayata geçirilen Aksaray fabrikası, İzmit’teki kapasiteye ek olarak, binek ve hafif ticari segmentinde yıllık 4.2 milyon adet üretim kapasitesi sağlayacak. Toplam üretimi kapasite ise yüzde 30 oranında artmış olacak.

AMAÇ SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME

Tüm yatırım ve faaliyetlerini dünyanın geleceğine dair aldıkları sorumlulukla yürüttüklerini belirten Gürçay, “Brisa bugün Solar Impulse sponsorluğuyla kaynakların sürdürülebilirliği ve daha yaşanabilir bir dünya için özel bir farkındalık projesinin ülkemizden tek destekçisi. Rotasına geçen sene ara veren Solar Impulse’tan güzel haberler de aldık, başarılı test uçuşları sonrası güneş enerjisi kullanarak yaptığı dünya turunu tamamlamak üzere Nisan ayında yeniden yola çıkıyor. Solar Impulse ekibi ve biz destekçileri böylece tüm dünyanın yenilenebilir enerji kaynaklarının ve temiz teknolojinin gücünü keşfetmesine olanak sağlayabileceğiz” dedi.

Sürdürülebilir büyümeyi 360 derece bakış açısıyla ele aldıklarını ileten Gürçay, “Dijitalleşme, sürdürülebilir mobilite ve perakende trendlerini yakından takip ediyor, bu alanda gelişim sağlamaya odaklanıyoruz. Bir yandan geliştirdiğimiz teknolojiler, yeni nesil hizmet ve ürünlerle müşteri deneyimini zenginleştirirken bir yandan da kolay erişilebilirlik ve sürdürülebilirlik alanında çalışmalara imza atıyoruz. Danışmanlık rolümüzü de zenginleştirmeye devam ediyoruz. Bireysel, ticari ve tarım alanında lastik kullanıcılarına ürün sunmanın ötesinde sürdürülebilirlik ve verimlilik anlamında değer sağlayıcı konumundayız” diye konuştu.  

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2016, 14:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER