banner102

Toplu taşımada “Hamile Uyarı Sistemi”

Toplu taşımanın en büyük zorluğunu hamile kadınlar çekiyor. Kore Busan Belediye’si bu sorunu çözmek için Pink light adını verdiği bir uygulamanın denemelerine başladı. Hamile bir kadın toplu taşıma aracına bindiği zaman pembe bir ışık yanıyor.

banner82
Toplu taşımada “Hamile Uyarı Sistemi”
banner95

Pink Light yani pembe ışık kampanyası, şehirdeki çeşitli merkezlerden temin edilebilen bir sensör ve metro hattındaki trenlere yerleştirilmiş algılayıcılardan –Beacon kullanılıyor– meydana gelen iki parçalı bir sistem. Hamile bir kadın çantasına asarak kullanabileceği minik sensörü aldıktan sonra her zaman yanında taşıyor. Cihazın pilini altı ay sonunda değiştirmek gerekiyor.

Metroya bindiği zaman sensör ve trenin içindeki algılayıcı Bluetooth üzerinden etkileşime geçiyor ve üzerinde hamile bir kadın figürü olan pembe uyarı ışığı yanıyor. Böylece normal şartlarda yoğun saatlerde fark etmediğiniz bir hamile kadını görüp ona yerinizi verebiliyorsunuz. Kullanıcının oturduğu algılandığında da uyarı ışığı sönüyor. Uygulama Busan'da 500 hamile kadın tarafından test edilmiş durumda.

Pink Light şimdilik tek bir metro hattında kullanılsa da Busanbelediyesi uygulamayı tüm şehri kapsayacak şekilde yaygınlaştırmak niyetinde. Sadece hamile kadınları odağına alan bu tür bir uygulama farklı grupları kapsayacak şekilde geliştirilmeye de açık.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2016, 11:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER