Türkiye-Ukrayna-İran ticaret hattı kuruluyor

Türk iş adamları, gözünü Ukrayna ve İran hattına çevirdi. Lojistik anlamda İpekyolu-Viking koridoru Çin ile Doğu Avrupa, Orta Avrupa ve Baltık ülkelerini birbirine bağlayacak.

Türkiye-Ukrayna-İran ticaret hattı kuruluyor

Türk iş adamları, gözünü Ukrayna ve İran hattına çevirdi. Lojistik anlamda İpekyolu-Viking koridoru Çin ile Doğu Avrupa, Orta Avrupa ve Baltık ülkelerini birbirine bağlayacak.

Mutlu Doğan
Mutlu Doğan
24 Şubat 2016 Çarşamba 14:22
Türkiye-Ukrayna-İran ticaret hattı kuruluyor
Trabzon Sanayici ve İşadamları Derneği (TSİAD) Başkanı ve Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Türkiye resmi temsilcisi Hasan Kamil Hayali koordinesinde Ukrayna'dan gelen ve aralarında Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Yuriy Tsarytsynsky, Uluslararası Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Başkanvekili Burak Pehlivan, Agrozeta Tarım ve Tahıl İhracatı Firması Genel Müdürü Ali Bulut, Sotrundnichestvo Lojistik Firması Genel Müdür Yardımcısı Oleksandr Sukhyn ile Ukraynalı gıda, emlak ile çevre ve teknolojisi temsilcilerinin bulunduğu heyet, kentte incelemelerde bulunduktan sonra Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Suat Hacısalihoğlu'nu makamında ziyaret etti.
Ziyaret sonrası heyetle yapılan toplantıda konuşan Hacısalihoğlu, Trabzon'dan Ukrayna'ya ihracatın artırılması, bunun için iş dünyasının Ukrayna pazarına odaklanması gerektiğine işaret etti.
Hacısalihoğlu, İran'ın da dünya pazarlarına açıldığını anımsatarak, Ukrayna-İran hattında Türkiye'nin ve özellikle Trabzon'un liman avantajıyla güçlü bir işbirliği yaratılabileceğini vurguladı.
Ukrayna-Rusya krizi nedeniyle Ukrayna'nın özellikle Kherson bölgesiyle yürütülen işbirliği çalışmalarına ara verildiğini anımsatan Hacısalihoğlu, şunları kaydetti:
"Lojistik açısından bakıldığında da Ukrayna'nın bu bölgesinde birçok limanı var. Bu limanların işletilmesinin yanı sıra lojistik bağlantıların kurulmasında fayda var. Bölgelerimiz arasındaki iş kollarını iyi takip etmemiz gerekiyor. Geleceğe yönelik İran ve Ukrayna'da iş dünyasına yakın durmamız gerekiyor. Özellikle İran açılımıyla doğabilecek iş fırsatları en büyük hedefimiz olmalıdır. Turizm sektöründe de Ukrayna Kherson'un önemli potansiyelleri var. Kherson önemli bir bölge ve avcılık konusunda dünya birincilikleri var. Bu alanda da çalışabiliriz."
Hacısalihoğlu, iş adamlarına da çağrıda bulunarak, "İş adamlarımız Ukrayna, Türkiye ve İran koridorunda doğabilecek iş fırsatlarına odaklanmalı" değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul'dan Ukrayna'nın 6 şehrine uçuş

TUİD Başkanvekili Pehlivan da Türk Hava Yolları'nın Türk iş adamlarına Ukrayna'da rekabet avantajı getirdiğini anlatarak, THY'nin İstanbul'dan Ukrayna'nın 6 şehrine uçuş başlattığını, iki şehrine daha uçuş başlatacağını söyledi.

Son Güncelleme: 24.02.2016 14:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner71